Biżuteria z grawerem: co należy wiedzieć?

Biżuteria z grawerem: co należy wiedzieć?

Oktawia Staciewińska

Oktawia Staciewińska

Wiedza 2022-06-06 PRZECZYTASZ W 3 MINUTY

Upominek z grawerunkiem to niezwykły prezent na wiele okazji. Taki personalizowany podarek wręczany bywa z okazji chrztu, jako pamiątka Komunii Świętej oraz rocznicy ślubu. Na grawerunek często decydują się także przyszli małżonkowie, sprawiając, że wybrane przez nich obrączki stają się jeszcze bardziej wyjątkowe. Co warto wiedzieć o biżuterii z grawerem?

Na początek kilka zasad, o których warto pamiętać:
  • Grawer może być wykonany na większości kruszców. Jednak możliwości grawerowania uzależnione są od wielkości oraz struktury powierzchni biżuterii.
  • Może się zdarzyć brak technicznej możliwości umieszczenia grawerunku. Wówczas pozostanie nam podjęcie decyzji. Czy sięgamy po produkt bez graweru, czy może – jeśli zależy nam na niespodziance z elementem osobistym – przemyślimy raz jeszcze wybór biżuterii pod kątem możliwości umieszczenia na niej grawerunku.
  • Oferta Apart jest niezwykle szeroka, a personalizacja możliwa jest na wielu modelach bransoletek, naszyjników czy zawieszek. Nie brakuje także bardziej nietypowych drogocenności, choćby spinek do mankietów. Warto pamiętać także o możliwości umieszczenia grawerunku na zegarku.

Grawer czy grawerunek

W pierwszej chwili wydaje się, że grawer i grawerunek to pojęcia tożsame. I rzeczywiście w codziennym słowniku używa się ich zamiennie w kontekście personalizowania biżuterii. Niemniej warto wiedzieć, na czym polega – subtelna, ale jednak – różnica.

Grawer to artysta rzemieślnik, specjalizujący się w wykonywaniu rysunków i napisów na różnych powierzchniach: szkle, metalu, drewnie, ale i bardziej precyzyjnie – na kruszcach, a więc biżuterii oraz zegarkach.

Grawerunek, czyli potocznie grawer, to właśnie efekt pracy mistrza w swoim fachu, a więc grawera.

Sztuka grawerowania, czyli grawerstwo, to znana i jedna z najstarszych technik zdobienia wyrobów artystycznych. Pierwsze naczynia z grawerunkiem znaleziono w Babilonii i datuje się ich pochodzenie nawet na 2000 lat przed naszą erą.

CZYTAJ WIĘCEJ: Puzderko: sposób na zachowanie wspomnień

Grawerunek na biżuterii

Biżuteria jest doskonałym pomysłem na prezent. Urodziny, imieniny, Dzień Mamy, uczczenie jakiejś ważnej chwili w życiu, czy zwyczajnie wręczana jako wyraz uczuć, cieszy zarówno osobę obdarowującą, jak i obdarowywaną. Element osobisty w postaci grawerunku sprawia, że podarek staje się jeszcze bardziej wyjątkowy.

Grawerunek a kruszec

Grawer może być wykonany na większości metali. Złota i srebrna biżuteria z grawerunkiem to dość powszechny widok. Jednak pamiątkowy napis, czy symbol można śmiało umieścić także na mosiądzu, stali, czy tytanie. Istnieje także możliwość wykonania grawerunku na zegarku – najczęściej wykonywany jest na deklu zegarka lub innej części koperty. Czasami może być też wykonany na zapięciu niektórych typów bransoletek.

Kiedy można wykonać grawerunek

Możliwości grawerowania uzależnione są od wielkości oraz struktury powierzchni. W związku z tym okazać się może, że niejednokrotnie możliwe jest umieszczenie jedynie symbolu lub innej krótkiej formy w miejsce planowanego w zamyśle dłuższego napisu.

Należy więc w decydując o tym, jaką biżuterię wybrać i wiedząc jaki pamiątkowy grawer chcemy umieścić, pamiętać o tym, że elementy te mogą nie być kompatybilne. Będzie wówczas konieczne podjęcie decyzji – o zmianie biżuterii lub treści grawerunku, jeśli bardziej zależeć nam będzie na konkretnym symbolu, dacie czy elemencie.

Ile trwa wykonanie grawerunku

Grawerowanie to proces wymagający uważności i skupienia. Marka Apart w trosce o klientów przykłada szczególną wagę to wykonywania wszelkiej maści grawerunków. Po dokonaniu wyboru i zakupu biżuterii w salonie, drogocenności trafiają w ręce specjalistów, którzy zajmują się personalizacją produktów. Można również online dokonać zamówienia biżuterii z grawerem. Wówczas gotowy, już spersonalizowany produkt będzie czekał na odbiór w salonie. Cały proces nie powinien zająć więcej niż 30 dni. Przy zamówieniach online, czas realizacji zamówienia z opcją grawerunku wydłuża się o 7 dni.

