Kilka wskazówek jak nosić zegarek

Kilka wskazówek jak nosić zegarek

Trendy 2022-03-28 PRZECZYTASZ W 3 MINUTY

W dzisiejszych czasach niewątpliwie zegarek jest czymś więcej, niż tylko akcesorium wskazującym godzinę. Tę funkcję przejęły smartfony, a rola zegarka więc nieco się zmieniła – stał się ozdobą samą w sobie. Co więcej, traktowany jest jako element biżuterii, niejednokrotnie łączony z tą klasyczną, choćby dodatkową bransoletą. Jak nosić zegarek, by pięknie prezentował się na nadgarstku i uzupełniał stylizację?

Na początek kilka zasad, o których warto pamiętać:
  • Noszenie zegarka ma być przede wszystkim przyjemne i wygodne. Warto jednak zadbać o to, by uchronić czasomierz przed mechanicznymi uszkodzeniami.
  • Kwestia tego, na którym nadgarstku i w jakiej formie nosić zegarek jest naszym wyborem i może stanowić ciekawy akcent całej stylizacji.
  • Warto zwrócić uwagę na tarczę zegarka, długość i szerokość paska oraz możliwość ewentualnego grawerunku. Najlepiej mieć w szkatułce na biżuterię kilka modeli!

Nie ma sztywnych reguł czy zasad mówiących o tym, jak nosić zegarek. Niemniej jest kilka elementów, o których warto pamiętać, wkładając ten element biżuterii. Na co zwrócić uwagę zanim zdecydujemy się sięgnąć po klasyczny czasomierz?

Jak nosić zegarek?

Noszenie zegarka ma być przede wszystkim przyjemne i wygodne. Zanim więc zaczniesz się zastanawiać jak nosić zegarek, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w ogóle go nosić i jak często. Może on bowiem stanowić jedynie dodatek do niektórych stylizacji, albo być wkładany na określone okazje. I choć rzeczywiście w dzisiejszych czasach jego podstawowa funkcja, a więc odmierzanie czasu, jest raczej drugoplanowa, wciąż warto zadbać o to, by niezależnie od częstotliwości wkładania czasomierza, można było korzystać z niego dość intuicyjnie.

Prawy, czy lewy nadgarstek – jak nosić zegarek?

Większość z nas nie ma wątpliwości, że odpowiedź na pytanie jak nosić zegarek brzmieć będzie – na nadgarstku. Ale czy będzie to nadgarstek prawy, czy lewy nie jest już tak oczywista.

Przyjęło się, że miejscem zegarka jest nadgarstek lewej dłoni. I rzeczywiście większość produktów jest dostosowana do potrzeb osób praworęcznych, a więc noszących zegarek właśnie na ręce lewej. Zasada ta oparta jest na założeniu, że zegarka nie zakładamy na rękę dominującą, a u większości z nas ręka prawa jest właśnie wiodąca. Co to oznacza w praktyce? Wszelkie pokrętła związane z regulacją zegarka są tak umiejscowione (po prawej stronie zegarka), aby łatwo można było z nich skorzystać. Zakładanie zegarka na lewą rękę to również kwestia troski o czasomierz. Zegarek noszony na ręce dominującej byłby bardziej narażony na mechaniczne uszkodzenie. Jednocześnie ręka prawa, jako wykonująca większość codziennych czynności, nie powinna być dodatkowo obciążona ciężarem czy uciskiem.

Na prawy nadgarstek często zegarek wkładają osoby leworęczne – to dla nich dość naturalny wybór. Zdarza się również, że kobiety decydują się na takie rozwiązanie ze względów estetycznych, traktując zegarek damski jako element zakładanej danego dnia biżuterii.

CZYTAJ WIĘCEJ: Biżuteria do pracy - jaką wybrać?

Ciasno vs luźno zapięty zegarek?

Wiele zależy tak naprawdę od indywidualnego stylu oraz modelu zegarka. Część kobiet woli bransoletę mieć zapiętą dość ciasno pozwalając np. dodatkowo założonej biżuterii na swobodę przemieszczania się na ręce. Inne z kolei przesuwający się po przedramieniu zegarek traktują jako naturalny element stylizacji.

Podobne wątpliwości pojawiają się przy pytaniu jak nosić zegarek – wysoko czy nisko. Wiele kobiet uzależnia decyzję w tym obszarze nie tylko od preferencji, ale od konkretnego looku.

Jak nosić zegarek – zewnętrzna czy wewnętrzna strona nadgarstka?

Umiejscowienie tarczy zegarka na wierzchu ręki lub po wewnętrznej stronie nadgarstka jest przede wszystkim kwestią wygody. Warto jednak mieć na uwadze bezpieczeństwo czasomierza i potencjalne ryzyko stłuczenia szybki przy wyborze drugiego wariantu noszenia. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest wkładanie zegarka na ubranie, np. zapinanie bransolety na mankiecie koszuli lub na bluzce. Może samo w sobie stanowić interesującą stylizację.

Jak wybrać zegarek?

Nie ma sztywnych reguł czy zasad mówiących o tym, jak nosić zegarek. Ma być przede wszystkim przyjemne i wygodne.

