Apart, Albert Riele i cienie Ossolińskiego

Apart, Albert Riele i cienie Ossolińskiego

2016-12-14

Shadows to tytuł najnowszego pokazu mody cenionego projektanta Tomasza Ossolińskiego, który odbył się w surowych wnętrzach warszawskiej Fortecy Kręglickich. Jesienno-zimowym kreacjom 2017/2018, towarzyszyły biżuteryjne dodatki od Apart oraz zegarki sygnowane Albert Riele.

Tomasza Ossolińskiego zainspirowały arcydzieła malarskie Caravaggio. Projektant pokazał swoją interpretację tak charakterystycznego dla włoskiego twórcy baroku stylu, którego znakiem rozpoznawczym są kontrastowe światłocienie, intensywność i nieuchwytny motyw tajemnicy. Jak wyjaśniał przed pokazem Tomasz Ossoliński, na jego koncepcję ogromny wpływ miała specyficzna mroczność dzieł Caravaggia oraz głębokie, osobiste doznania, jakie towarzyszyły mu podczas obcowania ze sztuką.

Klimat tych inspiracji oddawała już sama oprawa pokazu, który odbywał się w lekkim półmroku, w otoczeniu świec oraz z towarzyszeniem specjalnego projektu muzycznego "Show me", na kształt którego miał wpływ sam projektant. Za choreografię pokazu odpowiedzialna była Katarzyna Sokołowska, ambasadorka Apart. Unikatową atmosferę, uwiecznioną na płótnach Caravaggia, projektant przeniósł do świata mody przede wszystkim przy pomocy wykwintnych tkanin, pochodzących z włoskich i francuskich manufaktur.

Ubrania powstały z aksamitu, skóry, organzy jedwabnej, strzyżonej wełny, które zostały ozdobione specjalnie zaprojektowanymi na potrzeby kolekcji haftami. To, w połączeniu z przytłumioną paletą barw, zastosowaniem różnych faktur oraz połyskujących i matowych materiałów, nadało kreacjom efekt gry światła i cienia. Stylizacjom Tomasza Ossolińskiego towarzyszyły dodatki biżuteryjne, m.in. świetlistość cyrkonii ze srebrnych kolekcji Apart, spinki do mankietów, graficzne naszyjniki i bransolety oraz utrzymane w złotej tonacji pierścionki marki Elixa, jak również stylowe zegarki z logo Albert Riele. Jak deklaruje projektant, dla niego to osoba jest obrazem, a jego ubrania są oprawą, która ma najpełniej wydobyć piękno człowieka.

Pokazy Ossolińskiego zawsze gromadzą tłumy gwiazd. Nie zabrakło znakomitych aktorek Mai Ostaszewskiej i Magdaleny Cieleckiej, debiutującej niedawno i już docenionej Michaliny Łabacz, Karoliny Gruszki, Romy Gąsiorowskiej z Michałem Żurawskim, Edyty Olszówki, Darii Widawskiej, Katarzyny Zielińskiej, Moniki Olejnik, Katarzyny Kolendy – Zaleskiej i wielu innych.