Orły, Allan Starski i Apart!

Orły, Allan Starski i Apart!

2014-03-11

Polskie Nagrody Filmowe – Orły, zostały wręczone już po raz 16. W tym roku najwięcej statuetek zdobyły filmy „Ida” (m.in. najlepszy film), „Papusza” i „Chce się żyć”. Za najlepszych aktorów głosujący uznali Agatę Kuleszę i Dawida Ogrodnika. Uroczystą galę, która odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie poprowadził Maciej Stuhr w towarzystwie Joanny Kulig, która do kilku scenicznych kreacji założyła biżuterię Apart. 

Na zaproszenie Polskiej Akademii Filmowej i według projektu Allana Starskiego, firma Apart wykonała unikatową, ręcznie przygotowaną Odznakę, symbol przynależności do PAF. Podczas ceremonii wręczenia Orłów, prezydent PAF, Dariusz Jabłoński uroczyście wręczył ją na scenie Senatorom Akademii: Danucie Szaflarskiej, Witoldowi Sobocińskiemu, Tadeuszowi Chmielewskiemu oraz Januszowi Majewskiemu. Odznakę otrzymają i będą nosić wszyscy członkowie Akademii.

Laureatem Orła 2014 w kategorii najlepsza główna rola męska został Dawid Ogrodnik za rolę w filmie "Chce się żyć". Przypomnijmy, że ta rola została doceniona wcześniej na festiwalu filmowym w Gdyni, a  aktor otrzymał wówczas od Apart zegarek Albert Riele. W kategorii najlepsza rola kobieca wygrała Agata Kulesza za kreację w "Idzie". Orła 2014 za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą i najlepszą rolę męską - obie za film "Chce się żyć" – otrzymali Anna Nehrebecka i Arkadiusz Jakubik. 

Orły są odpowiednikiem m.in. amerykańskich Oskarów czy francuskich Cezarów i przyznawane są przez Polską Akademię Filmową. Do tegorocznych nagród kandydowało 46 polskich filmów fabularnych. Orły przyznane zostały w 18. kategoriach na podstawie tajnego głosowania kilkuset członków PAF. W polskiej branży filmowej są najbardziej cenionym wyróżnieniem, ponieważ wygrana wynika z głosowania – oceny kolegów, najlepszych profesjonalistów zrzeszonych w Akademii.