Grawerunek można wykonać także po czasie od zakupu biżuterii, jeśli zaistnieje taka chęć lub potrzeba.

Grawerunek

Grawerunek można wykonać większości kruszców. Jednak wiele zależy od wielkości oraz struktury powierzchni biżuterii.

Biżuteria z grawerem – jaką wybrać?

Na pytanie, czy warto pokusić się o grawer, odpowiedź brzmi – jak najbardziej tak! Jest to niezwykły sposób personalizacji produktów, a co za tym idzie wspaniały sposób na pokazanie uczucia, jakim darzymy osobę obdarowywaną. Lub... samą siebie. Bo przecież biżuteria z grawerem to świetny pomysł na sprawienie sobie przyjemności. Z pewnością dodając na biżuterii literę-inicjał, symbol graficzny czy datę ważnego wydarzenia, staje się ona wyjątkową i niezapomnianą pamiątką.

Podejmując decyzję o wyborze odpowiedniej biżuterii, która będzie miała być zdobiona grawerem, wiele zależy od tego co chcemy umieścić i z jakiej okazji. Tak bowiem jak wspomniano, wiele zależy od wielkości i struktury powierzchni biżuterii.

Oferta Apart jest jednak na tyle szeroka, że z pewnością wśród produktów z możliwością grawerunku będzie można znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Personalizacja bowiem możliwa jest na pierścionkach, zawieszkach , w tym także wyjątkowych puzderkach i – bardzo chętnie wybieranych na różne okazje – bransoletkach. Zainteresowaniem wśród klientów w kontekście grawerunku cieszy się także męska biżuteria, w tym bransoletki oraz naszyjniki.

Nietypowa biżuteria z grawerem

W ofercie Apart znaleźć można także bardziej oryginalne elementy biżuterii – i nie tylko biżuterii! Personalizowanie grawerem na brelokach, spinkach do mankietów czy klipsach do banknotów może zaskoczyć osobę, do której trafi. Jubiler Apart oferuje jednak dużo więcej. To między innymi zakładki do książek, łyżeczki do chrztu czy zawieszki ze smoczkiem. Czy warto? Z pewnością odpowiedni wybór graweru w połączeniu z właściwie dobraną (nie tylko) biżuterią stanowić będzie niezwykły upominek.

Warto pamiętać także o możliwości umieszczenia grawerunku na zegarkach – zarówno damskich, jak i męskich.

Pierścionek z grawerem

Jubiler Apart ma w swojej ofercie ponad 2500 wzorów pierścionków. Są to zarówno modele złote, srebrne jak i w pozłacanym srebrze. Takie, które mogą śmiało być zakładane na co dzień, jak i wzory na wyjątkowe okazje, takie jak rocznice czy wyjście na tzw. czerwony dywan.

Jedną z najważniejszych kolekcji, a jednocześnie jedną z najważniejszych okazji przy jakiej się pojawiają, są pierścionki zaręczynowe. Możliwość grawerunku będzie należało ustalać w odniesieniu do konkretnego modelu. Warto zwrócić uwagę także na kolekcję sygnetów – zarówno damskich, jak i męskich. Niektóre modele pozwalają na umieszczenie grawerunku.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak nosić damski sygnet?

Biżuteria

Biżuteria, zwłaszcza ta z grawerem, to wspaniały sposób na pokazanie uczucia. Dlatego wiele par decyduje się na obrączki z grawerem.

Obrączki z grawerem

Wiele przyszłych małżeństw decyduje się na personalizację obrączek ślubnych właśnie poprzez wykonanie grawerunku. Grawerunek o indywidualnej, określonej przez narzeczonych treści, nanoszony jest na obrączki laserem. Najczęściej przyszli Państwo Młodzi umieszczają na obrączkach wzajemnie swoje imiona oraz datę ślubu. Szeroka gama modeli pozwala na całkiem sporą swobodę w zakresie długości grawerunku i jego treści. Obrączki z grawerem stanowią niewątpliwie ważny element całej ceremonii, ale też przyszłego wspólnego życia. Umieszczony napis będzie przypominał o ważnym dniu i uczuciu, które połączyło obojga.

W przypadku obrączek ślubnych czas na wykonanie grawerunku jest już wliczony w czas realizacji zamówienia, czyli produkcji obrączek. Nie dotyczy to jednak obrączek srebrnych.


Oktawia Staciewińska

Oktawia Staciewińska

W Apart odpowiedzialna za treści magazynowe oraz komunikację marki w mediach.

Więcej artykułów tego autora