
Wszystko, co pasjonatowi zegarmistrzostwa pozwoli zadbać o ulubiony zegarek. Szeroka oferta akcesoriów to zarówno stylowe paski, jak i eleganckie szkatułki do bezpiecznego przechowywania zegarków oraz wysokiej jakości rotomaty.
Najlepsze marki w jednym miejscu
Akcesoria do zegarków w jednym miejscu
Najlepsze modele zegarków w jednym miejscu
Pasek do zegarka
Pasek do zegarka to jeden z jego najważniejszych elementów. Odpowiedni dobór paska jest istotny nie tylko ze względu na funkcjonalność, ale również na walory estetyczne. Mówiąc o tych ostatnich – pasek do zegarka jest tym elementem czasomierza, który ulega naturalnemu zużyciu w procesie noszenia go na nadgarstku. Dlatego regularna wymiana jest konieczna.
Jak wybrać pasek do zegarka?
Istnieje kilka kryteriów determinujących wybór najlepszego dla siebie paska do zegarka. Decydując się na wymianę paska do zegarka, najprościej będzie udać się z czasomierzem do salonu, w którym w profesjonalny sposób zostanie ona dokonana. Wówczas na postawie starego paska do zegarka będzie możliwy dobór nowego. Dotyczy to zarówno długości, jak i szerokości paska do zegarka. Czasem jednak zdarza się, że sytuacja jak powyżej opisana nie jest możliwa. Na co wówczas zwrócić uwagę, gdy niezbędna będzie wymiana?
Szerokość paska do zegarka
Należy zwrócić uwagę, by pasek do zegarka pasował do koperty, czyli mówiąc najprościej obudowy zegarka. Rolą koperty jest ochrona mechanizmu wewnętrznego oraz cyferblatu – stanowi ona swoisty szkielet, do którego mocowany jest właśnie pasek do zegarka. Przede wszystkim więc szerokość paska do zegarka musi odpowiadać rozstawowi mocowań przy kopercie. Bardzo ważne jest, aby przy wymianie dobrać idealnie pasek do zegarka – zbyt wąski może wypiąć się, powodując uszkodzenie koperty, a nawet zgubienie czasomierza. Dlatego w tym przypadku niezbędny jest perfekcjonizm i dobranie paska do zegarka co do milimetra. Szerokość męskich pasków do zegarków jest różna, niemniej najbardziej popularny rozstaw wynosi 20 mm. Co ciekawe – bardziej typowe są paski w parzystych rozstawach. Nieparzyste są nieco rzadziej spotykane.
Długość paska do zegarka
Mając do dyspozycji stary pasek do zegarka, należy przy pomocy linijki lub suwmiarki zmierzyć jego szerokość przy kopercie i długość całkowitą. Ważne jest, by wcześniej zapiąć go na tę dziurkę, na której pasek noszony jest na co dzień. Drugim sposobem jest dokonanie pomiaru nadgarstka, najlepiej przy użyciu tasiemki lub sznurka. Należy obwiązać nadgarstek (pamiętając o zachowaniu niewielkiego luzu), a następnie dodać około 2 cm do wyniku. Ta metoda zakłada optymalne zapinanie paska, czyli mniej więcej na środkową dziurkę. Standardowy pasek męski w rozmiarze L ma długość 200 mm. Istnieją jednak zarówno krótsze paski do zegarków, jak i wersje przedłużane, w rozmiarze XL.
Nowy pasek do zegarka a sprzączka
Niejednokrotnie wymianie paska do zegarka towarzyszyć może kwestia wymiany sprzączki. Decydując się na nową – nie ma problemu – jest ona bowiem elementem paska. Jednak zdarza się, że zegarek ma sprzączkę firmową, złotą lub personalizowaną w jakiś inny sposób. Wówczas ważne będzie przełożenie jej do nowego paska. Należy wówczas przed zakupem upewnić się, czy rozstaw sprzączki będzie odpowiadać szerokości końcówki nowego paska. Taka sama zasada występuje, gdy chcemy wymienić zapięcie na inne (np. na zapięcie typu motylek).
Wygląd paska do zegarka
Pasek do zegarka, zwłaszcza skórzany, to prawdziwa klasyka elegancji. Jednocześnie takie rozwiązanie będzie doskonale pasować do każdej stylizacji – zarówno podczas wieczornego wyjścia, jak i na co dzień, doskonale uzupełniając look. Wybierając pasek do zegarka, warto jednak zwrócić uwagę na detale, takie jak choćby przeszycia oraz kolor, uwzględniając przy wyborze wygląd cyferblatu, ale również dbając o dopasowanie stylistyczne do pozostałych elementów galanteryjnych. Odgrywa to szczególnie ważną rolę, zwłaszcza przy ubiorach formalnych.
Jak dbać o pasek do zegarka?
Pasek do zegarka jest elementem eksploatacyjnym i każdego dnia narażony jest na działanie wielu czynników zewnętrznych, jak np. wilgoć, kosmetyki, czy pot. Dlatego tak ważne jest, by zdejmować zegarek przed kąpielą. Ponadto podczas codziennego noszenia może dochodzić również do jego uszkodzeń mechanicznych, np. otarć czy zahaczeń. Warto pamiętać, że pasek do zegarka może także ulec uszkodzeniu podczas wakacji – czynniki takie jak słońce, drobinki piachu czy słona woda nie będą mu służyć. Zaleca się czyszczenie paska do zegarka delikatną ściereczką z mikrofibry. Ważne, aby robić to regularnie, a w przypadku pojawienia się zabrudzeń, lepiej usuwać je od razu w chwili powstania.
Jak często zmieniać pasek do zegarka?
Nosząc zegarek regularnie: na co dzień lub bardzo często, w zależności od stopnia zużycia paska zaleca się wymianę paska co około pół roku do roku. Ponadto – ze względu na fakt, że pasek ma bezpośredni kontakt ze skórą, a także kosmetykami, których używamy, wymiana paska może być konieczna również ze względów higienicznych.. Niemniej główną przyczyną wymiany paska do zegarka nie zawsze musi być jego uszkodzenie czy zużycie. Czasem wystarczy chęć odświeżenia looku lub powrót do oryginalnego wyglądu czasomierza.
Akcesoria do zegarków
Posiadanie kilku zegarków jest czymś całkiem naturalnym. Zmieniamy je w zależności od stroju lub… nastroju. Dając o dobry wygląd i trwałość zegarków najlepiej przechowywać je w odpowiednich szkatułkach. Posiadaczom zegarków z mechanizmem automatycznym zaś z pewnością przypadną do gustu rotomaty.
Czym jest rotomat? Jest to urządzenie służące do nakręcania zegarków mechanicznych z automatycznym naciągiem. W czasie gdy nie użytkujemy naszego zegarka możemy umieścić go w rotomacie, zapewniając ciągłą pracę mechanizmu i optymalny naciąg sprężyny, co sprawi, że zakładając go będziemy mieć pewność dokładnego chodu, zgodnego z parametrami mechanizmu. To także niebanalne akcesorium dla kolekcjonerów oraz wspaniały pomysł na prezent dla niejednego gentelmana. W ofercie marki Apart znaleźć można rotomaty marki Buben&Zörweg, a także marki Paul Design. Niektóre modele pozwalają na przechowanie i jednoczesne nakręcanie nawet sześciu czasomierzy.