Wybrane zagadnienia

1. Charakterystyka obrączek

Materiał bazowy każdej obrączki to złoto najwyższej próby 999,9. Przez zastosowanie najwyższej jakości dodatków stopowych, jest ona obniżana do prób 750, 585 oraz 333. Dodatki te produkowane są wyłącznie dla firmy Apart, dzięki czemu nasze obrączki posiadają najlepsze właściwości użytkowe oraz niepowtarzalną kolorystykę. Dysponując wysoko wykwalifikowaną kadrą, stosując specjalistyczne technologie oraz wysokiej klasy urządzenia, wytwarzamy obrączki bezszwowe, o dowolnej szerokości, profilu i wzorze. Efekt końcowy, wyróżniający dany wzór, uzyskiwany jest przez obróbkę obrączek narzędziami diamentowymi, gwarantującymi idealną gładkość cięć. Operacja końcowa to utwardzanie obrączek w specjalnych piecach, co zmniejsza podatność obrączki na pojawianie się śladów użytkowania. Proces ten zwiększa twardość obrączek o blisko 60%.

2. Twardość obrączek

Technologia produkcji obrączek w Apart umożliwia uzyskanie twardości na poziomie  od 200-260 HV (stopni Vickersa). Największą twardość mają obrączki jednokolorowe białe – 260 HV, żółte – 240 HV, najmniejszą dwukolorowe – 200 HV. Za sprawą odpowiednich dodatków stopowych, twardość obrączek w próbie 585 i 333 jest na zbliżonym poziomie.

3. Metoda bezszwowa

Metoda polegająca na wykonaniu obrączki z jednego kawałka metalu bez użycia materiału łączącego  (np. lutu). Przez wykrojenie elementu w postaci podkładki i poddanie jej procesowi kształtowania w odpowiednich przyrządach, uzyskujemy z tegoż elementu formę tulejki (kształt małej obrączki), która jest bazą do wykonania żądanego profilu, szerokości i rozmiaru poprzez walcowanie.

4. Zależność pomiędzy próbą stopu złota a twardością

Czyste złoto jest metalem stosunkowo miękkim, podatnym na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Trwałość stopu złota jest bezpośrednio związana z próbą, czyli procentową zawartością czystego złota w całym produkcie. Przy jakości dodatków stopowych stosowanych w Apart, nawet obrączki wykonane z wysokiej próby złota są odpowiednio twarde.

5. Charakterystyka białego złota

Białe złoto nie występuje w przyrodzie, czyste złoto ma zawsze kolor żółty. Do odbarwiania stopu złota (czyli uzyskania białego złota) wykorzystuje się nikiel lub pallad. Należy jednak podkreślić wyższość palladu nad niklem. Pallad jest metalem szlachetnym, zatem białe złoto palladowe charakteryzuje się bielszą barwą, wyższym blaskiem oraz właściwościami antyalergicznymi. Barwa białego złota niklowego jest natomiast bardziej żółta od złota palladowego.
Do stopu białego złota  pr. 333 i 750 (czyli obrączki z białego i biało-żółtego złota), dodawany jest pallad zamiast niklu.
Do stopu białego złota w pr. 585 jest dodawany nikiel, jednakże jego ilość nie powoduje zmian skórnych i kolorystycznych obrączki.

Jeśli wcześniejszy kontakt z białym złotem powodował alergię, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że zachodzi uczulenie na nikiel. W takim wypadku konieczny jest wybór białego złota palladowego lub złota żółtego.

6. Charakterystyka palladu

Ze względu na właściwości, pallad można umieścić w jednym szeregu ze srebrem i platyną. Pallad, mimo iż jest wśród nich najmniej popularny, znajduje zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki, a także coraz częściej zdobywa zaufanie jako inwestycja alternatywna.

Pallad jest jednym z ośmiu metali szlachetnych. Należy do grupy platynowców (obok rodu, rutenu, irydu, osmu i oczywiście platyny). Wyglądem metal ten bardzo przypomina platynę, jednak jest w porównaniu z nią dużo lżejszy, twardszy, tańszy i bielszy.

Domieszka palladu do stopu złota (białe złoto palladowe) sprawia, że jest on bardziej plastyczny i z tego powodu idealny do osadzania drogocennych kamieni oraz kształtowania misternych szczegółów. Rosnąca popularność białego złota sprawiła, że popyt na pallad ze strony branży jubilerskiej w ciągu ostatniej dekady wzrósł ponad trzykrotnie.

Apart proponuje obrączki z palladu w próbie 500.

7. Charakterystyka platyny

Platyna jest najcenniejszym metalem szlachetnym i jednocześnie najdroższym. Barwa platyny zbliżona jest do barwy srebra.

Firma APART proponuje obrączki z platyny w próbie 950.

8. Kryteria oceny diamentów

W obrączkach Apart oprawiane są diamenty spełniające następujące kryteria:

  • czystość VS1, SI/1 i SI/2 – bardzo mało zanieczyszczone, mało zanieczyszczone
  • barwa G i H – prawie bezbarwne
  • szlify – brylant, princessa

9. Przy zakupie

Najważniejszym aspektem w trakcie składania zamówienia na obrączki jest dobór odpowiedniego rozmiaru. Ostateczną decyzję podejmuje zawsze Klient, jednakże obsługa salonu odpowiedzialna jest za udzielenie wszelkich odpowiedzi na pytania dotyczące doboru rozmiaru.
Należy mieć świadomość, że:

  • latem dłonie mogą być bardziej opuchnięte niż zimą, należy zatem uwzględnić ten fakt dokonując pomiaru (latem obrączka może być nieco ciaśniejsza, zimą luźniejsza)
  • wysiłek fizyczny również może powodować opuchnięcie palców, bezpieczniej jest nie pobierać miary w takich okolicznościach
  • pewne choroby oraz różnorodne sytuacje (ciąża, stres) mogą powodować zatrzymanie wody w organizmie i tym samym okresowe zmiany rozmiaru palca.

Jeżeli jest taka możliwość, warto przed sporządzeniem zamówienia dokonać pomiaru kilkakrotnie. Na dobór poprawnego rozmiaru ma również wpływ szerokość wybranego modelu (jeśli inny, niż dostępne miarki – należy ten fakt uwzględnić).

Grawerunek

Narzucona odgórnie maksymalna ilość znaków grawerunku wynika wyłącznie z ograniczonej ilości miejsca na obrączce, gwarantujemy możliwość wykonania tekstu o długości 12 znaków dla obrączek z oprawą oraz 21 znaków w pozostałych przypadkach.

Bardzo ważnym elementem grawerunku są wielkie i małe litery. W czcionkach nr 4 i 5 wielkie litery możemy wygrawerować wyłącznie na początku wyrazu. Pozostałe czcionki (1, 2 i 3) pozwalają na większą dowolność, możliwe jest wygrawerowanie wielkimi literami całego tekstu.