Aztorin x Polish Greenland Expedition

Aztorin x Polish Greenland Expedition

2022-06-06

Pod koniec kwietnia 2022 r. podróżnicy Mateusz Waligóra i Łukasz Supergan rozpoczęli wyprawę Polish Greenland Expedition, której partnerem była marka Aztorin. Plan eskapady zakładał przejście na nartach z zachodu na wschód skutej lodem Grenlandii i... po 35 dniach globtroterzy osiągnęli swój cel!

Ponad 600 kilometrów do pokonania, temperatury spadające nawet do -30 stopni, lód i wiatr o prędkości około 100 km/h - tak zapowiadała się ekspedycja na Grenlandii, której podjęli się Mateusz Waligóra i Łukasz Supergan. Niebagatelną odległość postanowili przemierzyć na nartach, niezbędny ekwipunek ciągnąc na specjalnych saniach zwanych pulkami. Warto dodać, że wyprawa była nawiązaniem do ekspedycji sprzed 85 lat, w której udział brali Aleksander Kosiba i Alfred Jahn, późniejsi profesorowie Uniwersytetu Wrocławskiego. Celem wyprawy, która zajęła wędrowcom 35 dni była położona na wschodzie Grenlandii osada Isortoq. Zanim jednak tam dotarli, po drodze musieli zmierzyć się z wieloma przeciwnościami i niezwykle trudnymi, zmiennymi warunkami pogodowymi, nie wspominając o wymagającym, pokrytym śniegiem i lodem terenie z niebezpiecznymi szczelinami. Podczas ekspedycji nie brakowało także innych sytuacji, które zagrażały jej powodzeniu, ale obydwaj podróżnicy są na różne niepowodzenia przygotowani, a ambicja, doświadczenie i chęć zrealizowania celu są silniejsze od przejściowych problemów, stąd też rankiem 6 czerwca 2022 roku zameldowali się w miejscu, do którego mieli dotrzeć. Powrót pary zdobywców został zaplanowany na 16 czerwca br.

Jak zwykle wyprawa Mateusza Waligóry - tym razem w duecie z Łukaszem Superganem - miała głębsze znaczenie. Podróżnik w czasie swoich ekspedycji zawsze zwraca uwagę na tak istotne kwestie, jak lokalna, unikalna fauna i flora oraz zmiany klimatyczne. Globtroterzy są indywidualistami, ale zadeklarowali, że ich duet doskonale się sprawdził i nie wykluczają kolejnych, wspólnych wypraw. Marka Aztorin z pewnością będzie im kibicować, także w roli sponsora.