A. Lange & Söhne

RODZINA LANGE MA SWE KORZENIE WŚRÓD KRÓLEWSKICH ZEGARMISTRZÓW Z DREZNA. TRUDNO WYOBRAZIĆ SOBIE LEPSZE REFERENCJE DLA MANUFAKTURY, KTÓRA PO DZIŚ DZIEŃ WIERNA JEST NAJLEPSZYM SAKSOŃSKIM TRADYCJOM.
„JEST COŚ, CZEGO MOŻNA WYMAGAĆ NIE TYLKO OD ZEGARKA, ALE TEŻ OD SIEBIE SAMEGO. RZECZ W TYM, BY NIGDY NIE STAĆ W MIEJSU”, ZWYKŁ MAWIAĆ WALTER LANGE.

DREZDEŃSKA SAGA

Drezdeńska saga

Historia manufaktury A. Lange & Söhne rozpoczęła się jeszcze na długo przed narodzinami Ferdinanda Adolpha Lange, założyciela zakładu. Jej tłem jest XVII-wieczne Drezno za panowania Augusta II Mocnego. Ten miłośnik piękna kolekcjonował przyrządy pomiarowe, w tym również zegary. Całe te zbiory, a także zegar na pałacowej wieży, oddano pod opiekę najlepszych specjalistów, okrzykniętych mianem Królewskich Zegarmistrzów. Wśród nich znaleźli się przodkowie rodu Lange.

FERDINAND ADOLPH LANGE

Ferdinand Adolph Lange

W czasie studiów na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie, młodzieniec trafił na praktyki do Johanna Gutkaesa – prawdziwego mistrza zegarkowego rzemiosła. Nauczyciel był twórcą sławnego zegara w drezdeńskiej Operze Sempera. Zamówił go August II, który chciał, by nad sceną wisiał czasomierz niezwykły. Powstał więc wyjątkowo ozdobny zegar z cyfrowym wskazaniem godziny zamiast tradycyjnych wskazówek. Gutkaes był zadziwiony umiejętnościami i inteligencją piętnastoletniego Ferdinanda. Ten, po zdobyciu doświadczenia zawodowego w wielu europejskich zakładach, wrócił do swego mistrza, by razem z nim tworzyć wspaniałe zegary. Poślubił też jego córkę, Antonię.

FERDINAND ADOLPH, KTÓRY OPRÓCZ ZEGARMISTRZOWSKIEGO TALENTU MIAŁ TEŻ WIELKIE SERCE, ZREZYGNOWAŁ WKRÓTCE Z PRESTIŻOWEJ PRACY W DREŹNIE, BY W 1845 ROKU OTWORZYĆ WŁASNĄ FABRYKĘ W MIASTECZKU GLASHÜTTE.

Narzędzie zegarmistrzowskie

Od początku Adolph Lange chciał wykonywać zegarki, które charakteryzować się będą niezawodnością. Nie umożliwiały mu tego jednak technologie już istniejące, dlatego zaczął opracowywać własne. Jego najbardziej znaczącym osiągnięciem było wprowadzenie do zegarmistrzostwa systemu metrycznego. Ten system miar, podzielny przez dziesięć, bardzo uprościł pomiar części zegarkowych. Wcześniej stosowano w zegarmistrzostwie system paryski, podzielny przez dwanaście. Lange potrzebował też nowych precyzyjnych instrumentów pomiarowych, dlatego wprowadził m.in. suwmiarkę.

Manufaktura

System pracy w manufakturze również był innowacyjny. Pracownicy, po odbyciu praktyk, byli przygotowywani do konkretnych specjalizacji. Każdy skupiał się na konkretnej dziedzinie produkcji, co wpływało na jakość i precyzję powstających mechanizmów. W 1868 roku jako współwłaściciel do firmy dołączył Richard Lange, syn założyciela. Od tej pory nosiła ona nazwę A. Lange & Söhne. Manufaktura uważana jest za miejsce odrodzenia niemieckiego zegarmistrzostwa precyzyjnego, a Ferdinand Adolph określany jest mianem reformatora tego przemysłu. Złote czasy funkcjonowania fabryki przerwała II wojna światowa. Manufaktura nie działała przez okres 40 lat. W 1990 roku Walter Lange ponownie zarejestrował markę, a w 1994 zaprezentował w Pałacu Drezdeńskim nową kolekcję zegarków. Były wśród nich takie modele jak Lange 1 i Saxonia.

