Albert Riele na szachowym Euro!

2013-11-20

Tegoroczne Drużynowe Mistrzostwa Europy (DME) w Szachach w listopadzie były największą imprezą szachową w Polsce od czasu Olimpiady Szachowej, która odbyła się w stolicy w 1935 roku. Do startu w zawodach były uprawnione kobiece i męskie reprezentacje federacji zrzeszonych w Europejskiej Unii Szachowej, a do zawodów zgłosiły się 32 drużyny kobiece i 38 zespołów w kategorii open. Polska, korzystając z przywileju gospodarza, mogła wystawić aż trzy zespoły w każdej kategorii, dzięki czemu w mistrzostwach wystartowali nie tylko najlepsi zawodnicy, ale także szachiści i szachistki z zaplecza kadry narodowej, dla których była to cenna okazja do konfrontacji z najlepszymi.

Tytuł Drużynowego Mistrza Europy kobiet z wynikiem 15 punktów zdobyła Ukraina, a drugie miejsce z 14 punktami przypadło Rosjankom. Turniej okazał się wielkim sukcesem polskich zespołów kobiecych, jeden z nich od początku do końca walczył w czołówce i zajął trzecie miejsce z wynikiem 14 punktów, zdobywając brązowy medal DME. „Bardzo cieszymy się z uzyskanego wyniku, od początku grałyśmy z bardzo silnymi przeciwniczkami. W tyle zostawiłyśmy drużyny z Armenii czy Gruzji, w których grają jedne z najsilniejszych szachistek na świecie. Dobre przygotowanie, zgranie drużyny i wsparcie kibiców pomogło nam w osiągnięciu tak dobrego wyniku” – oceniła Monika Soćko, liderka polskiej reprezentacji. Ponadto Karina Szczepkowska-Horowska, startująca w kategorii indywidualnej, zdobyła medal srebrny.

W DME open złoty medal wywalczyła drużyna Azerbejdżanu z wynikiem 14 punktów, a srebro powędrowało do reprezentacji Francji, która zdobyła 13 punktów. Na trzecim miejscu uplasowała się Rosja, również gromadząc 13 punktów. Indywidualny złoty medal wywalczył Polak, Mateusz Bartel.

Prezydent Europejskiej Unii Szachowej (ECU) Silvio Danilov podsumował, że były to najlepiej zorganizowane mistrzostwa w historii ECU. Najlepsi zawodnicy otrzymali zegarki Albert Riele, a zawodniczki biżuterię Apart.