zawieszki na łańcuszku

Carat, czyli masa diamentów

Wiedza 2022-10-10 PRZECZYTASZ W W 2 MINUTY

Kobiety (i nie tylko!) kochają diamenty w każdej odsłonie. Te niezwykłe kamienie zachwycają noszone na palcu, ale pięknie prezentują się także osadzone w kolczykach, bransoletkach, czy zdobiąc dekolt. Masa diamentów może wpływać na ich wygląd, a przede wszystkim cenę, dlatego warto wiedzieć co oznacza słowo carat i co to jest karat w diamentach.

Na początek kilka zasad, o których warto pamiętać:

  • Masę kamieni szlachetnych w jubilerstwie, w tym również masę pereł oraz zawartość złota w stopie określa się w tzw. karatach metrycznych. Jeden karat to 200 mg (0,2g).
  • Masa ma istotny wpływ na wartość kamienia. W przypadku diamentów gramaturę podaje się z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.
  • Diamenty zostały osadzone niemal we wszystkich modelach biżuteryjnych. Począwszy od kolczyków, przez bransoletki, zawieszki, naszyjniki i przede wszystkim pierścionki.

Zasada 4c w diamentach

Diament to najtwardszy minerał, jaki występuje w przyrodzie. Każdy z kamieni klasyfikuje się wg czterech kryteriów, zwanych zasadą 4c w diamentach. Mowa tu o elementach, od których pierwszych liter każdej składowej w języku angielskim pochodzi powyższy skrót. To więc:

  1. CARAT (karat), czyli jednostka określająca masę
  2. CUT (szlif)
  3. CLARITY (czystość)
  4. COLOUR (barwa)

CZYTAJ WIĘCEJ: Zasada 4c w diamentach

Karat, czyli masa

Masę kamieni szlachetnych w jubilerstwie, w tym również masę pereł oraz zawartość złota w stopie określa się w tzw. karatach metrycznych (ct). Dotyczy to także diamentów. Co to jest karat w diamentach? W skrócie – masa kamienia. Jeden karat to 200 mg (0,2g).

Carat czy karat?

Choć rzeczywiście sformułowania carat czy karat mogą być używane zamiennie, powszechnie przyjęło się „rozwijanie” skrótów zasady 4c. Stąd carat. Niemniej karat pojawia się zamiennie i jak najbardziej jest używany w języku polskim.

Co oznacza karat? Sama nazwa karat została przeniesiona bezpośrednio z języka francuskiego (fr. carat), a jego genezą jest… karob. Karob to gatunek drzewa rosnącego w rejonie śródziemnomorskim. Inaczej bywa nazywany szarańczynem strąkowym. I rzeczywiście jego owoce przypominają odrobinę fasolę lub bób. Same zaś ziarna porównywane są z kakaowcem. Na Bliskim Wschodzie były traktowane jako miara przy ważeniu kamieni szlachetnych, bowiem ziarna są bardzo regularne, podobne do siebie i każde z nich wazy około 0,2 grama. Czyli dokładnie tyle, ile przyjęto za jednostkę miary kamieni szlachetnych.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak czyścić diamenty?

Karat w złocie

Jednostka, jaką jest karat, pozwala także określić zawartość złota w stopie, czyli jego czystość. 1 karat to 1/24 zawartości wagowej złota w stopie. Oznacza to, że złoto 24-karatowe to złoto czyste.

CZYTAJ WIĘCEJ: Czym różni się próba złota 333 od 585?

Karat w diamentach

Masa ma istotny wpływ na wartość kamienia. Choć jest tylko jednym z czterech, wymienionych wcześniej elementów wpływających na cenę samego minerału, jak i biżuterii z diamentami. W przypadku diamentów gramaturę podaje się z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. W ofercie marki Apart znaleźć można diamenty o różnorodnej masie od 0,003 ct do ponad 1 ct.

W trosce o swoich klientów marka Apart wypracowała jeszcze jedną zasadę, a mianowicie c jak confidence, czyli zaufanie. O co chodzi? Kupując biżuterię z diamentami w Apart, klient ma pewność naturalnego pochodzenia kamieni. Do każdego produktu dołączony jest bowiem certyfikat zawierający jego charakterystykę. Dodatkowo w przypadku brylantów o masie powyżej 0,43 ct, jakość diamentu poświadcza nie tylko certyfikat Apart, ale również niezależnego międzynarodowego laboratorium gemmologicznego: GIA, IGI lub HRD, czyli specjalistów Wysokiej Rady Diamentów z Antwerpii. Jednocześnie wszystkie diamenty w ofercie marki Apart wydobywane są na obszarach wolnych od konfliktów zbrojnych, a ich pozyskiwanie nie jest okupione ludzkim cierpieniem.

CZYTAJ WIĘCEJ: Brylant. Szlify diamentów

Biżuteria z diamentami

Diamenty zachwycają we wszystkich swoich odsłonach. Styliści Apart projektując biżuterię z diamentami, mieli zresztą na uwadze, że wybór odpowiedniego kamienia może zależeć od gustu i… zasobności portfela. Przygotowali więc coś dla każdej z nas.

W ofercie Apart znaleźć można biżuterię z diamentami osadzoną zarówno w żółtym, jak i białym złotem. Dostępne są także modele dodatkowo zdobione innymi kamieniami szlachetnymi. Te zachwycające klejnoty zostały osadzone niemal we wszystkich modelach biżuteryjnych. Począwszy od kolczyków, przez bransoletki, zawieszki, naszyjniki i przede wszystkim pierścionki.

À propos tych ostatnich: w Apart znaleźć można specjalną kolekcję pierścionków zaręczynowych liczącą ponad 400 interesujących modeli. Poszukując wzoru idealnego, można skupić się na jednym kamieniu, lub mieć na uwadze, że pierścionek z diamentem to także niebanalny prezent podkreślający wspólny stać. Choćby 10 diamentów na 10. rocznicę ślubu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Biżuteria z czarnym diamentem. Co czyni ją wyjątkową?