Confidence

zasada-4c : Masa, Czystość, Szlif oraz Barwa


Diament – najpiękniejsza i najdroższa forma węgla stworzona przez naturę miliardy lat temu. Nieoszlifowany to niepozorny kryształ, poddany obróbce ludzkich rąk - odkrywa swój niezwykły blask. O jego ostatecznym pięknie i wartości decydują cechy ujęte w tzw. zasadę 4C. Nazwa ta pochodzi od pierwszych liter czterech angielskich słów: carat (karat – jednostka określająca masę), cut (szlif), clarity (czystość), colour (barwa).

Masa

Masa (Carat)

Masa

Masę diamentów wyznacza się w karatach metrycznych. Skrótem jednostki karat jest przyjęte zwyczajowo oznaczenie „ct”. Jeden ct to 200 mg (0,2 g). Masa ma istotny wpływ na wartość kamienia. Apart oferuje diamenty o różnorodnej masie, od 0,003 ct do ponad 1 ct. Wśród nich jest z pewnością ten poszukiwany, wyjątkowy i niepowtarzalny.

Szlif

Szlif (Cut)

Szlif

Tylko dzięki właściwemu oszlifowaniu diamentu można dostrzec jego wspaniałą brylancję. Zjawisko to powstaje w wyniku całkowitego wewnętrznego odbicia i rozszczepienia promieni świetlnych, jak również odbicia światła od zewnętrznych powierzchni kamienia. Podziwiając brylancję diamentu, ma się wrażenie, że kamień żyje, migocząc kolorami tęczy przy każdym poruszeniu. Podczas oceny szlifu dokładnej analizie podlegają: kształt kamienia, jego proporcje oraz wykończenie szlifu. Tylko wyjątkowo starannie zaplanowany szlif może uwolnić wewnętrzny ogień diamentu.

Wśród diamentów można wyróżnić kamienie o szlifie brylantowym okrągłym, czyli brylanty, oraz te o kształtach fantazyjnych, takich jak np. markiza, owal, gruszka, serce, bagieta czy princessa. Warto zwrócić uwagę także na tzw. pie cut. To niezwykle precyzyjnie oszlifowane mniejsze diamenty, które po wyjątkowo starannym wzajemnym dopasowaniu sprawiają wrażenie jednego dużego kamienia o okrągłym lub fantazyjnym kształcie. Dzięki takiemu połączeniu diament wygląda na większy i znacznie bardziej okazały niż wskazuje na to jego faktyczna masa.

Czystość

Czystość (Clarity)

Czystość

Kolejnym ważnym czynnikiem, który wpływa zarówno na cenę, jak i na piękno diamentu, jest czystość. Znamiona wewnętrzne w strukturze diamentu – inkluzje – mogą powodować niewłaściwe rozchodzenie się promieni świetlnych wnikających do kamienia, co wpływa na jego brylancję. Diamenty mogą mieć znamiona nie tylko wewnętrzne, ale również zewnętrzne – zwane skazami. Kamienie o czystości P1, P2 lub P3 mają znamiona dostrzegalne przez doświadczonego fachowca bez użycia lupy.

Kolor

Barwa (Colour)

Kolor

Warto pamiętać, że różnice w wartości dwóch diamentów o tej samej masie i takim samym szlifie mogą być bardzo duże, ponieważ przy wycenie równie ważna jest barwa. Wyróżnia się diamenty o barwach typowych, tzn. od bezbarwnych po te w różnych odcieniach żółci, brązów lub szarości, oraz diamenty o barwach fantazyjnych, np. niebieskiej, różowej, zielonej.

Zaufanie

Piąte C: Zaufanie (Confidence)


Apart, w trosce o dobro swoich Klientów, do zasady 4C postanowił dodać „piąte C” – Confidence, czyli Zaufanie.

Więcej