Pierścionek zaręczynowy – z miłości do piękna

Pierścionek zaręczynowy – z miłości do piękna

Oktawia Staciewińska

Oktawia Staciewińska

Poradniki 2022-04-01 PRZECZYTASZ W 3 MINUTY

Każda z nas zapewne inaczej wyobraża sobie ten moment. Dla jednej będzie to romantyczna kolacja podczas weekendu w Paryżu, dla drugiej górski szczyt zdobyty we dwoje, a jeszcze dla innej: domowe zacisze. Ale nie ma wątpliwości, że gdy tylko pierścionek zaręczynowy pojawi się na palcu, ta chwila pozostanie w pamięci na zawsze…

Na początek kilka zasad, o których warto pamiętać:
  • W Polsce zwyczajowo pierścionek zaręczynowy noszony jest na palcu serdecznym prawej dłoni. Jednak podstawowym kryterium powinna być wygoda noszenia biżuterii.
  • Najczęściej pierścionek zaręczynowy zdobiony jest kamieniem, aczkolwiek wpływ na jego wygląd ma gust obdarowanej. Biżuteria może być więc wysadzana kilkoma małymi kamieniami.
  • Ważne jest, aby dopasować rozmiar pierścionka do dłoni ukochanej. W tym przypadku trudno zmierzyć pierścionek w salonie. Na szczęście istnieją inne sposoby!

Pierścionek zaręczynowy – historia i tradycja

Trudno wyobrazić sobie oświadczyny, którym nie towarzyszy romantyczna sceneria i wręczany z uczuciem pierścionek zaręczynowy. Choć w dzisiejszych czasach niektóre pary stawiają na nowoczesność i łamiąc konwencję wybierają inną biżuterię mającą upamiętnić tę chwilę, wciąż są w mniejszości. Nie bez powodu – pierścionek zaręczynowy ma długą tradycję. Zapiski dotyczące rytuału przypominającego dzisiejsze zaręczyny znaleźć można już na kartach historii starożytnego Egiptu. Pojawiają się tam proste, mało zdobne pierścionki. Podobne zapiski można znaleźć w Rzymie, gdzie wybranki serca obdarowywane były srebrną monetą lub właśnie złotym pierścionkiem z grawerem w kształcie klucza, mającym symbolizować „otwarcie” serca dla mężczyzny. Podobnie było w Grecji.

Jednak zwyczaj wręczania pierścionka zaręczynowego w formie zbliżonej do tej, którą znamy dziś, pochodzi z 1477 roku. Wtedy to austriacki cesarz Maksymilian I podarował swojej wybrance Marii Burgundzkiej pierścionek zaręczynowy z diamentami. Kamienie ułożone były w kształt litery M. Od tego czasu wręczanie pierścionków stało się coraz bardziej popularne, a na biżuterii zaczęły pojawiać się też grawerunki.

Na którym palcu nosić pierścionek zaręczynowy

W Polsce zwyczajowo pierścionek zaręczynowy zakładamy na palec serdeczny prawej dłoni. Po ślubie nosi się go razem z obrączką, lub przekłada na lewą dłoń. To jednak na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy wynika także z tradycji danego kraju i jego norm kulturowych.

Brytyjki tradycyjnie noszą pierścionek zaręczynowy na palcu serdecznym lewej dłoni. Ta tradycja jest powszechna również w wielu innych krajach, choćby we Francji czy w Stanach Zjednoczonych. Z kolei w Skandynawii tradycyjny pierścionek zaręczynowy zastępuje obrączka wkładana na lewą dłoń. W trakcie ślubu Pan Młody wręcza partnerce drugą, identyczną. Jeszcze inaczej jest na Węgrzech. Tam również pierścionek zaręczynowy jest rzadkością – zamiast niego przyszła żona otrzymuje obrączkę, którą do momentu ślubu nosi na lewej dłoni, po nim zaś przekłada na prawą.

To na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy powinno również być wygodne dla przyszłej panny młodej. Jeśli masz ochotę nosić pierścionek zaręczynowy choćby na palcu wskazującym, zrób to!

Jak wybrać pierścionek zaręczynowy

Na to pytanie musiał odpowiedzieć sobie już niejeden mężczyzna. Jak się jednak okazuje, znając dobrze wybrankę swojego serca, wcale nie musi być tak trudno. Ważne, by spodobał się partnerce i został przez nią przyjęty.

Styliści marki Apart przygotowali specjalną kolekcję pierścionków zaręczynowych liczącą ponad 400 interesujących modeli. Ich różnorodność ułatwi wybór tego jedynego, który spełni oczekiwania obdarowanej.

Najczęściej pierścionek zaręczynowy zdobiony jest jednym kamieniem – diamentem, lub wysadzany kilkoma mniejszymi. Coraz częściej jednak na dłoniach przyszłych mężatek dostrzec można inne kamienie szlachetne – rubiny, szmaragdy, topazy lub ametysty. Choć rzeczywiście większość kobiet marzy o brylantach, równie pięknie prezentować się będą inne, uwielbiane przez wybrankę serca.

Jak wybrać pierścionek zaręczynowy

Najczęściej pierścionek zaręczynowy zdobiony jest jednym kamieniem – diamentem, lub wysadzany kilkoma mniejszymi.

Jak dobrać rozmiar pierścionka zaręczynowego

Niezwykle ważne jest, aby dopasować rozmiar pierścionka do dłoni ukochanej. Jak to zrobić? W przypadku pierścionka zaręczynowego trudno będzie dokonać pomiaru w salonie Apart. Na szczęście istnieją inne sposoby. Wystarczy w przybliżeniu określić wartość konieczną przy zakupie pierścionka. Przydatnym w swej prostocie jest dostępny w sklepie internetowym apart.pl przyrząd do mierzenia obwodu palca - multisizer lub… kawałek nitki.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak zmierzyć rozmiar pierścionka?

Jednak w razie pomyłki istnieje możliwość korekty bądź wymiany pierścionka w ciągu 30 dni od daty zakupu, przy zachowaniu wszystkich pozostałych zasad dotyczących wymiany. Więcej informacji uzyskać można kontaktując się z naszą infolinią.

O czym pamiętać wręczając pierścionek zaręczynowy

Sam pierścionek zaręczynowy jest oczywiście niezwykle ważny, ale stanowi przysłowiową wisienkę na torcie tego wyjątkowego momentu. Dlatego ważne jest, by zadbać o oprawę. Kwiaty, muzyka, stosowny strój – oczywiście wszystko w zależności od tego, gdzie wtedy będziecie. Tak, by był to jeden z najbardziej wyjątkowych i wspólnych na wspólnej drodze życia.

Choć to na mężczyźnie spoczywa wybór odpowiedniej biżuterii i okoliczności wręczenia. Ale każde spojrzenie na pierścionek zaręczynowy będzie przypominał o emocjach im towarzyszących.


Oktawia Staciewińska

Oktawia Staciewińska

W Apart odpowiedzialna za treści magazynowe oraz komunikację marki w mediach.

Więcej artykułów tego autora