4C - barwa (colour)

Czysty diament jest minerałem bezbarwnym. Ponieważ często w sieci krystalicznej diamentu występują również jony innych pierwiastków, np.: boru, azotu, manganu, żelaza, zdecydowana większość wydobywanych kamieni jest zabarwiona. Wyróżnia się diamenty o barwach typowych, tzn. od bezbarwnych po różne odcienie barwy żółtej, brązowej lub szarej, oraz diamenty o barwach fantazyjnych, np. niebieskiej, różowej, zielonej. Szacuje się, że na 10 tysięcy kamieni o barwach typowych przypada tylko jeden o barwie fantazyjnej. Wartości diamentów fantazyjnych, ze względu na niezmierną rzadkość występowania, są bardzo zróżnicowane. Jedną z najwyższych cen uzyskały różowe diamenty z Australii, które zostały sprzedane za ponad 1 mln dolarów australijskich za karat.

W kolekcji Apart dostępne są diamenty o barwach typowych. Klasa barwy oznaczana jest za pomocą litery lub zakresu liter między D a Z (zgodnie z międzynarodowymi standardami).

Najlepszą barwę mają kamienie oznaczone literą D. Jest to tzw. najczystsza biel +. Diamenty o tej barwie są bardzo rzadkie, co w wyraźny sposób wpływa na ich ceny. W biżuterii proponowanej klientom przez firmę APART większość diamentów posiada barwę H – tzw. biel, w asortymencie firmy nie brakuje jednak kamieni o jeszcze doskonalszych barwach.