Na którym palcu nosić pierścionek zaręczynowy?

Na którym palcu nosić pierścionek zaręczynowy?

Oktawia Staciewińska

Oktawia Staciewińska

Poradniki 2024-05-14 PRZECZYTASZ W 2 MINUTY

Dla każdej kobiety to zapewne wyjątkowy moment, który zapisuje się głęboko w pamięci. Ukoronowanie pewnego etapu życia i otwarcie nowego rozdziału, pełnego wspólnych marzeń i planów. Mowa oczywiście o chwili, w której ukochany partner wręcza pierścionek zaręczynowy. Gdy wybrzmi magiczne „tak” a pierwsze emocje opadną, pojawia się pytanie praktyczne, ale nie mniej ważne – na którym palcu nosić pierścionek zaręczynowy?

Na początek kilka informacji, o których warto pamiętać:

  • W Polsce zwyczajowo pierścionek zaręczynowy noszony jest na palcu serdecznym prawej dłoni.

  • W innych krajach tradycja noszenia pierścionka zaręczynowego wygląda odmiennie.

  • Należy jednak przyjąć, że podstawowym kryterium powinna być wygoda noszenia biżuterii.

Na którym palcu nosić pierścionek zaręczynowy w Polsce?

Nie ma sztywnej reguły co do tego, na której ręce nosić pierścionek zaręczynowy.

W większości państw nosi się go na lewej ręce. W Polsce zwyczajowo pierścionek zaręczynowy zakładamy na palec serdeczny prawej dłoni. Po ślubie nosi się go razem z obrączką, lub przekłada na lewą dłoń. To jednak na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy wynika także z tradycji danego kraju i jego norm kulturowych. Dużą rolę odgrywa tutaj również symbolika – prawą dłoń podajemy podczas składania przysięgi małżeńskiej.

To na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy powinno również być wygodne dla przyszłej panny młodej. Jeśli masz ochotę nosić pierścionek zaręczynowy choćby na palcu wskazującym, zrób to! choć tradycje są ważne, równie istotne jest osobiste uczucie komfortu i indywidualność każdej kobiety.

CZYTAJ WIĘCEJ: Co warto wiedzieć o oświadczynach?

Tradycja noszenia pierścionka zaręczynowego w innych krajach

Pierścionek zaręczynowy ma przygotować miejsce dla obrączki, a więc, w zależności od panujących w danym kraju zwyczajów, może być noszony na lewej lub prawej dłoni.

Brytyjki oraz większość mieszkanek Stanów Zjednoczonych i Francji tradycyjnie noszą pierścionek zaręczynowy na palcu serdecznym lewej dłoni. Z kolei w Skandynawii tradycyjny pierścionek zaręczynowy zastępuje obrączka wkładana na lewą dłoń. W trakcie ślubu Pan Młody wręcza partnerce drugą, identyczną. Jeszcze inaczej jest na Węgrzech. Tam również pierścionek zaręczynowy jest rzadkością – zamiast niego przyszła zona otrzymuje obrączkę, którą do momentu ślubu nosi na lewej dłoni, po nim zaś przekłada na prawą.

CZYTAJ WIĘCEJ: Niebanalne pomysły na zaręczyny

Jak łączyć pierścionek zaręczynowy z obrączką?

Zarówno pierścionek zaręczynowy, jak i obrączka mają głębokie znaczenie symboliczne i są wyrazem miłości oraz zaangażowania. W Polsce zgodnie z tradycją pierścionek zaręczynowy pierwotnie zakładany jest na palec serdeczny prawej ręki. W miarę zbliżania się do dnia ślubu, wiele kobiet decyduje się na przekładanie pierścionka na lewą dłoń, aby zrobić miejsce dla obrączki ślubnej, która zgodnie z obyczajem umieszczana jest na tej samej ręce.

Co później? Po zawarciu związku małżeńskiego wybór, jak nosić pierścionek zaręczynowy i obrączkę, jest bardzo indywidualną sprawą. Niektóre kobiety preferują noszenie obu na serdecznym palcu prawej dłoni, co jest wygodnym i praktycznym rozwiązaniem pozwalającym cieszyć się blaskiem biżuterii. Inne zakładają oba na lewą dłoń, lub je rozdzielają. Niektóre kobiety decydują się na bardziej nietradycyjne opcje, jak zawieszenie pierścionka zaręczynowego na eleganckim łańcuszku jako wisiorek, co może być stylową alternatywą dla tych, którzy cenią sobie oryginalność i wygodę.

Pamiętaj, że pierścionek zaręczynowy to przede wszystkim osobisty symbol miłości, a sposób, w jaki go nosisz, powinien odzwierciedlać Twój własny styl i upodobania. Czy to na palcu, czy na łańcuszku – najważniejsze, aby noszenie biżuterii sprawiało ci radość i komfort. Zawsze możesz wybrać sposób, który najbardziej odpowiada twojemu stylowi życia, niezależnie od panujących trendów czy tradycji.

CZYTAJ WIĘCEJ: Pierścionek zaręczynowy: z miłości do piękna


Oktawia Staciewińska

Oktawia Staciewińska

W Apart odpowiedzialna za treści magazynowe oraz komunikację marki w mediach.

Więcej artykułów tego autora