Oprawy kamieni w pierścionkach i innej biżuterii

Jakie są oprawy kamieni w biżuterii?

Oktawia Staciewińska

Oktawia Staciewińska

Wiedza 2024-02-19 PRZECZYTASZ W 4 MINUTY

Wybór sposobu, w jaki kamień zostanie oprawiony w biżuterii oraz staranność jego osadzenia są niezwykle istotne. Doświadczony złotnik, dzięki swojej wiedzy dobierze odpowiednią oprawę do stylu biżuterii, jej przeznaczenia i efektu, jaki chce zrobić na odbiorcy. Dzięki zastosowaniu właściwej techniki oprawy, jubiler jest w stanie podkreślić naturalne piękno i główne zalety kamienia. Jakie są oprawy kamieni w pierścionkach i w pozostałej biżuterii?

Na początek kilka informacji, o których warto wiedzieć:

  • Wybierając oprawę dla kamienia w biżuterii, kluczowe jest uwzględnienie typu i charakteru kamienia, preferencji stylistycznych osoby, która będzie ją nosić, oraz praktycznych aspektów, takich jak komfort noszenia i możliwość dostosowania rozmiaru.

  • Różnorodność dostępnych technik opraw, od tradycyjnych po nowoczesne, w połączeniu z wiedzą i kreatywnością złotników i projektantów, oferuje nieograniczone możliwości personalizacji, umożliwiając każdemu znalezienie idealnej biżuterii dla siebie.

  • W procesie wyboru idealnej oprawy kamienia, profesjonalne doradztwo ekspertów z Apart odgrywa kluczową rolę, zapewniając dostęp do wiedzy i doświadczenia. Dzięki temu z pewnością uda się odnaleźć biżuterię dopasowaną do indywidualnych potrzeb i stylu.

Oprawy kamieni w biżuterii

Oprawa to technika mocowania kamieni w biżuterii, takiej jak np. pierścionki, naszyjniki, kolczyki czy bransoletki. Odpowiednia oprawa to nie tylko bezpieczne umieszczenie kamienia w wyrobie jubilerskim, ale także podkreślenie jego urody, poprzez odpowiednią ekspozycję. Oprawy są zaprojektowane tak, aby maksymalizować walory estetyczne kamienia i w jak najmniejszym stopniu negatywnie wpływać na piękno kamienia, jednocześnie chroniąc go przed uszkodzeniami.

Oprawy są również wyrazem kreatywności i osobistego stylu. Ich mnogość pozwala wybrać ten idealny wśród projektów, które mogą przemawiać do każdego gustu. Od subtelnego i minimalistycznego mocowania, który pozwala kamieniom mówić za siebie, po bardziej złożone i artystyczne konstrukcje, które same w sobie są dziełem sztuki. Wybierając oprawę, decydujemy o charakterze i ostatecznym przesłaniu naszej biżuterii, czyniąc ją nie tylko ozdobą, ale także wyrazem naszej osobowości i unikalnego stylu życia.

Istnieje wiele rodzajów opraw, z których każda ma swoje unikalne cechy i jest odpowiednia do różnych typów kamieni i stylów biżuterii.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wyjątkowa kolekcja Lab Diamonds

 

Rodzaje opraw kamieni

Oprawy możemy najogólniej podzielić na oprawy bezkrapowe oraz krapowe.

Oprawy krapowe

Oprawa krapowa jest wśród jubilerów cenioną techniką mocowania kamieni, oferującą szerokie pole do kreatywności. Dzięki elastyczności w wyborze liczby oraz formy krap – często określanych przez klientów mianem „łapek” – złotnik ma możliwość tworzenia zarówno tradycyjnych, jak i awangardowych projektów biżuterii. Metoda ta znajduje zastosowanie w kreacjach z pojedynczym kamieniem, jak również w kompozycjach wielokamieniowych.

Krapy, które stabilizują i zabezpieczają kamień, mogą przyjmować różnorodne kształty – od okrągłych i owalnych, przez prostokątne, aż po bardziej wyszukane, takie jak serca czy trójkąty.

