Jak przechowywać biżuterię?

Biżuteria zdobi, podkreśla i uwypukla pewne atuty, dodaje szyku i elegancji i poprawia nastrój. Warunek? Jest w doskonałej kondycji – lśni pełnią blasku. Aby tak właśnie było, należy ją odpowiednio nie tylko nosić, ale również czyścić i przede wszystkim przechowywać. Jak robić to właściwie?

Przychodzi moment, w którym każda z nas staje w obliczu pytania, jak przechowywać biżuterię, by jej nie uszkodzić, ale też mieć do niej łatwy dostęp. W końcu nie w tym rzecz, by leżała schowana i zapomniana, ale by regularnie miała szansę nam towarzyszyć.

Jak przechowywać biżuterię?

Na początek warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, niezależnie od tego, czy jest to biżuteria złota, srebrna, czy też wysadzana kamieniami szlachetnymi. Prawidłowe przechowywanie biżuterii ma bowiem istotny wpływ nie tylko na jej wygląd, ale i kondycję. Nieodpowiednie sprawia, że wyroby jubilerskie szybciej się niszczą: ich powierzchnia się zarysowuje, matowieje i traci swój blask. Jednocześnie niedbale porzucone łańcuszki czy bransoletki mogą się gubić, plątać i być narażone na uszkodzenia mechaniczne.

Jak zatem przechowywać biżuterię? Oto kilka podstawowych zasad:

  1. Pierwszym krokiem niech będzie… uporządkowanie kolekcji. Zacznij od oddzielenia pierścionków, bransoletek, łańcuszków, zawieszek i kolczyków. Warto, aby każda z kategorii miała swoje miejsce. Możesz przeznaczyć oddzielną przestrzeń na komplety biżuterii.
  2. Niezwykle ważne jest przechowywanie biżuterii w odpowiednim miejscu. Wyrobom jubilerskim nie sprzyjają wilgoć, kurz oraz promienie słoneczne. Dlatego warto zadbać o przestrzeń ciemną, suchą i zamkniętą. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się sypialnia lub garderoba, aniżeli łazienka.
  3. Najlepszym rozwiązaniem będą szkatułki lub kuferki, które pozwolą zachować porządek i zabezpieczą biżuterię.
  4. Stojaki na biżuterię mogą być dobrym pomysłem pod warunkiem trzymania na nich drogocenności używanych na co dzień – pierścionków, bransoletek czy łańcuszków zdejmowanych jedynie na czas snu.
  5. Warto mieć na uwadze podróże i odpowiednie przewożenie biżuterii. Wiele kuferków, w których trzymamy ozdoby na co dzień, sprawdzi się także podczas przemieszczania. Jeśli jednak szkatułki są duże lub ozdobne, warto zaopatrzyć się w podróżne pudełko lub kuferek na biżuterię, które pomogą nam zadbać o bezpieczeństwo wyrobów.

Odpowiednie przechowywanie biżuterii

Niezwykle ważne jest układanie kosztowności w taki sposób, by nie miały ze sobą bezpośredniego kontaktu – zapobiegnie to rysowaniu się ich powierzchni. Warto więc zadbać o pudełka, puzderka, szkatułki (najlepiej wyłożone miękkim materiałem), które będą nie tylko gwarancją porządku, ale i bezpieczeństwa biżuterii.

Jakie wybrać?

W pierwszej kolejności zastanowić należy się nad przeznaczeniem kuferka. Jeśli w kolekcji biżuterii znajduje się kilka zegarków, warto zaopatrzyć się w kuferek na zegarki. Rozmiar i formę zamykania kuferka warto dobrać do ilości posiadanej biżuterii.

Podobnie zresztą w przypadku biżuterii – w zależności od tego, co króluje w kolekcji i w jakiej ilości, dobrze jest dopasować kuferek na biżuterię do swoich potrzeb. Jakie elementy wziąć pod uwagę? Przede wszystkim rozmiar, kształt i kolor. Może okazać się, że warto będzie rozważyć kilka mniejszych- oddzielnie na pierścionki, kolczyki i bransoletki. Lub przeciwnie… jeden większy może okazać się spełnieniem marzeń i potrzeb.

Jeśli w kolekcji biżuteryjnej znajdują się beadsy lub charmsy, warto pomyśleć o oddzielnym kuferku na te właśnie kosztowności.

Kuferek na biżuterię może być też świetnym pomysłem na prezent – dla ukochanej, mamy lub przyjaciółki.

O czym jeszcze pamiętać?

Poszczególne kategorie biżuterii mogą wymagać dodatkowej uwagi. W przypadku umieszczania w kuferku biżuterii ze złota, warto zaopatrzyć się dodatkowo w małe woreczki. Schowane w ten sposób kosztowności uchronimy przed utlenianiem, które negatywnie może wpłynąć na ich wygląd w przyszłości.

Warto troską otoczyć także faktury delikatne, np. jeśli dany model zawiera kamienie szlachetne, ma wyjątkowo cienką obrączkę lub strukturę łańcuszka, albo mamy do czynienia z biżuterią z dmuchanego złota.

Ważne jest także czyszczenie biżuterii – warto, by kuferku na biżuterię znalazła się ściereczka do czyszczenia biżuterii złotej oraz ściereczka do czyszczenia biżuterii srebrnej.

Wiedząc, jak przechowywać biżuterię, warto po nią sięgać i pokazywać światu, zamiast trzymać ją w kuferku na biżuterię jedynie na „specjalne okazje”. Zasługuje na to. Ty również!