Naszyjnik z diamentem

Colour, czyli barwa diamentów

Wiedza 2023-02-13 PRZECZYTASZ W 2 MINUTY

Diament to kamień budzący ciekawość, fascynację, będący synonimem luksusu, ekskluzywności i piękna. Jednocześnie najtwardszy ze wszystkich kamieni szlachetnych. Jego niepowtarzalną urodę oraz wartość określają cechy ujęte w tzw. zasadę 4C, wg której na całym świecie klasyfikuje i wycenia się diamenty. Jednym z elementów jest ocena barwy diamentów.

Na początek kilka zasad, o których warto pamiętać:

  • Na całym świecie wycenia się i klasyfikuje diamenty wg zasady 4c. Bierze się pod uwagę ich masę (carat), szlif (cut), clarity (czystość) i barwę (colour).

  • Wyróżnia się diamenty o barwach typowych oraz fantazyjnych. Na uwagę zasługuje także czarny diament.

  • Apart w trosce o dobro swoich klientów, do zasady 4C postanowił dodać „piąte C” – Confidence, czyli Zaufanie.

Zasada 4c w diamentach

Nazwa 4C pochodzi od pierwszych liter czterech angielskich słów: carat, cut, clarity, colour. Wszystkie te elementy wpływają na wartość kamienia i na ich podstawie ocenia się diamenty. Są to:

  1. Masa (carat)

  2. Szlif (cut)

  3. Czystość (clarity)

  4. Barwa (colour)

Oprócz tych czterech elementów, specjaliści Apart w trosce o klientów wypracowali jeszcze jedną zasadę, nazwaną „piątym C”. To zaufanie, czyli confidence. Przy zakupie biżuterii z diamentami Apart daje gwarancję naturalnego pochodzenia kamieni, potwierdzoną certyfikatem zawierającym jego charakterystykę oraz opis diamentów dokonany przez rzeczoznawców. Wszystkie diamenty w ofercie marki Apart wydobywane są na obszarach wolnych od konfliktów zbrojnych, a ich pozyskiwanie nie jest okupione ludzkim cierpieniem.

CZYTAJ WIĘCEJ: Zasada 4c w diamentach

Colour: barwa diamentów

Biorąc pod uwagę barwę, wyróżnia się diamenty o barwach typowych, tzn. od bezbarwnych po różne odcienie barwy żółtej, brązowej lub szarej. Drugą grupą są diamenty o barwach fantazyjnych, np. niebieskiej, różowej, zielonej. Szacuje się, że na 10 tysięcy kamieni o barwach typowych przypada tylko jeden o barwie fantazyjnej.

Barwa jest jednym z czterech wspomnianych czynników cenotwórczych, jednak okazuje się być mniej istotna niż masa i szlif. Co to oznacza? Oceniając dwa diamenty o takiej samej masie i jednakowym szlifie ten, którego barwa będzie bardziej zbliżona do bezbarwnej, będzie droższy.

CZYTAJ WIĘCEJ: Biżuteria z czarnymi diamentami

Biżuteria z diamentami

W Apart oraz na apart.pl dostępna jest biżuteria z diamentami w różnych odsłonach. To kolczyki, bransoletkizawieszkinaszyjniki i przede wszystkim pierścionki. Wszystko to w wielu stylach i wariantach cenowych.

Biżuteria z diamentami to – poza absolutnym must-have w szkatułce na biżuterię każdej z nas – doskonały pomysł na prezent z wielu okazji. Delikatna bransoletka doskonale uhonoruje np. zakończenie studiów lub awans w pracy. Z kolei kolczyki podkreślą miłość do mamy w dniu jej święta 26 maja.

Biżuteria z diamentami to także doskonały pomysł na prezent z okazji rocznicy ślubu. Poszukując na tę okoliczność wzoru idealnego, można nawiązać liczbą diamentów do np. wspólnego stażu. Jak? Choćby sięgając po ulubiony model biżuteryjny z odpowiednią liczbą kamieni, np. wybierając 10 diamentów na 10. rocznicę ślubu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Rocznice ślubu: symbolika i inspiracje prezentowe