Rocznice ślubu: symbolika i inspiracje prezentowe

Rocznice ślubu: nazwy i ich znaczenie

Oktawia Staciewińska

Oktawia Staciewińska

Wiedza 2024-04-19 PRZECZYTASZ W 3 MINUTY

Ślub jest jednym z najważniejszych wydarzeń w dorosłym życiu. To dzień pełen emocji, wzruszeń i – jak okazuje się po czasie – niezwykłych wspomnień. Każda rocznica ślubu to doskonała okazja, by wracać pamięcią do tych chwil, celebrując wspólnie spędzony rok i planując kolejne. Nazwy rocznic ślubu to jednak nie tylko określenia ułatwiające liczenie. Stoi za nimi niezwykła symbolika. Jak się nazywają kolejne rocznice ślubu?

Na początek kilka zasad, o których warto pamiętać:
  • Nazwy rocznic ślubu nie są przypadkowe. Patrząc na ich pełną listę widać, że związane są z jakimś materiałem, kruszcem, budulcem.
  • Przez pierwszych 15 lat wspólnego pożycia rocznice ślubu mają swoje nazwy rok po roku. Później nazwy przypisane są już tylko do okrągłych jubileuszów.
  • Wybierając prezent na rocznicę ślubu można kierować się kruszcami i materiałami związanymi z tym, jak się one nazywają. Apart ma w swojej ofercie wyjątkową biżuterię, która połączy tradycję związaną z nazewnictwem z miłością do piękna…

Skąd się wzięły nazwy rocznic ślubu

Wybierając wyjątkowy prezent na rocznicę ślubu można kierować się kruszcami i materiałami związanymi z tym, jak się one nazywają. Apart ma w swojej ofercie wyjątkową biżuterię, która połączy tradycję związaną z nazewnictwem z miłością do piękna…

Na kartach historii pierwszych zapisków dotyczących świętowania rocznic ślubu doszukać się można w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Po 25 latach mężowie koronowali swoje żony srebrnym wieńcem, a po przeżyciu wspólnie półwiecza – złotym. Jednak znane nam nazwy rocznic ślubu to bardziej współczesna historia. W 1922 roku Emily Post amerykańska pisarka i społeczniczka, znana z pisania o etykiecie, zaproponowała pierwszych osiem nazw rocznic ślubu. Post wymyśliła wówczas nazwy 1., 5., 10., 15., 20., 25., 50. oraz 75. rocznicy ślubu. Przyjęły się nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w innych częściach świata. Kilka lat później, za sprawą Związku Amerykańskich Jubilerów, nazewnictwo rocznic ślubu zaczęło się rozrastać.

Obrączki ślubne: symbol miłości

O każdej kolejnej rocznicy ślubu przypominać będzie w dużej mierze obrączka ślubna. To symbol miłości i wierności, który małżonkowie wręczają sobie w dniu ślubu. W tradycji polskiej obrączka noszona jest przez małżonków na palcu serdecznym prawej ręki.

Wybór obrączek ślubnych to niezwykle ważna decyzja, ponieważ ta biżuteria pozostanie z małżonkami na lata. Dlatego obrączki ślubne powinny być nie tylko piękne, ale przede wszystkim dobrze dopasowane, wygodne i wykonane z najlepszej jakości materiałów. Warto także rozważyć grawer po ich wewnętrznej stronie. Data ślubu oraz imię współmałżonka dodadzą im dodatkowej wartości.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak dobrać obrączki ślubne?

Rocznice ślubu

Kolejne rocznice ślubu mają swoje nazwy i nie są one przypadkowe. Każda kolejna związana jest z jakimś materiałem, kruszcem, budulcem.

Rocznice ślubu – jak się nazywają?

Kolejne rocznice ślubu mają swoje nazwy i nie są one przypadkowe. To materiały, które symbolizują trwałość i z roku na rok są coraz mocniejsze. Jak nazywają się kolejne rocznice ślubu? Co oznaczają nazwy rocznic ślubu? Przez pierwszych 15 lat wspólnego pożycia rocznice ślubu mają swoje nazwy rok po roku.

Pierwsza rocznica ślubu: PAPIEROWA

Papier to materiał niezwykle kruchy, delikatny, wymagający odpowiedniej pielęgnacji, by go nie uszkodzić. Taki właśnie jest pierwszy rok małżeństwa, kiedy Państwo Młodzi jeszcze się siebie uczą. Nazwa pierwszej rocznicy ślubu jest jednak niezwykle wymowna. Pozwala bowiem na rozpoczęcie pisania własnej, wspólnej, unikalnej historii.

Druga rocznica ślubu: BAWEŁNIANA

Trzecia rocznica ślubu: SKÓRZANA

Czwarta rocznica ślubu: KWIATOWA/OWOCOWA

Piąta rocznica ślubu: DREWNIANA

Szósta rocznica ślubu: CUKROWA

Siódma rocznica ślubu: WEŁNIANA/MIEDZIANA

Ósma rocznica ślubu: BRĄZOWA/SPIŻOWA

Dziewiąta rocznica ślubu: BLASZANA/GLINIANA EW. GENERALSKA

Dziesiąta rocznica ślubu: CYNOWA/ALUMINIOWA

Kolejne nazwy rocznic ślubu nazwano przy użyciu materiałów cechujących się większą wytrzymałością. To symboliczne uhonorowanie stażu i podkreślenie, że więź żony z mężem staje się coraz trwalsza i nierozerwalna.

