Orły 2016

Orły 2016

2016-03-09

Marki Apart i Albert Riele również i w tym roku sponsorowały Ceremonię rozdania Polskich Nagród Filmowych – Orłów, które są już od 18 lat organizowane przez Niezależną Fundację Filmową dla Polskiej Akademii Filmowej.

Po cztery statuetki Orłów - Polskich Nagród Filmowych - zdobyły filmy "Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej oraz "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" Janusza Majewskiego. W kategoriach aktorskich triumfowali: Janusz Gajos, Maja Ostaszewska, Anna Dymna i Wojciech Pszoniak. Statuetkę dla najlepszej głównej  roli kobiecej – odebrała Maja Ostaszewska, która podobnie jak inne gwiazdy na ceremonię rozdania nagród założyła biżuterię Apart.

Nagrodę za osiągnięcia życia zdobył w tym roku Janusz Gajos. „Trochę jestem zaskoczony, że to już” - żartował aktor, odbierając Orła. Niedawno przyznał, że tylko raz wziął udział w castingu: „To było wtedy, gdy zdobyłem rolę blond bohatera”. Wspomniany „blond bohater” to oczywiście Janek Kos z serialu „Czterej pancerni i pies” (1966-1970), który przyniósł Januszowi Gajosowi wielką popularność. Od tamtego czasu regularnie występował na wielkim ekranie, w telewizji i na deskach teatrów. W tegorocznej edycji Orłów Gajos został również laureatem w kategorii Najlepsza Główna Rola Męska za film „Body/Ciało”. W przeszłości już trzykrotnie odbierał Orła – za filmy „To ja złodziej” w 2001 roku, „Jasminum” w 2007 i „Układ zamknięty” w 2014 roku.

W konkursie głównym Orłów kandydowały 53 filmy, w kategorii najlepszy film dokumentalny - 63, a najlepszy serial fabularny wybierano spośród 7 seriali – mówiła Izabela Wójcik, dyrektor Polskich Nagród Filmowych.