Istnieją dwie główne zalety oprawy krapowej. Po pierwsze, w minimalnym stopniu wpływa na ograniczanie dostępu promieni świetlnych do kamienia, co szczególnie w przypadku diamentów podkreśla ich oszałamiającą brylancję. Po drugie, w pierścionkach z pojedynczym kamieniem, oprawa często jest zaprojektowana jako oddzielny element w odniesieniu do szyny, dzięki czemu istnieje możliwość zmiany rozmiaru.

Oprawa szatonowa

Szczególnym rodzajem oprawy krapowej jest oprawa szatonowa. Wykonana ręcznie, uchodzi za najbardziej klasyczną wśród pierścionków z pojedynczym kamieniem. Kamień otaczają krapy wsparte na okrągłym elemencie. Oprawka kamienia stanowi osobną część pierścionka, dlatego może być wykonana z innego koloru złota niż szyna. W Polsce najbardziej popularne jest połączenie szyny zrobionej z żółtego złota z oprawką wykonaną z białego złota.

Pave i micropave

Z języka francuskiego „pave” oznacza bruk. Kamienie w tej metodzie osadzane są bardzo starannie i ciasno jeden obok drugiego, właśnie na zasadzie układania kostki brukowej. Ten sposób oprawy kamieni jest stosowany w pierścionkach obrączkowych oraz w pierścionkach, w których centralny element (patrząc z pewnej odległości) ma sprawiać wrażenie jednego dużego kamienia. Z kolei przedrostek micro związany jest z zastosowaniem mikroskopu do oprawy diamentów. Jest to precyzyjna ręczna oprawa, wymagająca starannie wyselekcjonowanych kamieni pod względem kształtu i średnicy. Rozmiar minikrap oraz precyzja wykonania oprawy sprawiają, że są one praktycznie niewyczuwalne w dotyku i powierzchnia wysadzana kamieniami jest w tym przypadku niezwykle gładka.

Karmazycja

Nazwę karmazycja stosuje się do określenia oprawy, w której kamienie ułożone są koncentrycznie. Centralny kamień otoczony jest przez jeden lub więcej rzędów innych kamieni. Najbardziej typowym przykładem karmazycji jest wzór, w którym centralny większy kamień (najczęściej kolorowy kamień szlachetny np. szafir, szmaragd czy rubin) otoczony jest rzędem mniejszych kamieni - najczęściej diamentów. Najsłynniejszym pierścionkiem w tej kategorii jest zaręczynowy pierścionek Księżnej Diany, w którym piękno szafiru podkreślone jest blaskiem otaczających go diamentów.

Illusion setting

Już od ponad dekady jedną z najbardziej popularnych opraw jest oprawa illusion setting. Zastosowanie precyzyjnie ponacinanych talerzyków z białego złota wokół diamentów, które optycznie powiększają jego wielkość pozwala cieszyć się efektowną biżuterią w bardzo rozsądnej cenie. Oprawa ta ceniona jest szczególnie w biżuterii jednokamieniowej. Ten rodzaj oprawy można znaleźć w ofercie Apart w dwóch kolekcjach: Illusion oraz Perfect Illusion. Ta druga wyróżnia się szczególnie precyzyjnym odwzorowaniem faset diamentu w nacięciach talerzyków okalających diamenty. To skutkuje jeszcze lepszą iluzją optyczną związaną z wielkością kamienia

Pierścionek
Pierścionki
Pierścionek

Oprawy bezkrapowe

Do najbardziej popularnych opraw bezkrapowych należą: oprawa pełna, półpełna, tension setting oraz oprawa kanałowa. Takie oprawy w pierścionkach często są wybierane przez osoby, które na pierwszym miejscu stawiają praktykę użytkowania ich na co dzień. Gładkość wykończenia złotych powierzchni oraz niskie osadzenie kamieni powodują, że nawet w rękawiczkach noszenie takich wyrobów jest bardzo komfortowe.

