Kamienie Szlachetne

KAMIENIE SZLACHETNE

Fascynacja kamieniami szlachetnymi i ozdobnymi towarzyszyła ludziom od zarania naszej cywilizacji. Od niepamiętnych czasów zachwycamy się ich pięknem, przypisujemy im nadzwyczajne moce uzdrawiania, długowieczności, mądrości, ochrony przed złem. Kamienie wykorzystywane w jubilerstwie są jeśli nie najwspanialszym, to jednym z najwspanialszych dzieł natury. Natura zamknęła w nich nieuchwytny blask promieni słońca, błękit nieba, lazurowe morskie wybrzeża szafirową głębię oceanu. Wyjątkowość tych kamieni zawdzięczamy określonym właściwościom fizycznym i chemicznym.

Tanzanit

Tanzanit jest unikatowym kamieniem szlachetnym. W skali Mohsa jego twardość wynosi 6-7. Kamień jest ceniony ze względu na swoją fioletowoniebieską barwę oraz rzadkość występowania. Jest przynajmniej 1000 razy rzadszy od diamentu. Jego złoża znajdują się tylko w jednym miejscu na Ziemi, na obszarze wzgórz Meralani, u podnóża Kilimandżaro.

Tanzanit uważany jest za najbardziej ekscytujące odkrycie gemmologiczne ubiegłego stulecia. Kryształy tanzanitów charakteryzuje trichroizm, czyli w zależności od kierunku obserwacji danego okazu, widoczne są trzy różne barwy – fioletowa, niebieska lub jasnożółta do zielonej. Złoża tanzanitu uważane są za geologiczny fenomen. Poza określonymi warunkami geologicznymi koniecznymi do krystalizacji zoisytu, do powstania tanzanitu niezbędna jest również obecność wanadu. Szansę znalezienia nowych złóż tanzanitu określa się jako jedną na milion. Geolodzy szacują, że obecnie istniejące złoża tanzanitów zostaną wyczerpane za 15-20 lat.

Nazwa „tanzanit” została nadana niebieskiemu zoisytowi przez firmę Tiffany & Co. i wiąże się z miejscem pochodzenia tych wyjątkowych kamieni. Właśnie dzięki tej firmie tanzanity zaistniały na światowym rynku jubilerskim. Uznano je za najpiękniejsze niebieskie kamienie znalezione w ciągu ostatnich 2000 lat. Ich wartość ocenia się według takich samych zasad, co wartość diamentów, czyli według zasady 4C. O jakości, a także cenie kamienia decydują odpowiednio: barwa, czystość, szlif i masa. Największy dotychczas kryształ tanzanitu, znaleziony w 2005 roku, ważył 16 389 ct (3,4 kg) i mierzył 22 cm x 8 cm x 7 cm.

Poznaj kolekcję biżuterii z tanzanitem
Szafir

Szafir swą nazwę wywodzi z języka greckiego, w którym „sappheiros” oznacza kolor niebieski. W starożytności wierzono, że Ziemię otacza jeden gigantyczny niebieski szafir. W szafirach znajdziemy każdy z odcieni nieba oglądanego podczas zachodu słońca. Od pięknych ciepłych barw, widocznych na zachodzie, przez wszelkie odcienie niebieskiego, aż do koloru ciemnego granatu widocznego na wschodzie.

Podobnie jak większa część nieba skąpana jest podczas zachodu słońca w odcieniach niebieskich, tak najbardziej popularnym kolorem występującym wśród szafirów jest barwa niebieska (odpowiadają za nią jony żelaza i tytanu). Główne złoża szafirów znajdują się w Tajlandii, Sri Lance, Birmie, Wietnamie, Laosie, Kambodży, Australii i Tanzanii.Do najdroższych szafirów należą szafiry kaszmirskie.

Poznaj kolekcję biżuterii z szafirem
Szmaragd

Szmaragd należy do najbardziej cenionych, a jednocześnie najbardziej fascynujących kamieni. Żadna rzecz nie jest bardziej zielona, niż szmaragd. Jego nazwa pochodzi od greckiego smaragdos oznaczającego „zielony kamień”. Kiedyś uznawany był za króla kamieni szlachetnych. Wysokiej jakości szmaragdy najczęściej otrzymują szlif schodkowy, „szmaragdowy” tak, by ubytek masy kamienia był jak najmniejszy.

Większość szmaragdów zawiera stosunkowo dużą liczbę inkluzji. Jest to zapis skomplikowanej i bardzo dynamicznej genezy tych zielonych beryli. Tylko okazy najwyższej jakości pozbawione są inkluzji. Szmaragdy to kamienie dość kruche, w skali Mohsa ich twardość ocenia się na 7,5-8,0. Swoją zieloną barwę zawdzięczają jonom chromu i wanadu. Najlepsze szmaragdy pochodzą z Kolumbii, Zambii, Zimbabwe i Brazylii.

Poznaj kolekcję biżuterii ze szmaragdem
Rubin

Nazwa rubin wywodzi się z języka łacińskiego, gdzie ruber oznacza kolor czerwony. Rubiny mogą mieć barwę różowoczerwoną, pomarańczowoczerwoną, aż do purpurowoczerwonej. Mogą być przezroczyste lub nieprzezroczyste. Najwyższą cenę osiągają rubiny, których barwa określana jest mianem „gołębiej krwi”.

