Bergstern na Tour de Pologne

Bergstern na Tour de Pologne

2016-07-20

Tegoroczny, 73. już wyścig Tour de Pologne odbył się w lipcu 2016 r. z udziałem marki zegarków Bergstern. Przyciągnął tłumy fanów kolarstwa i wzbudził wiele najlepszych sportowych emocji. Esencją marki Bergstern jest m.in. sport, góry, dążenie do celu i sukcesu. Taki charakter ma właśnie kolarstwo, stąd mariaż marki z Tour de Pologne.

Pierwszy wyścig miał metę na Placu Teatralnym w Warszawie, a zakończył się jazdą indywidualną na czas, w Krakowie. Na start zaproszono 25 ekip. Wśród nich wszystkie osiemnaście ekip UCI World Tour 2016 oraz siedem innych zaproszonych przez organizatorów. Wielkim zwycięzcą został Tim Wellens, belgijski kolarz szosowy, startujący w zawodowej grupie kolarskiej Lotto Soudal. Ostatni etap – jazdę indywidualną na czas w Krakowie, wygrał Brytyjczyk, Alex Dowsett.

Wyścig Tour de Pologne ma bardzo bogatą historię – 1. edycja odbyła się 7 września 1928 r. - z warszawskiego toru na Dynasach wyruszyło 71 kolarzy. Liczącą 1491 kilometrów trasę podzielono na osiem etapów. Kolarze odwiedzili między innymi Lublin, Lwów, Rzeszów, Kraków, Poznań, Łódź, by na koniec wrócić do stolicy. Tour de Pologne szybko stał się jednym z najważniejszych wydarzeń sportowych międzywojennej Polski. Setki tysięcy ludzi zbierały się wokół ulic i szos, aby dopingować swoich bohaterów.