5 zasad komponowania biżuterii

5 zasad komponowania biżuterii

Poradniki 2023-09-25 PRZECZYTASZ W 3 MINUTY

Zapewne otwierając szkatułkę na biżuterię regularnie zastanawiasz się co wybrać na dany dzień i które wzory i modele najlepiej uzupełnią określoną stylizację. Wiele zależy od pory roku, zaplanowanej fryzury i looku, aktywności, jakie czekają Cię danego dnia i wreszcie nastroju oraz gustu. Istnieją pewne zasady, o których warto pamiętać sięgając po biżuterię. Oto kilka z nich.

Na początek kilka informacji, o których warto pamiętać

  • Wybór biżuterii uzależniony jest od wielu indywidualnych czynników, takich jak look na dany dzień czy zaplanowane aktywności. Jednak warto zwrócić uwagę na zasady komponowania biżuterii.

  • Według jakiego klucza najlepiej komponować zestawy biżuteryjne? Należy zwrócić uwagę na rozmiar biżuterii, jej kolor, styl oraz okazję, z jakiej ma być założona.

  • Niezwykle ważne jest komponowanie biżuterii w zgodzie ze swoim gustem i upodobaniami. Wtedy każdy wybrany zestaw prezentuje się zjawiskowo.

Komponowanie biżuterii wg rozmiaru

Decydując się na połączenia biżuterii delikatnej z tą bardziej spektakularną, zwrócić uwagę należy na dwa aspekty.

Pierwszy – nazwijmy go wizualnym – sprowadza się do stworzenia spójnej kompozycji. Stawiając więc np. na wyrazisty naszyjnik czy bransoletkę, można przełamać taki zestaw delikatnymi kolczykami. Z kolei zjawiskowe, duże kolczyki, np. kolczyki-koła, pięknie wyglądać będą z subtelnym naszyjnikiem lub łańcuszkiem i zawieszką. Pierścionki XXL z kolei sparować można z cienką bransoletką.

Drugi aspekt związany jest z bezpieczeństwem biżuterii. Zestawiając choćby dwa naszyjniki o różnej strukturze zadbajmy o to, by delikatniejsza biżuteria nie była narażona na uszkodzenia. Spektakularną zawieszkę połączmy z odpowiednim łańcuszkiem – zbyt cienki może zostać zerwany. Podobnej zasady trzymajmy się łącząc bransoletki. Decydując się na założenie na ten sam nadgarstek zegarka i bransoletki, zważmy, czy nie będzie istniało ryzyko wzajemnego zarysowania się biżuterii. Z kolei stawiając na długie kolczyki, zwróćmy szczególną uwagę np. na łańcuszek do okularów i potencjalne splątanie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak nosić kilka naszyjników?

naszyjniki
naszyjniki

Komponowanie biżuterii wg koloru

Biżuteria z kolorowymi kamieniami prezentuje się zjawiskowo niemal w każdej odsłonie. Pięknie podkreśla letnie stylizacja i dodaje uroku zimowym, grubym swetrom, przywołując ciepłe dni. Jak jednak łączyć poszczególne wzory i modele, by nie tylko kamienie, ale i kruszce komponowały się zjawiskowo?

Biżuteria w różnych odcieniach złota, w połączeniu ze srebrem, stalą szlachetną czy innymi kruszcami ma szansę pięknie się uzupełnić i podkreślić look. Aby jednak całość wyglądała spójnie, dobrze jest zadbać o to, by jeden z kruszców był tym dominującym. Innym sposobem „spięcia” całości może być wybór stylistyki, wzoru lub motywu przewodniego lub np. jeden z rodzajów kamieni. Zielony szmaragd w różnych odsłonach z pewnością skradnie serca niejednej z nas! Podobnie jak motyw łańcucha w różnych odsłonach.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak łączyć złoto ze srebrem?

Komponowanie biżuterii wg stylu

Spójność stylistyczna jest niezwykle ważna. Dzięki temu, kompozycja biżuteryjna na jaką postawisz, będzie prezentować się zjawiskowo. Mowa tu z jednej strony o wspomnianym przed chwilą wzorze czy motywie, ale kluczowe będzie spojrzenie na zestaw jako całość. Sięgając bowiem po określony motyw, warto mieć na uwadze także kolekcje biżuteryjne z których pochodzi i stylistykę. Nowoczesne wzornictwo, mimo zgodnych akcentów, nie będzie najlepiej prezentowało się razem z kolekcją vintage. Oczywiście nie jest to regułą. Może bowiem okazać się, że przełamanie wybranego zestawu pozornie niepasującymi kolczykami czy wyrazistym pierścionkiem doda lokowi pazura i uwydatni kompozycję.

CZYTAJ WIĘCEJ: Pierścionki: jak je nosić i modnie łączyć?

Komponowanie biżuterii wg okazji

Często przy wybieraniu biżuterii na co dzień mniej zastanawiamy się nad tym, co na siebie założyć, niż gdy przed nami jakaś szczególna okazja. Wtedy większą wagę przywiązujemy do prezentowanych motywów, znaczenia poszczególnych kamieni czy sięgania po biżuterię, która ma dla nas szczególną, często sentymentalną wartość. Zwłaszcza gdy chodzi o stylizacje na rodzinne spotkania. Częściej ze szkatułki na biżuterię wyjmujemy wówczas perły czy diamenty. Zwracając szczególną uwagę na strój, który również ma znaczenie przy wyborze biżuterii.

Mówiąc o okazjach, nie mamy jednak na myśli tylko tych ważnych, najczęściej rodzinnych uroczystości jak ślub, urodziny czy kolacja wigilijna. To także często organizowane w grupie znajomych imprezy tematyczne, domówki, spotkania przyjaciół koncentrujące się na określonym temacie jak wspólne pasje czy wspomnienia z wakacji. I wreszcie – uwielbiane przez wielu letnie festiwale, które wymagają niecodziennej oprawy biżuteryjnej.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jaką biżuterię wybrać na garden party?

pierścionki
pierścionki

Komponowanie biżuterii wg gustu

Kluczem jednak przy wyborze biżuterii, niezależnie od okazji, planów dnia czy pory roku, jest nic innego jak gusta i upodobania. Biżuteria, którą zakładamy, ma uzupełniać naszą stylizację i podkreślać look. Przede wszystkim jednak sprawiać, że będziemy się w niej czuły komfortowo i jeszcze bardziej pewne siebie.

I to właśnie – choć wskazane na końcu – powinno być punktem wyjścia przy każdorazowym sięganiu do szkatułki na biżuterię. Wzory i modele podkreślające styl i charakter osoby sprawią, że każda kompozycja będzie prezentować się zjawiskowo!

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak nosić długie kolczyki?