IWC Schaffhausen
SZWAJCARSKA MANUFAKTURA IWC SCHAFFHAUSEN PRODUKUJE WYSOKIEJ KLASY CZASOMIERZE OD 1868 ROKU, KONCENTRUJĄC SIĘ NA ROZWOJU I NAJNOWOCZEŚNIEJSZYCH TECHNOLOGIACH. FIRMA ZYSKAŁA MIĘDZYNARODOWY ROZGŁOS DZIĘKI SWOJEJ PASJI DO INNOWACYJNYCH ROZWIĄZAŃ I TECHNICZNEMU WYRAFINOWANIU SWOICH CZASOMIERZY.
AMBICJA I TALENT

Historia IWC zaczęła się od ambitnych planów, śmiałego przedsięwzięcia i konsekwencji w działaniu. Narodziny manufaktury datuje się na rok 1868, kiedy to amerykański zegarmistrz, Florentine Ariosto Jones, założył w Schaffhausen spółkę International Watch Company. F.A. Jones w niedługim czasie stworzył w Schaffhausen całą zintegrowaną infrastrukturę produkcyjną, przygotowaną do wytwarzania ponad 10 000 mechanizmów rocznie. Zegarki IWC znajdowały nabywców na całym świecie. Nowy zarząd konsekwentnie doskonalił proces produkcji oraz konstrukcje nowych mechanizmów.
W 1884 ROKU, POD KIEROWNICTWEM JOHANNESA RAUSCHENBACHA-SCHENKA, IWC ROZPOCZĘŁO PRODUKCJĘ SWOICH PIERWSZYCH ZEGARKÓW KIESZONKOWYCH ZE WSKAZANIEM GODZIN I MINUT W FORMACIE CYFROWYM, WYPOSAŻONYCH W GENIALNY SYSTEM PALLWEBERA.

W pierwszej połowie lat 90. XIX wieku firma wyprodukowała aż 20 000 tego rodzaju czasomierzy. Po śmierci Johannesa Rauschenbacha- Schenka w 1905 roku stery IWC przejął Ernst Jakob Homberger. Działając zgodnie z pryncypiami tradycyjnej szkoły zegarmistrzostwa, z powodzeniem przeprowadził IWC przez trudne lata kryzysu gospodarczego, jaki miał miejsce w latach 30. XX wieku. Pod jego skrzydłami narodziły się dwie zegarkowe kolekcje, które z czasem zyskały status kultowych. W 1936 roku, pod wpływem swoich synów zafascynowanych aeronautyką, Ernst Jakob Homberger wprowadził do sprzedaży zegarek Special Pilot’s Watch, który zainicjował tradycję kultywowaną w IWC po dziś dzień.

Zamówienie złożone przez dwóch portugalskich importerów na serię dużych gabarytowo czasomierzy naręcznych z doskonale precyzyjnymi mechanizmami typowymi dla zegarków kieszonkowych wyznaczyło narodziny modelu Portugieser. Ernst Jakob Homberger wykazał się także doskonałą intuicją jako przedsiębiorca. W 1944 roku Dyrektorem Technicznym IWC mianował Alberta Pellatona, uznany autorytet w dziedzinie techniki i znawcę procesów produkcji. Albert Pellaton był inicjatorem i promotorem skonstruowania pierwszego manufakturowego mechanizmu IWC z naciągiem automatycznym.

Po śmierci Jakoba, zarząd nad IWC objął jego syn Hans Ernst. W 1967 roku, pod jego kierownictwem, manufaktura zaprezentowała model Aquatimer, zapoczątkowując tym samym chlubną tradycję tworzenia eleganckich zegarków sportowych. Firma IWC odegrała też znaczącą rolę w opracowaniu pierwszego szwajcarskiego mechanizmu kwarcowego. Mechanizm Beta 21, zamknięty w bardzo efektownej, sześciokątnej kopercie ze złota, napędzał pierwszy model Da Vinci z 1969 roku.

W roku 1978 manufaktura IWC przejęta została przez niemieckiego producenta przyrządów pomiarowych, firmę VDO Adolf Schindling AG. Nowi właściciele powołali do zarządu Güntera Blümleina, inżyniera z wykształcenia, który doskonale znał się także na dystrybucji i marketingu. Günter Blümlein dostrzegł potencjał tkwiący w wysokiej jakości zegarkowych mechanizmach i zachęcił głównego zegarmistrza manufaktury, Kurta Klausa, do opracowania mechanizmu wiecznego kalendarza.

NOWE CZASY, WIELKI SUKCES

Na początku nowego tysiąclecia IWC przejęte zostało przez Grupę Richemont. Dyrektorem Generalnym IWC mianowano Georgesa Kerna. W 2002 roku IWC zaprezentowało legendarny Big Pilot’s Watch, z kopertą o średnicy 46 mm. Z kolei w 2003 roku celebrowano debiut pierwszego modelu z kolekcji Portugieser z wiecznym kalendarzem oraz podwójnym wskazaniem fazy Księżyca (dla obu półkul). W nowym milenium IWC odnotowało oszałamiającą dynamikę wzrostu, stając się pożądaną, luksusową marką zegarków, znaną na całym świecie.

IWC nadal wyznacza trendy i wciąż zaskakuje nowatorskimi rozwiązaniami technicznymi. Wystarczy wymienić choćby wieczny kalendarz ze wskazaniami w formacie cyfrowym, autorski system SafeDive do ustawiania czasu bezpiecznego nurkowania, nowy materiał o nazwie Ceratanium czy bardzo praktyczny kalendarz roczny. Firma wprowadziła ponadto do kolekcji Portofino i Pilot’s Watches modele ze średniej wielkości kopertą, a także zegarki damskie z kolekcji Da Vinci. Od 2017 roku IWC działa pod kierunkiem Christopha Graingera-Herra.a.