Jak powstają obrączki

Obrączki symbolizują magię uczuć, której nie da się porównać z niczym innym. Tak jak miłość – powinny wyróżniać się pięknem i trwałością, by godnie oddawać jej nieprzemijający blask. Znaczenie przypisywane obrączkom jest wyjątkowe, co w pełni odzwierciedla podejście firmy Apart do ich produkcji.

Z miłości do piękna

Firma Apart jest wiodącym producentem obrączek ślubnych w Polsce, wyrabianych z pasją od lat. Cenne doświadczenie i profesjonalne zaplecze technologiczne pozwalają oferować Klientom doskonałej jakości produkty w szerokiej gamie modeli.

Narodziny uczucia

Proces powstawania obrączek jest złożony i obejmuje wiele etapów. Dla uzyskania wzorowego efektu, na każdym z nich należy zachować bezkompromisową dbałość o najdrobniejszy detal. Po pierwsze – uzyskanie właściwego stopu. Czyste, 24-karatowe złoto ze względu na swoje właściwości fizyczne, np. ograniczoną twardość, nie sprawdza się ani w obróbce, ani w użytkowaniu. Jednakże dzięki zastosowaniu najwyższej jakości dodatków stopowych otrzymuje się surowiec, którego zaletami, prócz pięknego koloru, różnego w zależności od składu zastosowanej mieszanki, są optymalna kowalność i wysokie walory użytkowe.
Gotowy stop poddawany jest procesom obróbki wstępnej, podczas których z grubej złotej sztabki, standardowo o próbie 585, uzyskuje się płaskie krążki – półfabrykaty, będące bazą dla konkretnego modelu. Dzięki walcowaniu osiąga się ich pożądany kształt. Obrączki Apart wytwarzane są bezszwowo, co znaczy, że od samego początku mają formę pełnego pierścienia i pozbawione są łączeń na obwodzie.
W kolejnych etapach obrączkom nadaje się ostateczny wygląd. Od precyzji jubilera zależy, czy obrączka zalśni prawdziwym blaskiem – czynnik fachowości ma tu wielkie znaczenie. Gdy rozmiar jest już odpowiedni, a połysk bez skazy (polerowanie końcowe odbywa się całkowicie ręcznie), przychodzi czas na nacinanie wzoru przy użyciu diamentowych narzędzi, zapewniających doskonałą precyzję cięcia. Niektóre modele zdobi się też brylantem lub kilkoma brylantami.
Obrączki Apart hartowane są w specjalnych piecach, co zwiększa odporność na zużycie czy zarysowanie – twardość obrączek wzrasta po tej operacji o około 60%.
Prócz obrączek wyrabianych w sposób tradycyjny – ich formę i kształt można określić mianem wspaniałej klasyki – w ofercie Apart dostępne są wzory znacząco odbiegające od kanonu. Obrączki te, przy produkcji których stosowane są niestandardowe środki, kuszą i uwodzą swym wyrafinowanym pięknem. Najnowocześniejsze techniki toczenia, walcowania i frezowania są raptem wstępem do całej listy zmyślnych sztuczek jubilerskich.
Proces spiekania to spajanie różnych metali w sposób znacznie trwalszy i bardziej estetyczny, niż ma to miejsce w przypadku standardowego lutowania.
Dzięki niemu miejsca styku stają się wręcz niewidoczne, a powierzchnie materiałów są ze sobą całkowicie połączone. Przez zestawianie różnokolorowych metali uzyskuje się niezwykle ciekawy i atrakcyjny efekt.
Osobny temat stanowi produkcja obrączek platynowych. Obróbka platyny jest niebywale trudna, warto jednak podejmować wysiłek, ponieważ ten szlachetny surowiec odwdzięcza się w gotowej biżuterii pięknym kolorem oraz niepospolitą trwałością. Do wyrobu obrączek platynowych Apart używa się surowca o próbie 950.

Idealne dopasowanie

Apart oferuje obrączki o różnych szerokościach i profilach, by zakochani mogli wybrać te idealne dla siebie. Dostępne są szerokości w przedziale od 2,5 do 7 mm, profile natomiast od klasycznych po płaskie i wklęsłe. Warto nadmienić z kolei, że profil obrączki wpływa na wygodę jej noszenia, co jest odczuciem w pełni subiektywnym. Rozmiar to też kwestia niebagatelna – komfort przy tej samej średnicy może być inny dla różnych wzorów – należy mieć to na względzie przed jednym z ważniejszych w życiu zakupem.
Jeśli obrączki będą już wybrane, w salonach i sklepie internetowym Apart można zamówić okolicznościowy grawer, którego wykonanie nie łączy się z żadnymi dodatkowymi kosztami (z wyłączeniem obrączek srebrnych).