Kamienie te mogą uzyskiwać wartość wyższą od diamentów. Są one niezwykle rzadkie. Za wspaniałą barwę rubinów odpowiedzialne są jony chromu. Odpowiadają one również za liczne inkluzje znajdujące się w kryształach czerwonego korundu. Tylko bardzo niewielka część kryształów mogła wzrastać w stabilnych, niczym niezakłóconych warunkach, by w efekcie utworzyć wspaniałe kamienie szlachetne.

Poznaj kolekcję biżuterii z rubinem
Topaz

Topaz w starożytności należał do grupy najcenniejszych kamieni. Obecnie jego wartość nie jest wysoka z powodu odkryć dużych złóż w Ameryce Południowej. Nazwa topazu wywodzi się prawdopodobnie od wyspy Topazos, znajdującej się na Morzu Czerwonym, gdzie w starożytności znajdowano, myloną z nim, odmianę oliwinu, zwaną chryzolitem. Druga teoria wiąże pochodzenie nazwy z sanskryckim słowem tapas oznaczającym „ogień”.

Topazy posiadają rozmaite barwy. Najczęściej spotykane są kryształy żółtawe, miodowożółte, niebieskie, różowawe, różowofioletowe i bezbarwne. Topaz jest minerałem twardym. W skali Mohsa znajduje się na 8 pozycji i wyprzedza go tylko korund (szafir i rubin) oraz diament. Kryształy topazów mogą osiągać znaczne rozmiary. W Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku znajduje się doskonale wykształcony kryształ przezroczystego topazu, pochodzący z Brazylii, ważący 300 kg, mierzący 80 x 60 x 60 cm.

Najsłynniejszym oszlifowanym topazem jest kamień o nazwie „Braganza”, zdobiący portugalską koronę królewską. Jego masa wynosi 1680 ct. Największe okazy oszlifowanych topazów znajdują się w waszyngtońskim Smithsonian Institution. Pochodzą z Brazylii. Największy żółty kamień waży 7725 ct, niebieski – 3273 ct, zielonożółty 1469 ct. Poza Brazylią znaczące złoża topazu zlokalizowane są w Rosji, na Sri Lance i w Japonii.

Poznaj kolekcję biżuterii z topazem
Kwarc

Kwarc jest najbardziej rozpowszechnionym minerałem. Stanowi ponad 12% składu skorupy ziemskiej. Wielkość pojedynczych kryształów może osiągać bardzo duże rozmiary. Kwarce z Madagaskaru mogą mieć w obwodzie nawet kilka metrów. Poza Madagaskarem znaczące złoża tego minerału znajdują się w Brazylii i w Stanach Zjednoczonych. W skali Mohsa kwarc wyprzedzają diament, korund i topaz.

Kwarc występuje w rozmaitych barwach. Znane są kryształy od bezbarwnych, poprzez żółte, zielone, fioletowe, do czarnych. W zależności od koloru, poszczególne odmiany kwarcu otrzymały różne nazwy, jak np. fioletowy – ametyst lub żółty – cytryn. Skrytokrystalicznym kwarcem (chalcedonem) jest też urzekający głęboką czernią onyks.

Poznaj kolekcję biżuterii z kwarcem Poznaj kolekcję biżuterii z onyksem

Bursztyn

Bursztyn

Bursztyn to skamieniała żywica drzew rosnących miliony lat temu, można go porównać do umieszczonej w ziemi kapsuły czasu stworzonej przez naturę. Jego wiek oceniany jest na 25-50 mln lat. Znane są jednak okazy znacznie starsze, których wiek określono na 130 mln lat. Bursztyn wielokrotnie pomógł paleontologom zrekonstruować życie na Ziemi. Ponad 1000 wymarłych gatunków owadów zostało zidentyfikowanych właśnie dzięki bursztynowi.

Bursztyn jest kamieniem jubilerskim o niskiej twardości – według skali Mohsa wynosi ona 2,0-2,5. W związku z tym należy obchodzić się z nim szczególnie uważnie. Bursztyn posiada rozmaite barwy, od białej przez mleczną, różne odcienie żółci, brązu i zieleni, do barwy brunatnej. Minerał ten otrzymuje na ogół szlif kaboszonowy. Polska nazwa bursztynu wywodzi się od niemieckiego słowa Bernstein – płonący kamień.

Obecnie bardzo popularny stał się bursztyn z rozmaitymi inkluzjami. Główne źródła bursztynu to kraje nadbałtyckie i Dominikana. Bursztyn z krajów nadbałtyckich jest starszy i dlatego bardziej poszukiwany, dominikański natomiast częściej zawiera owady. Jego ceny wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy dolarów. Największe kopalnie bursztynu znajdują się w Rosji.

Poznaj kolekcję biżuterii z bursztynem

Cyrkonia

Cyrkonia

Do niedawna była uważana za najlepszą imitację diamentu. Jest to kamień ozdobny produkowany w laboratoriach, który nie ma swojego odpowiednika w przyrodzie. Twardość cyrkonii w skali Mohsa określa się na 8,5. Cyrkonie dostępne na rynku jubilerskim są nie tylko bezbarwne. Można je nabyć w rozmaitych kolorach.

Poznaj kolekcję biżuterii z cyrkonią