Apart & Spragnieni piękna

Apart & Spragnieni piękna

2018-02-15

Biżuteria Apart uświetniła prestiżowy, jedyny w swoim rodzaju pokaz mody „Nowoczesność lata 50. i 60.” w ramach projektu Spragnieni piękna, zorganizowany w gmachu Muzeum Narodowego w Warszawie przez Stowarzyszenie Przyjaciele MNW. Czołowi polscy projektanci ufundowali i przekazali Muzeum kreacje wieczorowe, które następnie zostały zlicytowane na aukcji dobroczynnej, z której wpływy zasiliły fundację Spragnieni piękna. Wieczór nie bez powodu poprowadził Hubert Urbański, a dochód z aukcji przyniósł niebagatelną kwotę 58 tysięcy złotych.

W zaszczytnym gronie twórców mody najwyższej klasy, których projekty można było podziwiać w trakcie wydarzenia znaleźli się m.in. współpracujący z marką Apart designerzy z duetów Paprocki & Brzozowski oraz MMC, a także Łukasz Jemioł, Tomasz Ossoliński czy Lidia Kalita. O emocjonujące widowisko zadbała niezawodna w tej roli Kasia Sokołowska - utalentowana reżyserka pokazów mody i ambasadorka marki Apart, natomiast każdy dopracowany look podczas tego eleganckiego pokazu – wystawy mody, to dzieło Agnieszki Ścibior. Stylistka dobrała do wysmakowanych kreacji biżuteryjne wzory z kolekcji Apart, w tym efektowne dodatki z białymi perłami w klasycznej i nowoczesnej odsłonie oraz kunsztowne naszyjniki z kolekcji Czarno - Białej, lśniące kontrastowymi refleksami.
„Jestem szczęśliwa, gdy moja praca staje się artystycznym wyzwaniem. Myślę, że dla samych projektantów było to również ciekawe warsztatowe doświadczenie. Suknia wieczorowa to nie najłatwiejszy temat zarówno dla projektanta jak i reżysera. Chciałam, aby ten pokaz był wyjątkowym spektaklem odbieranym na wielu płaszczyznach – łączącym sztukę, modę i muzykę.” – powiedziała Kasia Sokołowska.

„Projekt Spragnieni piękna zrodził się w zeszłym roku z okazji 100-lecia istnienia Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Narodowego. Tym razem tematycznie nawiązujemy do czasów, które kuratorki wystawy nazwały „nowoczesnością”, bowiem jej pragnienie stało się w latach 50. i 60. wszechobecne. W Polsce polityczna odwilż przyniosła otwarcie na świat i nadzieję zmiany na lepsze. To był niezwykły czas dla polskiej kultury i sztuki. Powstała Polska Szkoła Plakatu, kabaret STS, festiwal Jazz Jamboree, czy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, a cała Warszawa zachwycała się nowoczesnymi dekoracjami przygotowanymi przez Fangora, Tomaszewskiego i Młodożeńca na V Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów” – powiedziała podczas wieczoru Małgorzata Wandzel, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół MNW.

Wysmakowane sukienki i piękne dodatki biżuteryjne marki Apart pojawiły się także na łamach dwutygodnika „VIVA!” w specjalnej sesji, dedykowanej temu wydarzeniu. Pokaz de facto rozpoczął projekt Spragnieni piękna i był jednocześnie zapowiedzią Balu Dobroczynnego, który z kolei miał miejsce w lutym 2018 r., a dochód z niego również został przekazany Muzeum Narodowemu w Warszawie. Zamierzeniem tegorocznego projektu jest zbiórka na przywracanie świetności eksponatom muzeum, w tym obiektom przeznaczonym na wystawy w ramach cyklu „3 x Niepodległa” w MNW.

 „Chciałabym, aby każdy zwiedzający odbierał sztukę na swój sposób. Marzę, aby muzea przestały być miejscami tylko dla wtajemniczonych, a otwierały się na społeczeństwo. Staramy się, aby w MNW widz czuł się pożądanym gościem i partnerem. Chciałabym, aby Muzeum było przyjaznym miejscem spotkań ze sztuką i z innymi ludźmi” – powiedziała  Agnieszka  Morawińska, Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.
„Wszyscy Państwo obecni na balu są dowodem na to, że to marzenie stało się rzeczywistością. To w Muzeum Narodowym bawią się Państwo w ostatnich dniach karnawału, obcują ze sztuką, a nawet więcej – wspierają ją. Stają się Państwo tym samym partnerami współodpowiedzialnymi za Muzeum. Wsparcie i ofiarność mają znaczenie” – stwierdziła Małgorzata Wandzel.

Muzeum Narodowe istnieje od ponad 150 lat. Przez ten pokojowy, ale też burzliwy czas naszej historii, wspierało je wielu ludzi. Wśród uczestników balu, oprócz członków Stowarzyszenia i przedstawicieli Muzeum, znaleźli się również biznesmeni, politycy, dziennikarze, artyści oraz projektanci, którzy stworzyli suknie wieczorowe w ramach projektu Spragnieni piękna. Tego wieczoru można było podziwiać te unikalne kreacje na paniach, którym udało się wcześniej je wylicytować. Partnerem projektu Spragnieni piękna – zarówno pokazu, jak i balu, była marka Apart.