Jak czyścić srebrną biżuterię?

Jak czyścić srebrną biżuterię?

Oktawia Staciewińska

Oktawia Staciewińska

Poradniki 2022-03-11 PRZECZYTASZ W 2 MINUTY

Ten niezwykły metal szlachetny wykorzystywany jest do produkcji biżuterii, naczyń i sztućców. Zachwyca swoją delikatnością i subtelnością. Projektanci Apart prezentują piękne wzory srebrnej biżuterii. Ale by zachowała swój blask i jak najdłużej cieszyła oko, należy o nią odpowiednio dbać. Jak czyścić srebrną biżuterię?

Na początek kilka zasad, o których warto pamiętać:
  • Srebro jest metalem szlachetnym niezwykle delikatnym, a jego niewłaściwa pielęgnacja może doprowadzić do uszkodzenia powłoki.
  • Srebro niezabezpieczone odpowiednią powłoką ulega naturalnemu utlenieniu. Dlatego ważne jest nie tylko jego przechowywanie, ale też zabezpieczanie.
  • Istnieją domowe, sprawdzone sposoby na czyszczenie srebrnej biżuterii. Są jednak sytuacje, w której lepiej oddać biżuterię w ręce specjalistów.

Przechowywanie srebrnej biżuterii

Srebro to metal szlachetny niezwykle delikatny. W związku z tym, że szybko się utlenia, a co za tym idzie – żółknie, niezwykle ważne jest właściwie przechowywanie biżuterii ze srebra. Z dala od dziennego światła, wilgoci i substancji chemicznych – ergo, nie w łazience ani na parapecie. Najlepiej srebro przechowywać w szkatułkach lub papierowych pudełkach. Wiele kobiet decyduje się na zakup biżuterii z pozłacanego srebra. Naturalnym procesem jest wycieranie się podczas użytkowania powierzchni pozłoconych. Jednak dbając odpowiednio o biżuterię, można ten proces spowolnić.

Ochrona przed zabrudzeniami

Biżuterię srebrną możemy uchronić przed zabrudzeniem, zdejmując ją zarówno do prac domowych czy w ogrodzie, jak i do kąpieli. Osad z mydła, detergenty czy kosmetyki mogą powodować uszkodzenie biżuterii. Jeśli jest to biżuteria srebrna z kamieniami, to powstały osad może pozbawić je blasku, lub uszkodzić. Wyjątkowo wrażliwa na różnego rodzaju detergenty jest biżuteria srebrna z perłami. Szczególna troska o nasze precjoza pozwoli nam cieszyć się ich pięknem znacznie dłużej.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak czyścić biżuterię złotą?

Czyszczenie srebrnej biżuterii

W celu uzyskania odpowiedniego efektu biżuterię srebrną pokrywa się warstwą rodu (rodowanie) lub złota (złocenie). Rodowanie pozwala na uzyskanie pięknej, błyszczącej barwy oraz wydłużenie trwałości wyrobu. Warstwa rodu zapobiega utlenianiu, przez co wyrób nie zmienia koloru, nie ciemnieje. Warstwa rodu, tak jak w przypadku biżuterii złotej rodowanej, naturalnie ulega ścieraniu i z czasem odsłania srebrzystobiały kolor srebra. W niektórych przypadkach srebro poddaje się oksydowaniu. Jest to metoda zdobnicza mająca na celu postarzenie metalu szlachetnego.

Jednak srebro ulega naturalnemu utlenieniu, dlatego należy je co jakiś czas odświeżyć. Pomocne w tym są dostępne w salonach Apart i w sklepie internetowym apart.pl ściereczki do czyszczenia srebra. W przypadku czyszczenia ściereczką biżuterii pokrytej jedną z tych trzech powłok, należy zachować szczególną ostrożność.

Domowe sposoby na czyszczenie srebrnej biżuterii

Domowym sposobem na odświeżenie srebrnej biżuterii z cyrkoniami lub łańcuszków srebrnych jest kąpiel w roztworze wody i płynu do naczyń. Biżuterię srebrną bez kamieni możemy z kolei wyczyścić przy pomocy specjalnego płynu do czyszczenia srebra. W tym miejscu warto wspomnieć, iż zdecydowanie odradzamy używania do odświeżenia jakiejkolwiek biżuterii pasty do zębów. Związki w niej zawarte mogą trwale uszkodzić biżuterię.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak łączyć złoto ze srebrem?

Profesjonalne doradztwo

Szczegółowe informacje na temat pielęgnacji biżuterii srebrnej uzyskają Państwo u obsługi salonów Apart, a także kontaktując się z pracownikami naszej infolinii.


Oktawia Staciewińska

Oktawia Staciewińska

W Apart odpowiedzialna za treści magazynowe oraz komunikację marki w mediach.

Więcej artykułów tego autora