Łańcuszki Apart

Rodzaje zapięć łańcuszków

Oktawia Staciewińska

Oktawia Staciewińska

Wiedza 2023-07-10 PRZECZYTASZ W 1 MINUTĘ

Każda chyba kobieta ma w swojej szkatułce na biżuterię przynajmniej jeden łańcuszek. Śmiało można powiedzieć, że to absolutny biżuteryjny must-have. Odpowiednio dobrany łańcuszek z jednej strony umożliwia piękne prezentowanie zawieszek, z drugiej jednak bardzo często noszony sauté stanowi wspaniałą ozdobę niejednej stylizacji. Co warto wiedzieć o rodzajach zapięć łańcuszków?

Na początek kilka informacji, o których warto pamiętać:

  • Zapięcie fasolkowe, o którym mówi się także karabinek lub karabińczyk, często stosowane jest w przypadku grubszych i bardziej masywnych splotów.

  • Zapięcie okrągłe (federing) przypomina obręcz i wykorzystuje się je przede wszystkim przy cienkich i delikatnych splotach.

  • W asortymencie firmy Apart znajdziemy bardzo bogatą ofertę łańcuszków. Decydując się na zakup, warto zwrócić uwagę na rodzaj i wielkość zapięcia. Zwłaszcza gdy na łańcuszku chcemy umieścić zawieszkę.

Rodzaje zapięć łańcuszków

Decydując się na zakup łańcuszka, zwłaszcza takiego, którego przeznaczeniem będzie prezentowanie zawieszki na szyi, należy zwrócić uwagę na rodzaj i wielkość zapięcia. A dokładnie o kształt i wielkość koluszka, o które zahacza się zamek. Dlaczego to tak ważne? Różnorodność dostępnych zawieszek oznacza jednocześnie wielość wzorów, rozmiarów i budowy biżuterii. Zdarzyć się więc może, że ogniwo przy zawieszce będzie tak małe, że nie każdy łańcuszek zdoła przez nie przejść. Wówczas dobrym rozwiązaniem będzie wybór łańcuszka z takim rodzajem zapięcia, które umożliwi założenie zawieszki na łańcuszek.

Jakie są rodzaje zapięć łańcuszków? W łańcuszkach dostępnych w Apart stosowane są najczęściej dwa rodzaje zapięć: zapięcie fasolkowe, nazywane karabinkiem albo karabińczykiem oraz zapięcie okrągłe – federing.

CZYTAJ WIĘCEJ: Sploty łańcuszków: kompendium wiedzy

Zapięcie fasolkowe: karabinek

Czym charakteryzuje się zapięcie fasolkowe? Określane jest także jako karabinek lub karabińczyk, ponieważ wykorzystuje taki sam spustowy system zamykania i otwierania. Na dłuższym boku zapinki znajduje się ruchomy element, który otwiera zapięcie. Mamy wówczas do dyspozycji swego rodzaju haczyk, którym zaczepiamy o koluszko, znajdujące się na drugim końcu łańcuszka. Puszczenie dźwigni sprawia, że uchylony element wraca do swego pierwotnego położenia, powodując zapięcie łańcuszka. Tego typu system idealnie sprawdza się w przypadku grubszych i bardziej masywnych splotów.

zapięcie fasolkowe

Zapięcie okrągłe: federing

Zapięcie to swoim kształtem i konstrukcją przypomina obręcz. Za pomocą specjalnego elementu, swego rodzaju dźwigni, zapięcie otwiera się i zamyka poprzez odpowiednio wysuwanie i wsuwanie ruchomego trzpienia w tunel tworzący obręcz, łącząc w ten sposób obydwa jej końce. Otwarte zapięcie tworzy haczyk, który zaczepia się o koluszko, znajdujące się na drugim końcu łańcuszka. Zazwyczaj zapięcie okrągłe jest niewielkich rozmiarów i spotyka się je przy delikatnych łańcuszkach.

zapięcie okrągłe

Łańcuszki w Apart

Oferta łańcuszków w Apart jest niezwykle bogata. Różnorodność dostępnych splotów, kruszców i długości pozwoli z pewnością znaleźć najbardziej odpowiedni model. Dodatkowo kryterium wyboru łańcuszka może być także sposób jego wykonania (czy jest on pełny, czyli wykonany z odlewów metali, czy dmuchany – wtedy patrząc na przekrój poprzeczny, widoczne są w nim puste przestrzenie) oraz właśnie rodzaj zapięcia, na który warto zwrócić uwagę, zwłaszcza chcąc dopasować go do posiadanej już zawieszki.

W zależności od gustu, okazji czy panujących trendów styliści Apart przygotowali zarówno delikatne i subtelne wzory, jak i te bardziej okazałe, spektakularne. Także w ramach tego samego splotu znaleźć można łańcuszki różniące się rozmiarem poszczególnych ogniw czy zdobieniami.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak nosić kilka naszyjników?


Oktawia Staciewińska

Oktawia Staciewińska

W Apart odpowiedzialna za treści magazynowe oraz komunikację marki w mediach.

Więcej artykułów tego autora