Jak wybrać zegarek?

Szukając idealnego modelu zegarka dla siebie, warto wziąć pod rozwagę kilka elementów, które będą determinować kwestię tego, jak nosić zegarek i czy w ogóle go wkładać.

Długość i szerokość paska

Warto przed zakupem zegarka mieć świadomość, ze zarówno długość, jak i szerokość paska do zegarka ma wpływ na komfort noszenia oraz wygląd na ręce. Zbyt krótki pasek do zegarka może łatwo się rozpinać, a przy tym nieestetycznie wyglądać na nadgarstku, sprawiając wrażenie „ciasności”. Z kolei za długi może zaczepiać się o ubranie. Jak dobrać rozmiar paska do zegarka? Należy zmierzyć nadgarstek dość ciasno centymetrem krawieckim. Po zmierzeniu dołożyć około 1 cm na ewentualny luz. W przypadku kobiet średnia długość bransolety wynosi około 15-16 cm. U Panów to około 18-20 cm. Dobrze jest także zwrócić uwagę na szerokość paska, a także jego grubość. Wartości te powinny być bezpośrednio skorelowane z wielkością i ciężarem tarczy zegarka. Tak, aby można było bezpiecznie nosić go na co dzień.

Materiały z których wykonano pasek do zegarka

Przyglądając się paskowi do zegarka, warto mieć na uwadze, że nie tylko rozmiar ma znaczenie, ale także tworzywo, z jakiego jest wykonany. Poza tym ważne są elementy takie jak zapięcie czy inne dodatki. Warto, by tworzyły spójną całość. Niezbędne jest także wzięcie pod uwagę kwestii związanych z czyszczeniem i pielęgnacją. Każdy rodzaj paska będzie wymagał innej troski. Jednocześnie wytyczne jak nosić zegarek z określoną bransoletą, oraz przestrzeganie ich lub nie, mogą mieć wpływ na komfort i jakość użytkowania biżuterii.

Tarcza zegarka

Z pewnością będzie to kluczowy element wpływający na wybór modelu zegarka. Wielkość tarczy będzie także w dużym stopniu determinowała inne kwestie, takie jak choćby szerokość i grubość paska, o czym wspomniano wcześniej. Tarcza zegarka jest najbardziej widocznym elementem, a zarazem tym, który nieco definiuje jego styl. Możemy więc w ten sposób uzupełnić elegancki look, lub nieco przełamać go bardziej casualowym designem.

W ofercie marki Apart dostępne są zegarki na bransoletach ceramicznych, stalowych, a także paskach ze skóry i tworzyw ekologicznych. Szeroki wybór z pewnością sprawi, że możliwe będzie znalezienie idealnego dla siebie modelu lub… modeli.

Jak nosić zegarek z inną biżuterią?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nadgarstek, na którym nosimy zegarek, dodatkowo ozdobić bransoletką. Tu znów nie ma recepty na to, jak stworzyć zjawiskowy duet. Bransoletka noszona razem z zegarkiem ma szansę podkreślić twój indywidualny styl.

Jak nosić zegarek i bransoletkę? Warto spróbować różnych wariantów i wybrać opcję najlepszą dla siebie. Zgrany duet tworzyć będzie choćby zegarek na skórzanym pasku i bransoletka na sznurku. Jeśli stawiasz na zegarek na bransolecie, pomyśl o dopełnieniu looku delikatnymi, subtelnymi bransoletkami na łańcuszku. Całkiem ciekawie może wyglądać także bransoletka z zawieszką lub zawieszkami.

Nie wahaj się także „mieszać” styli. Zegarek na złotej bransolecie świetnie współgrać będzie ze srebrnymi precjozami – i odwrotnie. Odważ się spróbować i stworzyć swój indywidualny styl.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak łączyć złoto ze srebrem?

O czym jeszcze pamiętać?

Wiedząc już jak nosić zegarek i jak dopasować go do stylizacji, dobrze jest pamiętać jeszcze o kilku kwestiach.

Po pierwsze, jeśli decydujesz się na noszenie smartwatcha, pamiętaj, że większość poruszonych wcześniej kwestii również go dotyczy. Zarówno dobór długość zapięcia, jak i dodatkowe bransoletki wkładane na nadgarstek mogą mieć wpływ na całościowy look.

Po drugie – nie bój się sięgać po zegarki męskie. Taki wybór może okazać się ciekawym dopełnieniem stylizacji np. na wieczorne wyjście z przyjaciółkami.

Po trzecie, warto powiedzieć o tym, że dobrze jest mieć kilka zegarków. Na różne okazje lub ze względu na różnorodność wybieranych stylizacji. To, co jednak najważniejsze w takiej sytuacji, to odpowiednie przechowywanie poszczególnych modeli w przeznaczonych do tego kuferkach na zegarki.

I wreszcie pamiętajmy, że zegarek to piękny prezent. Zwłaszcza gdy ma szansę zostać spersonalizowany. Marka Apart ma w swojej ofercie modele, na których można umieścić grawerunek.