Jak nosić męski sygnet?

Jak nosić męski sygnet?

Trendy 2022-02-28 PRZECZYTASZ W 3 MINUTY

Historycznie sygnet, z łacińskiego oznaczający „znak” był ozdobnym pierścieniem, pieczęcią, używaną przez mężczyzn do lakowania korespondencji, czy ważnych dokumentów. Zazwyczaj wygrawerowany był na nim herb rodowy lub monogram. Współcześnie męski sygnet jest elementem biżuterii.

Na początek kilka zasad, o których warto pamiętać:
  • Męski sygnet powszechnie bywa uważany za ekstrawagancki, jednak nie ma wątpliwości, że jest synonimem elegancji i wysublimowanego gustu.
  • W zależności od tego, na którym palcu noszony jest sygnet, zmienia się jego symboliczne znaczenie.
  • Noszony przez mężczyznę sygnet, podobnie jak zegarek, bransoleta, czy łańcuch dopełniają stylizacji i pomagają podkreślić look.

Co oznacza sygnet

Apart ma swojej ofercie zarówno sygnety damskie, jak i męskie sygnety, stanowiące uzupełnienie wielu stylizacji.

Współcześnie znaczenie męskiego sygnetu znacząco odbiega od tego pierwotnego. Lakowanie listów jest jedynie historyczną ciekawostką. Nie oznacza to jednak, że męski sygnet stanowi wyłącznie element stylizacji. Przeciwnie – może mieć ogromne, symboliczne znaczenie.

Męski sygnet uchodzi za prestiżowy element biżuterii. Wciąż wielu Panów w ten sposób podkreśla przynależność rodową lub do określonej grupy. W Stanach Zjednoczonych wielu absolwentów szkół wyższych lub wojskowych czci w ten sposób swoją Alma Mater.

Warto jednak zaznaczyć, że męski sygnet bardzo często ma wartość sentymentalną. Może być rodzinną pamiątką przekazywaną, z którą łączy się wiele wspomnień.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak nosić damski sygnet?

Jak nosić męski sygnet

W przypadku tego typu biżuterii kluczowe jest nie tylko dopasowanie jej do stylu, ale przede wszystkim osobowości. Męski sygnet ma bowiem między innymi podkreślać określone cechy charakteru.

Istnieją mężczyźni dla których kluczowe jest, by biżuteria była widoczna. Wówczas warto sięgnąć po wyrazisty złoty sygnet z dodatkowym zdobieniem, np. onyksem. Mężczyźni preferujący delikatne zdobienia mogą postawić na modele gładkie i proste. Z kolei sygnet ze stali szlachetnej może być rozwiązaniem bardziej uniwersalnym, ponadczasowym, odpowiadającym szerokiemu gronu mężczyzn.

Na którym palcu nosić męski sygnet

Zgodnie z tradycją w Polsce męski sygnet powinien być noszony na serdecznym palcu lewej dłoni. Jednak odpowiedź na pytanie na którym palcu nosić męski sygnet nie musi być tak jednoznaczna. W dzisiejszych czasach panuje pełna dowolność noszenia męskiego sygnetu. Słowem – wszystkie palce są dozwolone. Warto jednak wiedzieć, że męski sygnet założony na konkretny palec ma znaczenie symboliczne. I tak:

  • na małym palcu oznacza indywidualizm
  • na palcu serdecznym – siłę charakteru i więź emocjonalną
  • na środkowym palcu to symbol równowagi
  • na palcu wskazującym charakteryzuje przywództwo i siłę
  • na kciuku wyróżnia bogactwo.

Do czego nosić męski sygnet

Element biżuterii jakim jest męski sygnet pasuje właściwie do każdej stylizacji. Dlatego warto dobrać go nie tylko podążając za trendami, ale przede wszystkim za własnym gustem. Warto podkreślić, że jest to dodatek, który można nosić niezależnie od wieku. Pasuje zarówno młodym, lubiącym aktywny styl życia mężczyznom, jak i eleganckim Panom w średnim i podeszłym wieku. Męski sygnet może też być elementem stylizacji podkreślającym rangę danego wydarzenia, stanowiąc uzupełnienie looku okolicznościowego, np. ślubu lub ważnej imprezy rodzinnej. Będzie wówczas nie tylko modnie, ale i elegancko. Jak na prawdziwego gentlemana przystało.

Z czym nosić męski sygnet

Jeżeli męski sygnet jest jednym z elementów biżuterii, warto zadbać o spójność tych akcesoriów. Odpowiednio dopasowany zegarek, bransoleta oraz sygnet, czy sygnety (zdecydowanie nie ma przeciwwskazań, aby założyć ich więcej) będą się wzajemnie uzupełniać, podkreślając charakter noszącego je mężczyzny. Sprawdzą się zarówno w codziennym, luźnym looku, jak i podczas sytuacji bardziej formalnych, biznesowych. Nie warto bać się takich jedynie pozornie odważnych połączeń, bowiem efekt końcowy ma szansę okazać się niezwykle zadowalający.

CZYTAJ WIĘCEJ: Fakty i mity na temat biżuterii

Gwiazdy, które noszą sygnet

Męski sygnet święci triumfy na salonach. Sięga po niego wielu celebrytów, zarówno w stylizacjach codziennych, jak i na czerwonym dywanie. Na look, którego elementem jest męski sygnet postawili między innymi Johny Deep, Brad Pitt czy Bruno Mars. To dodatek nie tylko modny wśród aktorów czy muzyków, ale również – nomen omen – w świecie mody. Znany męski sygnet z charakterystyczną meduzą nosił znany projektant mody Gianni Versace.

Po męskie sygnety sięgają również politycy, biznesmeni i arystokraci. Biżuterię tą można dostrzec między innymi na palcu brytyjskiego następcy tronu. Męski sygnet jest nieodłącznym elementem wypracowanego na przestrzeni lat stylu Księcia Karola. Śmiało jednak można powiedzieć, że niezależnie od wykonywanego zawodu, upodobań i stylizacji wybieranych na co dzień, męski sygnet będzie odpowiednim dodatkiem.