Srebro, złoto oraz… żuki u Zienia

Srebro, złoto oraz… żuki u Zienia

2012-09-22

W tym sezonie Maciej Zień zaprasza w podróż poprzez huragan barw i faktur. Kolekcja Hurricane na wiosnę/lato 2013 pojawiła się na wybiegu tradycyjnie już z biżuterią Apart. Do nowatorskich form i interesujących połączeń kolorystycznych swych kreacji projektant wybrał błyszczące pierścionki z cyrkoniami Apart oraz zaskakujące złote akcenty – masywne bransolety lub zegarki z oferty Apart – np. marki Elixa czy duże męskie Edoxy.

Motywem przewodnim kolekcji był… żuk Goliathus goliatus. I to nie tylko jako motyw na sukienkach, bluzkach, spódnicach czy na ekranie, emitującym wzorzyste, kolorowe kolaże. Studium anatomii owada stało się punktem wyjścia do wyraźnie zaznaczonych cięć i surowych wykończeń kreacji. Ręcznie zdobione tkaniny zostały ułożone w spektakularne przestrzenne formy niczym pancerz żuka. Linia Zień-a-Porter to przemyślany zbiór nonszalanckiej, głównie dziennej garderoby.

Idealnym wyborem na czerwony dywan nadal pozostają u Zienia długie do ziemi suknie wieczorowe ze ściśle wyselekcjonowanych przez projektanta jedwabi i jedwabnych muślinów. Haftowane elementy dodają eleganckim kreacjom sportowego charakteru, zaś dynamiczne wcięcia i wypukłości zdekonstruowanych przez tytułowy „huragan” sukni, nadają sylwetce posągowych kształtów.

„Nowa kolekcja Maćka jest inna niż dotychczasowe. Widać, że coś się w nim zmieniło. Może to dlatego żuk stał się jej symbolem?” – zastanawiała się Dorota Gardias. Doda z kolei, ubrana w różowy kostium projektanta i z fryzurą „na żuka”, podsumowała: „Zień nie mógł wymyślić nic wspanialszego. Mam nadzieję, że wyglądam dziś jak wielki różowy żuczek”.

Na pokazie pojawiła się Justyna Steczkowska, Paulina Sykut, Edyta Herbuś, Anna Wendzikowska, Natalia Siwiec, Małgorzata Rozenek, Ada Fijał, Joanna Horodyńska i wielu innych. Wszystkich trudno zliczyć i wymienić, bo hala Soho Factory przy Mińskiej 25 była wypełniona po same brzegi.