Jak często wymieniać pasek do zegarka?

Jak często wymieniać pasek do zegarka?

Oktawia Staciewińska

Oktawia Staciewińska

Poradniki 2022-03-22 PRZECZYTASZ W 3 MINUTY

Piękne i dobrej jakości zegarki maja szansę odmierzać czas i zdobić nadgarstek przez wiele lat. Nawet jeśli ten rodzaj biżuterii jest nam bliski i w szkatułce mamy kilka modeli, trzeba liczyć się z tym, że będą one co jakiś czas wymagały inwestycji. Choćby ze względu na konieczność wymiany części naturalnie eksploatujących się. Jedną z nich jest pasek do zegarka. Jak często go wymieniać?

Na początek kilka zasad, o których warto pamiętać:
  • Pasek do zegarka musi być prawidłowo dobrany. Właściwy rozmiar oraz dopasowana do koperty grubość, faktura i kolorystyka paska mają kluczowe znaczenie podczas codziennego użytkowania.
  • Na co dzień należy dbać o pasek do zegarka czyszcząc go delikatną ściereczką z mikrofibry.
  • Ze względów estetycznych oraz higienicznych zaleca się wymianę paska co około pół roku do roku. Wiele jednak zależy od sposobu użytkowania. Niektóre paski wyglądają świetnie nawet po 1,5 roku. Są jednak i takie, które wymagają wymiany po 6 miesiącach.

Jak dobrać pasek do zegarka?

Decydując się na zakup zegarka, warto zwrócić uwagę nie tylko na wygląd tarczy i detale umieszczone na cyferblacie, ale również na pasek. To jego nieodłączna część, która determinuje wygląd nadgarstka i wpływa na całość stylizacji. Warto więc, by nawiązywał do stylistyki tarczy i koperty. Wymieniając pasek w zegarku, można postawić na wzór zbliżony do zużytego, lub nieco odświeżyć wygląd czasomierza zmieniając takie detale jak odcień czy rodzaj przeszycia.

Jednocześnie pasek do zegarka musi być prawidłowo dobrany – właściwy rozmiar oraz dopasowana do koperty grubość, faktura i kolorystyka paska mają kluczowe znaczenie podczas codziennego użytkowania. Bardzo ważny jest także wybór odpowiedniego zapięcia. 

Różnorodność marek zegarków i kolekcji dostępnych na apart.pl pozwala idealnie dopasować zegarek do własnych preferencji.

Rodzaje pasków do zegarka

Na rynku dostępne są modele zegarków z paskami oraz bransoletami. Rozwiązaniem najbardziej klasycznym, po które sięga chyba najwięcej miłośników i miłośniczek zegarków, jest pasek skórzany. Ponadczasowy styl i elegancja to idealne uzupełnienie każdej stylizacji – casualowej, biznesowej, jak i looku na wieczorne wyjście z przyjaciółmi.

Na stronie Apart istnieje możliwość zapoznania się z ofertą czasomierzy z uwzględnieniem rodzaju tworzywa, z jakiego wykonano paski. Ale to nie wszystko! Można przy wyborze kierować się również marką, mechanizmem, kształtem koperty a także… kolorem paska do zegarka. Wszystkie te opcje dostępne są zarówno w ofercie zegarków męskich, jak i zegarków damskich.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak nosić zegarek?

Rodzaje zapięć w paskach do zegarków

Najbardziej klasycznym i uważanym za eleganckie jest zapięcie zwykłe. To tradycyjny rodzaj zapięcia, w którym zamontowana na jednej części paska sprzączka przechodzi przez dziurki w drugiej części, łącząc pasek w ten sposób. Z uwagi na sposób zapinania podczas codziennego użytkowania, czyli przekładania go przez zapięcie, z czasem może dochodzić do mechanicznych uszkodzeń paska, np. przetarć, zagięć.

Zdarza się, że producenci zegarków na klamerce umieszczają firmowy znak. Podczas wymiany paska serwis przekłada istniejące zapięcie lub zakłada nowe, zachowując logo marki zamieszczane na zapięciu.

Drugim popularnym rodzajem zapięcia jest zapięcie motylkowe, które w przeciwieństwie do zapięcia zwykłego nie dzieli paska na dwie części, lecz łączy go w jedną całość, umożliwiając ściągnięcie zegarka przekładając go przez dłoń, bez rozpinania. Dużą zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim wygoda, a także zapięcie zegarka „na stałe”, co minimalizuje możliwość powstania przetarć, które mogą pojawić się podczas użytkowania paska na zwykłym zapięciu.