Jedenasta rocznica ślubu: STALOWA

Dwunasta rocznica ślubu: PŁÓCIENNA/JEDWABNA/LNIANA

Trzynasta rocznica ślubu: KORONKOWA

Czternasta rocznica ślubu: KOŚCI SŁONIOWEJ

Piętnasta rocznica ślubu: KRYSZTAŁOWA/SZKLANA

Jak się nazywają kolejne rocznice ślubu? Po 15 latach wspólnego życia gody małżeńskie mają swoje nazwy już tylko podczas okrągłych jubileuszów. I tak następne rocznice ślubu nazywają się:

20. rocznica ślubu: PORCELANOWA

25. rocznica ślubu: SREBRNA

30. rocznica ślubu: PERŁOWA

35. rocznica ślubu: KORALOWA

40. rocznica ślubu: RUBINOWA

45. rocznica ślubu: SZAFIROWA

50. rocznica ślubu: ZŁOTA

Pięćdziesiąta rocznica ślubu, czyli inaczej złote gody, to wyjątkowy jubileusz. Osoby, które przeżyły 50 lat w jednym związku małżeńskim Prezydent Rzeczypospolitej wyróżnia Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

55. rocznica ślubu: SZAMARAGDOWA/PLATYNOWA

60. rocznica ślubu: DIAMENTOWA

65. rocznica ślubu: ŻELAZNA

70. rocznica ślubu: KAMIENNA

75. rocznica ślubu: BRYLANTOWA

80. rocznica ślubu: DĘBOWA

Jaki prezent wybrać na rocznicę ślubu?

Oczywiście można kierować się kruszcami i materiałami związanymi z tym, jak nazywają się rocznice ślubu. Marka Apart ma w swojej ofercie wyjątkową biżuterię, która połączy tradycję związaną z nazewnictwem z miłością do piękna…

Z okazji rocznicy ślubu, pięknym prezentem dla żony może być biżuteria z motywem serca, nieskończoności lub innymi, ulubionymi przez partnerkę motywami. Panowie często decydują się na zakup kolczyków – w zależności od preferencji żony sięgając po modele subtelne i delikatne, lub przeciwnie – okazałe i bogato zdobione. Im wyższa rocznica ślubu, tym większa okazja do świętowania. Warto pamiętać o tej zasadzie i mieć na uwadze kolekcję luksusowej biżuterii z diamentami Your Diamond Story by Apart. Będzie to doskonały prezent dla drugiej połówki.

Prezentem na (nie tylko) pierwszą rocznicę ślubu dla męża mogą być gustowne spinki do mankietów z grawerem, lub idealne do noszenia na co dzień bransoletki lub naszyjniki dla mężczyzn. Wyjątkowym prezentem może być także zegarek. To jednocześnie niezwykle praktyczny prezent, który dobrany do gustu i potrzeb zachwyci drugą połówkę. Rocznica ślubu zresztą to nie jedyna świetna okazja, by wręczyć drugiej połówce w romantycznej atmosferze zegarek lub smartwatch. Każda kolejna rocznica (ślubu czy świętując rocznicę związku) będzie w ten sposób przywoływała obdarowanej osobie piękne wspomnienie. Dodatkowo grawer wykonany na deklu zegarka sprawi, że będzie to najlepszy prezent.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jaki prezent wybrać na rocznicę ślubu?.

Oryginalny pomysł na prezent

Mówi się często, że nazwa rocznicy ślubu powinna być drogowskazem dla małżonków i warto, by upominek z tej okazji ściśle nawiązywał do nazwy godów. Zdecydowanie jednak najważniejsze, by mieć w tyle głowy, że każda rocznica ślubu jest wyjątkowa i warto by była celebrowana w sposób zgodny i atrakcyjny dla małżonków.

Jaki prezent wybrać na pierwszą rocznicę ślubu? Po co sięgnąć na kolejne? Niebanalnym, a zarazem zachwycającym pomysłem będzie personalizowany prezent, a więc sięgnięcie po biżuterię podkreślającą wspólny staż i piękno kolejnych rocznic. W jaki sposób?

10 diamentów na 10. rocznicę ślubu to z pewnością elegancki i ekskluzywny prezent rocznicowy, który zaskoczy niejedną małżonkę. Kamienie mogą być osadzone w pierścionku, naszyjniku lub bransolecie. 30., perłową rocznicę ślubu pięknie podkreśli biżuteria, choćby kolczyki, w których osadzono 30. diamentów. Dodatkowym, symbolicznym elementem może być także perła, podkreślająca wspólnie przeżyty czas. Pierścionek, w którym osadzono 40 diamentów będzie idealnym uhonorowaniem 40. rocznicy ślubu. Z kolei 50., złota rocznica ślubu to okazja uhonorowania stażu małżeństwa i do zakupu biżuterii złotej właśnie, w której osadzono 50. diamentów, która z pewnością wywoła łzy wzruszenia.


Oktawia Staciewińska

Oktawia Staciewińska

W Apart odpowiedzialna za treści magazynowe oraz komunikację marki w mediach.

Więcej artykułów tego autora