Oprawa pełna

W tym przypadku kruszec zakrywa całą rondystę kamienia (cienki brzeg dookoła diamentu) dzięki czemu jest ona w pełni chroniona. Choć kamień w tej oprawie jest zabezpieczony jak w żadnej innej, to ograniczenie dostępu promieni świetlnych wpływa na pełne ukazanie brylancji diamentu.

Oprawa półpełna

Konstrukcja jest podobna do poprzedniej. W tym jednak przypadku tylko połowa kamienia jest niejako „obejmowana” przez oprawę. Do kamienia dotrze więc więcej światła niż w oprawie pełnej, a to przyczyni się do lepiej widocznej brylancji.

Tension setting

Na pierwszy rzut oka oprawa ta podobna jest do oprawy półpełnej. Tylko część rondysty kamienia jest zakryta przez złoto. Może być zastosowana do oprawy pojedynczych kamieni lub rzędów kilku kamieni. Złoto znajduje się po przeciwnych stronach kamienia (kamieni) i „ściska” go z obu stron. Stosunkowo niewielka cześć diamentu jest zakryta, co sprawia, że do kamienia dociera dużo światła i lśni on pełnym blaskiem. Tego typu oprawa nadaje biżuterii nowoczesnego charakteru i pozwala designerom uwolnić swoją kreatywność.

Oprawa kanałowa

To klasyczna oprawa wśród wzorów wielokamieniowych. To klasyczna oprawa popularna wśród obrączkowych wzorów pierścionków najczęściej posiadających jeden rząd kamieni. W górnej części, na powierzchni pierścionka znajduje się wyżłobienie w formie kanału, w który kolejno, jeden za drugim, wkładane są diamenty bądź inne kamienie kolorowe. Jego jedna strona jest przygotowana w taki sposób, aby można było wszystkie kamienie po kolei do niego wsunąć. Ze względu na gładkość wykończenia, pierścionki z tak oprawionymi kamieniami są wygodne podczas codziennego noszenia.

Pierścionek
Pierścionki
Pierścionek

Jaką oprawę wybrać?

Przy wyborze oprawy warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Pierwszym z nich jest typ i charakter kamienia, który chcemy oprawić. Różne kamienie wymagają różnych rodzajów zabezpieczenia i ekspozycji, aby w pełni wydobyć ich piękno. Na przykład, delikatne kamienie mogą wymagać oprawy, która zapewni im lepszą ochronę, podczas gdy inne – oprawy, która pozwoli światłu na swobodne przenikanie i podkreślenie ich blasku.

Kolejnym aspektem jest styl i preferencje osoby, która będzie nosić biżuterię. Czy szukamy czegoś klasycznego i ponadczasowego, czy może bardziej nowoczesnego i awangardowego? Projektanci oferują szeroki wybór od minimalistycznych opraw, które celebrują prostotę i elegancję, po artystyczne konstrukcje, które mogą stać się prawdziwą ozdobą i wyróżnić się na tle innych.

Nie można również zapomnieć o praktycznych aspektach wyboru oprawy, takich jak komfort noszenia czy możliwość dostosowania rozmiaru.

Wybór odpowiedniej oprawy dla kamienia w biżuterii to decyzja, która może znacząco wpłynąć na jej ostateczny wygląd i charakter. Różnorodność dostępnych opcji opraw, połączona z głęboką wiedzą oraz nieograniczoną kreatywnością złotników i projektantów biżuterii, sprawia, że rynek wciąż zaskakuje nowymi, zachwycającymi wzorami. Dzięki temu, możliwości personalizacji biżuterii są praktycznie nieograniczone, co oznacza, że każdy może znaleźć idealny dla siebie projekt.

CZYTAJ WIĘCEJ: Biżuteria w stylu gwiazd


Oktawia Staciewińska

Oktawia Staciewińska

W Apart odpowiedzialna za treści magazynowe oraz komunikację marki w mediach.

Więcej artykułów tego autora