Pasek do damskiego zegarka

Szukając czasomierza dla kobiet, łatwo o zawrót głowy. Dostępna w ofercie marki Apart feeria wzorów, modeli i kolorów sprawia, że trudno zdecydować się tylko na jeden.

Ograniczając wybór i sięgając po damski zegarek na klasycznym, skórzanym pasku, wciąż jest on ogromny. Znaleźć można modele zarówno na szerszym, węższym, jak i kilkakrotnie plecionym wokół nadgarstka pasku. Kobietom lubiącym zmiany z pewnością spodoba się oferta marki Elixa – niektóre modele sprzedawane są w zestawie z dwoma paskami, dzięki czemu możliwa jest ich samodzielna wymiana w zależności od stroju i… nastroju.

Pasek do zegarka męskiego

Szerokość męskich pasków do zegarków jest różna. Zazwyczaj rozstaw pasków jest parzysty i najczęściej wynosi 20 mm. 

Jeśli chodzi o długość męskiego paska do zegarka, standardem jest rozmiar L, czyli około 20 cm, z czego w przypadku paska z zapięciem zwykłym część dziurkowana mierzy 12 cm, a ta ze sprzączką – 8 cm. Dostępne są jednak paski dłuższe – zazwyczaj wówczas przedłużona zostaje część, na której mocowana jest sprzączka.

Jak dbać o pasek do zegarka?

W dzisiejszych czasach zegarek służy nie tylko do odczytywania godziny. Jest przede wszystkim stylowym dodatkiem podkreślającym look. Dlatego powinien wyglądać nienagannie. Pasek do zegarka każdego dnia narażony jest na działanie wielu czynników, w związku z czym wymaga odpowiedniej pielęgnacji i, w zależności od tworzywa z jakiego jest wykonany, właściwej konserwacji.

Warto pamiętać, że pasek jest elementem eksploatacyjnym. Jego wymiana może więc być uzależniona od sposobu użytkowania (narażania na kontakt z czynnikami zewnętrznymi jak wilgoć, kosmetyki, pot), czy też uzasadniona ze względu na uszkodzenia mechaniczne np. otarcia lub zahaczenia.

Zatem jak dbać o pasek do zegarka? Na co dzień wystarczające jest czyszczenie go delikatną ściereczką z mikrofibry. Ważne, aby robić to regularnie, a w przypadku poważniejszych zabrudzeń nie zwlekać i usuwać je od razu w chwili powstania.

Wymiana paska do zegarka

Naturalnym jest, że skórzany pasek do zegarka ulega zużyciu i przychodzi moment jego wymiany na nowy. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na pasek zbliżony do wymienianego, czy może postawimy na bardziej oryginalny kolor lub przeszycia, warto zadbać o komfort noszenia i własne samopoczucie. Tak, by wkładany na co dzień zegarek modnie się prezentował.

Wymieniając skórzany pasek do zegarka warto postawić na jakość – nie tylko samej skóry, ale również dodatków. W ofercie jubilera Apart znaleźć można wysokiej jakości paski w szerokiej gamie wzorów, charakteryzujące się atrakcyjnym, klasycznym wzornictwem oraz bezkonkurencyjnym współczynnikiem jakości do ceny.

Pasek do zegarka

Pasek do zegarka każdego dnia narażony jest na działanie wielu czynników, w związku z czym wymaga odpowiedniej pielęgnacji i, w zależności od tworzywa z jakiego jest wykonany, właściwej konserwacji.

Jak często wymieniać pasek do zegarka?

Nosząc zegarek regularnie: na co dzień lub bardzo często, w zależności od stopnia zużycia paska zaleca się wymianę paska co około pół roku do roku. Ponadto – ze względu na fakt, że pasek ma bezpośredni kontakt ze skórą, a także kosmetykami, których używamy, wymiana paska może być konieczna również ze względów higienicznych.

Gdzie kupić pasek do zegarka?

Najlepiej zdecydować się na zakup nowego paska u producenta zegarka lub w salonie. Dobry i odpowiednio dobrany pasek do zegarka to bowiem gwarancja komfortowego korzystania z czasomierza przez kolejny okres.

Marka Apart ma w swojej ofercie paski do zegarków i inne akcesoria, między innymi ręcznie produkowane rotomaty z wysokiej klasy materiałów. To akcesoria służące nie tylko do bezpiecznego przechowywania czasomierzy, ale wspaniały pomysł na prezent dla niejednego gentelmana. Dostępne są w sklepie internetowym oraz w salonach jubilerskich Apart na terenie całego kraju.


Oktawia Staciewińska

Oktawia Staciewińska

W Apart odpowiedzialna za treści magazynowe oraz komunikację marki w mediach.

Więcej artykułów tego autora