Ceramika high-tech

Są materiały, których obecność w sztuce jubilerskiej i zegarmistrzowskiej jest dla każdego oczywista, ich wykorzystanie funkcjonuje w powszechnej świadomości jako typowe, wręcz tradycyjne – złoto, srebro, platyna, tytan, stal. Są również te mniej znane, mogące uchodzić za przynajmniej egzotyczne. Należy do nich z pewnością high-tech ceramic – technologicznie zaawansowana ceramika, ostatnio bardzo zyskująca na popularności.

Początki

Tradycyjnie mianem „ceramiki” określa się materiały i wyroby, które powstały na drodze wypalania gliny. Nazwa wywodzi się z greki i pochodzi od słowa κεραμικος (keramikos – gliniany). Pierwsze wyroby ceramiczne pojawiły się już w paleolicie. Ówczesny człowiek szybko zauważył, że gliniane przedmioty zyskują przy wypalaniu bardzo pożądane cechy, jak choćby twardość. Metody wytwarzania ceramiki rozwijały się wraz z postępem cywilizacji, a w jej historii znajdziemy przynajmniej kilka kamieni milowych. Wśród nich np.: początki metalurgii w IV wieku p.n.e., wynalezienie koła garncarskiego (starożytny Egipt), czy zastosowanie do produkcji ceramiki kaolinu i petuntse w Chinach na przełomie er.

Ceramika obecnie

Współcześnie, w rozumieniu ogólnym, termin „ceramika” obejmuje wszystkie tworzywa nieorganiczno-niemetaliczne, do których otrzymania niezbędna jest obróbka cieplna w temperaturze kilkuset °C i więcej, np. spiekanie, prażenie. Ceramikę otrzymuje się przez wypalenie mieszanki określonych surowców, uprzednio wysuszonych i uformowanych. Procesy produkcyjne są aktualnie bardzo zaawansowane. Pozwala to na otrzymanie tworzyw wysokiej jakości, a przy tym charakteryzujących się zespołem niezwykle pożądanych cech, zapewniających szerokie zastosowanie w różnych branżach – od budownictwa, przez przemysł kosmiczny, po jubilerstwo i zegarmistrzostwo, gdzie technologicznie zaawansowaną ceramikę wykorzystuje się coraz częściej. W katalogu Apart zegarki ceramiczne reprezentowane są przez kilka marek, zarówno luksusowych, jak i komercyjnych, i obejmują czasomierze o różnym przeznaczeniu, natomiast biżuteria ceramiczna obecna jest za sprawą renomowanego francuskiego brandu Guy Laroche.

Zegarki

Wykorzystanie zaawansowanej ceramiki w zegarmistrzostwie staje się coraz bardziej powszechne i dotyczy zarówno zegarków specjalistycznych, jak i tych modowych. Do pierwszej grupy zaliczyć można przynajmniej kilka modeli, np. Master Compressor Chronograph Ceramic manufaktury Jaeger-LeCoultre, którego koperta wykonana została z zaawansowanej ceramiki, wytwarzanej w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury powyżej 2000°C, poddanej precyzyjnej obróbce przy pomocy diamentowych narzędzi, oraz sygnowany logo IWC Pilot’s Watch Double Chronograph Edition TOP GUN z kopertą wykonaną z czarnej ceramiki high-tech. Drugą kategorię reprezentują m.in. zegarki Versace o niepowtarzalnym, charakterystycznym dla marki wzornictwie, których zarówno koperty, jak i bransolety wykonane zostały z ceramiki oraz niezwykle atrakcyjne zegarki Jacques Lemans z kolekcji Classic, w których wykorzystano ceramikę oraz stal. Do marek modowych oferujących zegarki, a także biżuterię z ceramiką, śmiało dołączyła również Elixa.

Guy Laroche

Marka znana na całym świecie od wielu lat. Jej historia sięga 1957 roku, kiedy to powstał dom mody Guy Laroche. Przez lata brand ten kojarzony był tylko i wyłącznie z francuskim haute couture, czyli krawiectwem najwyższej rangi, wyróżniającym się elegancją, oryginalnością, finezją, wysokiej jakości tkaninami i dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Bardzo duży rozgłos przyniosły marce perfumy, znane obecnie na wszystkich kontynentach: dla pań „Fidji”, dla panów „Drakkar Noir”. Guy Laroche zmarł w 1989 roku, ale jego marka przetrwała. Stopniowo do odzieży zaczęły dołączać różne akcesoria skórzane oraz okulary. W 2001 roku miała miejsce premiera biżuterii, której sukces zachęcił designerów do zastosowania innowacji. W rezultacie, w 2009 roku wprowadzono kolekcję Ceramic Line, w której połączono ceramikę oraz diamenty oprawione w 18-karatowe białe złoto. Biżuteria Guy Laroche dostępna jest w ponad 600 salonach jubilerskich na całym świecie; inspirowana jest modą, jej przebogatą historią i wspaniałą tradycją. Słynie z wysokiej jakości wyrobów. Dwa razy w roku kolekcje uzupełnianie są o nowe wzory zaprojektowane przez francuskich designerów. Jest charakterystyczna i stylowa, jej wyróżniki: geometryczne kształty, uporządkowane linie i doskonałe proporcje. Guy Laroche to zmysłowe i nowoczesne wzornictwo z dedykacją dla kobiety nowoczesnej. Ceramika wykorzystywana w biżuterii Guy Laroche to oryginalny materiał opracowany przy wykorzystaniu innowacyjnych technologii. Do jej wytworzenia wykorzystano cyrkon, itr oraz inne sproszkowane tlenki mineralne, a także specjalne pigmenty, które zostały wypalone w ekstremalnie wysokiej temperaturze (ponad 1500°C). W efekcie tego otrzymano superwytrzymały materiał o twardość 9 w skali Mohsa (jedynie diament jest twardszy), o bardzo silnym połysku, idealnie gładki w dotyku, hipoalergiczny, wygodny w noszeniu (przyjmuje temperaturę ciała). Apart ma wyłączność na sprzedaż biżuterii Guy Laroche w Polsce.

Jeell

Młoda, bo założona w 2011 roku, obiecująca marka biżuteryjna, która z klasą i rozmachem zainaugurowała swoją obecność już w 12 krajach, w tym w Polsce za sprawą Apart. Biżuteria Jeell, projektowana przez utalentowanych francuskich designerów, to niezwykle udana interpretacja ceramiki high-tech w jubilerstwie, z dodatkiem złota próby 750 i diamentów.