WIELKIE DOKONANIA

Wielkie dokonania

Zegarki A. Lange & Söhne znane są miłośnikom czasomierzy dzięki doskonałym mechanizmom. Zegarmistrzowie manufaktury na każdym z nich składają swój indywidualny „podpis” – grawerunek płatków kwiatów. Doskonałe kalibry A. Lange & Söhne stanowią istotny wkład w rozwój zegarmistrzostwa. Pod koniec XIX wieku firma zaczęła tworzyć zegary „obserwacyjne” o dużej precyzji i wyjątkowo czytelnej tarczy. Tego typu urządzenia były montowane na statkach i w samolotach jako wsparcie dla przyrządów nawigacyjnych.

ZEGARY A. LANGE & SÖHNE SŁUŻYŁY PODCZAS WYPRAWY ERICHA VON DRYGALSKIEGO NA ANTARKTYDĘ W 1901 ROKU. MONTOWANE BYŁY TEŻ W ZEPPELINACH.

Tarcza zegarka

Pamiątką tego dziedzictwa jest linia Richard Lange. Upamiętnia ona syna założyciela firmy, który zarejestrował dla niej 27 patentów. Odkrył m.in., że dodanie berylu do stopu, z którego powstaje zegarkowa sprężyna, zwiększy jej elastyczność, twardość i wytrzymałość na wysokie temperatury. Dziś z tej wiedzy korzysta większość głównych manufaktur. Wśród wielkich odkryć firmy jest także mechanizm z 31- dniową rezerwą chodu. Ten wskaźnik przeważnie liczony jest w godzinach, dlatego pełen miesiąc nieprzerwanej pracy był prawdziwą rewolucją. Aby móc dostarczyć czasomierzowi energii na tak długi czas, właściciel otrzymuje specjalny kluczyk do nakręcania, zaprojektowany specjalnie dla tego modelu.

NIEZAPOMNIANE DZIEŁA

Niezapomniane dzieła

Wiele czasomierzy, które powstały w dziejach firmy, to egzemplarze wyjątkowe, związane ze specjalnymi okazjami. Jednym z najciekawszych tego typu dzieł jest zegarek kieszonkowy stworzony specjalnie dla cesarza Wilhelma II. Podarował on go sułtanowi Abdulowi Hamidowi II przy okazji wizyty w Turcji. Dziś czasomierz, z kopertą ze złota, wysadzaną rubinami i diamentami, na której widnieje portret cesarza, znajduje się w istambulskim muzeum.

Mechanizm zegarka

Inny ciekawy zegarek kieszonkowy to Centennial Tourbillon, który Emil Lange, syn założyciela firmy, zaprezentował w 1900 roku na Wystawie Światowej w Paryżu. Czasomierz, z kasetą udekorowaną wizerunkiem rzymskiej bogini rękodzieła Minerwy, przedstawionej na tle Drezna, został w 1990 roku sprzedany na aukcji za 1,5 mln marek niemieckich. A. Lange & Söhne stworzyła też kilka niezwykłych limitowanych edycji z okazji różnych ważnych rocznic.

NA 150. URODZINY EMILA LANGE WYPRODUKOWANO ZEGAREK 1815 MOONPHASE, KTÓRY PRZEZ 1000 LAT BĘDZIE NIEOMYLNIE WSKAZYWAŁ FAZY KSIĘŻYCA. EGZEMPLARZY POWSTAŁO ŁĄCZNIE 400.

Moonphase Watch - zegarek wskazujący fazy księżyca

10. rocznica ponownego uruchomienia manufaktury przez Waltera Lange została uczczona modelem Anniversary Langematik. Wyposażono go w wyjątkową emaliowaną tarczę. Powstało 500 sztuk tego czasomierza. W 2013 roku zaprezentowano ówcześnie najbardziej złożony współczesny zegarek naręczny – GRAND COMPLICATION – zawierający prestiżowe komplikacje, wśród nich Grande i Petite Sonnerie, repetier minutowy, wieczny kalendarz czy chronograf z funkcją rattrapante.

NIGDY NIE STAĆ W MIEJSCU

Walter Lange - nigdy nie stać w miejscu

Niespełna dwa lata po inauguracji nowego budynku manufaktury, w 2017 roku w wieku 92 lat odszedł Walter Lange. Jego życiowa dewiza pozostaje dla firmy ważnym motto i wciąż aktualnym kierunkowskazem na drodze jej rozwoju.

„JEST COŚ, CZEGO MOŻNA WYMAGAĆ NIE TYLKO OD ZEGARKA, ALE TEŻ OD SIEBIE SAMEGO. RZECZ W TYM, BY NIGDY NIE STAĆ W MIEJSU”