A. LANGE & SÖHNE SAXONIA MOON PHASE

384.032
Cena od: 133 040
Pytaj o produkt w salonach Apart

Zegarek męski

Kolekcja: Saxonia


Mechanizm: Automatyczny

Kaliber: L086.5

Rezerwa chodu: 72 h

Kamienie łożyskujące: 40

Funkcje: wskazówkowy, datownik, mały sekundnik, wskaźnik faz Księżyca

Rodzaj koperty: 18K czerwone złoto

Wymiary koperty: 40 mm

Szkło: Szafirowe antyrefleksyjne

Pasek/bransoleta: Pasek skórzany

Zapięcie: Zwykłe

Gwarancja producenta: 2 lata


Rodzina Lange ma swe korzenie wśród królewskich zegarmistrzów z Drezna. Trudno wyobrazić sobie lepsze referencje dla manufaktury, która po dziś dzień wierna jest najlepszym saksońskim tradycjom.

Drezdeńska saga

Historia manufaktury A. Lange & Söhne rozpoczęła się jeszcze na długo przed narodzinami Ferdinanda Adolpha Lange, założyciela zakładu. Jej tłem jest XVII-wieczne Drezno za panowania Augusta II Mocnego. Ten miłośnik piękna kolekcjonował przyrządy pomiarowe, w tym również zegary. Całe te zbiory, a także zegar na pałacowej wieży, oddano pod opiekę najlepszych specjalistów, okrzykniętych mianem Królewskich Zegarmistrzów. Wśród nich znaleźli się przodkowie rodu Lange. W 1815 roku na świat przyszedł Ferdinand Adolph Lange. W czasie studiów na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie młodzieniec trafił na praktyki do Johanna Gutkaesa – prawdziwego mistrza zegarkowego rzemiosła. Nauczyciel był twórcą sławnego zegara w drezdeńskiej Operze Sempera. Zamówił go August II, który chciał, by nad sceną wisiał czasomierz niezwykły. Powstał więc wyjątkowo ozdobny zegar z cyfrowym wskazaniem godziny zamiast tradycyjnych wskazówek. Gutkaes był zadziwiony umiejętnościami i inteligencją piętnastoletniego Ferdinanda. Ten, po zdobyciu doświadczenia zawodowego w wielu europejskich zakładach, wrócił do swego mistrza, by razem z nim tworzyć wspaniałe zegary. Poślubił też jego córkę, Antonię. Ferdinand Adolph, który oprócz zegarmistrzowskiego talentu miał też wielkie serce, zrezygnował wkrótce z prestiżowej pracy w Dreźnie, by w 1845 r. otworzyć własną fabrykę w miasteczku Glashütte. Niepokoiła go narastająca bieda w tym regionie i chciał dać ludziom możliwość zarobku. Od początku Adolph Lange chciał wykonywać zegarki, które charakteryzować się będą niezawodnością. Nie umożliwiały mu tego jednak technologie już istniejące, dlatego zaczął opracowywać własne. Jego najbardziej znaczącym osiągnięciem było wprowadzenie do zegarmistrzostwa systemu metrycznego. Ten system miar, podzielny przez dziesięć, bardzo uprościł pomiar części zegarkowych. Wcześniej stosowano w zegarmistrzostwie system paryski, podzielny przez dwanaście. Lange potrzebował też nowych precyzyjnych instrumentów pomiarowych, dlatego wprowadził m.in. suwmiarkę. System pracy w manufakturze również był innowacyjny. Pracownicy, po odbyciu praktyk, byli przygotowywani do konkretnych specjalizacji. Każdy skupiał się na konkretnej dziedzinie produkcji, co wpływało na jakość i precyzję powstających mechanizmów. W 1868 roku jako współwłaściciel do firmy dołączył Richard Lange, syn założyciela. Od tej pory nosiła ona nazwę A. Lange & Söhne. Manufaktura uważana jest za miejsce odrodzenia niemieckiego zegarmistrzostwa precyzyjnego, a Ferdinand Adolph określany jest mianem reformatora tego przemysłu. Złote czasy funkcjonowania fabryki przerwała II wojna światowa. Manufaktura nie działała przez okres 40 lat. W 1990 roku Walter Lange ponownie zarejestrował markę, a w 1994 zaprezentował w Pałacu Drezdeńskim nową kolekcję zegarków. Były wśród nich takie modele, jak Lange 1 i Saxonia.

Wielkie dokonania

Zegarki A. Lange & Söhne znane są miłośnikom czasomierzy dzięki doskonałym mechanizmom. Zegarmistrzowie manufaktury na każdym z nich składają swój indywidualny „podpis” – grawerunek płatków kwiatów. Doskonałe kalibry A. Lange & Söhne stanowią istotny wkład w rozwój zegarmistrzostwa. Pod koniec XIX wieku firma zaczęła tworzyć zegary „obserwacyjne” o dużej precyzji i wyjątkowo czytelnej tarczy. Tego typu urządzenia były montowane na statkach i w samolotach jako wsparcie dla przyrządów nawigacyjnych. Służyły one m.in. podczas wyprawy Ericha von Drygalskiego na Antarktydę w 1901 roku. Montowane były też w zeppelinach. Pamiątką tego dziedzictwa jest linia Richard Lange. Upamiętnia ona syna założyciela firmy, który zarejestrował dla niej 27 patentów. Odkrył m.in., że dodanie berylu do stopu, z którego powstaje zegarkowa sprężyna, zwiększy jej elastyczność, twardość i wytrzymałość na wysokie temperatury. Dziś z tej wiedzy korzysta większość głównych manufaktur. Wśród wielkich odkryć firmy jest także mechanizm z 31-dniową rezerwą chodu. Ten wskaźnik przeważnie liczony jest w godzinach, dlatego pełen miesiąc nieprzerwanej pracy był prawdziwą rewolucją. Aby móc dostarczyć czasomierzowi energii na tak długi czas, właściciel otrzymuje specjalny kluczyk do nakręcania, zaprojektowany specjalnie dla tego modelu. 

Niezapomniane dzieła

Wiele czasomierzy, które powstały w dziejach firmy, to egzemplarze wyjątkowe, związane ze specjalnymi okazjami. Jednym z najciekawszych tego typu dzieł jest zegarek kieszonkowy stworzony specjalnie dla cesarza Wilhelma II. Podarował on go sułtanowi Abdulowi Hamidowi II przy okazji wizyty w Turcji. Dziś czasomierz, z kopertą ze złota, wysadzaną rubinami i diamentami, na której widnieje portret cesarza, znajduje się w istambulskim muzeum. Inny ciekawy zegarek kieszonkowy to Centennial Tourbillon, który Emil Lange, syn założyciela firmy, zaprezentował w 1900roku na Wystawie Światowej w Paryżu. Czasomierz, z kasetą udekorowaną wizerunkiem rzymskiej bogini rękodzieła Minerwy, przedstawionej na tle Drezna, został w 1990 roku sprzedany na aukcji za 1,5 mln marek niemieckich. A. Lange & Söhne stworzyła też kilka niezwykłych limitowanych edycji z okazji różnych ważnych rocznic. Na 150 urodziny Emila Lange wyprodukowano zegarek 1815 Moonphase, który przez 1000 lat będzie nieomylnie wskazywał fazy Księżyca. Egzemplarzy powstało łącznie 400. Z kolei 10 rocznica ponownego uruchomienia manufaktury przez Waltera Lange została uczczona modelem Anniversary Langematic. Wyposażono go w wyjątkową emaliowaną tarczę. Powstało 500 sztuk tego czasomierza.

(wymagane, min. 20 znaków)