Zasada 4c w diamentach. Clarity, czyli czystość

4c: Clarity, czyli czystość diamentów

Oktawia Staciewińska

Oktawia Staciewińska

Wiedza 2022-11-08 PRZECZYTASZ W 2 MINUTY

Ze względu na połysk, twardość i rzadkość występowania, diament uchodzi za króla kamieni szlachetnych. Już od starożytności używano go do wyrobu biżuterii. Jednym z elementów, które pomagają ocenić jakość kamienia, jest jego czystość. Co warto o niej wiedzieć?

Na początek kilka zasad, o których warto pamiętać:

  • Na wartość diamentów wpływają 4 elementy: masa kamieni, ich szlif, kolor oraz czystość.
  • Czystość diamentów rozumiana jest jako ich wewnętrzna doskonałość. Ocenia się ją przez pryzmat inkluzji (znamion wewnętrznych) oraz skaz (znamion zewnętrznych).
  • Maria Dębska w nowej Kampanii Apart prezentuje diamentową biżuterię z najbardziej cenionych kolekcji.

Zasada 4c w diamentach

Diament jest najtwardszym minerałem występującym w przyrodzie. Zresztą sama jego nazwa pochodzi od greckiego słowa adamas, czyli niepokonany. Rzeczywiście nie istnieje nic równie twardego, ani twardszego niż diament. Okazuje się jednak, że twardość diamentu jest różna na jego płaszczyznach, co umożliwia szlifowanie go przy użyciu innego diamentu lub proszku diamentowego.

Jednak nie twardość wpływa na jego wartość, a cztery elementy, zwane zasadą 4c w diamentach. Przy ocenie jakości diamentów oszlifowanych uwzględnia się zatem:

  1. Masę (carat)

  2. Szlif (cut)

  3. Czystość (clarity)

  4. Barwę (colour)

Zasada 4c wzięła więc swoją nazwę od pierwszych liter każdej składowej w języku angielskim. Owe 4c świadczą o wartości diamentów.

Specjaliści marki Apart w trosce o swoich klientów wypracowali jeszcze jedną zasadę, zwaną 5c. Mowa o confidence, czyli zaufaniu. Decydując się na zakup biżuterii, Apart daje gwarancję naturalnego pochodzenia kamieni, potwierdzoną certyfikatem zawierającym jego charakterystykę. Dodatkowo w przypadku kamieni o masie powyżej 0,43 ct, dołączone jest również poświadczenie niezależnego międzynarodowego laboratorium gemmologicznego: GIA, IGI lub HRD, czyli specjalistów Wysokiej Rady Diamentów z Antwerpii.

Jednocześnie wszystkie diamenty w ofercie marki Apart wydobywane są na obszarach wolnych od konfliktów zbrojnych, a ich pozyskiwanie nie jest okupione ludzkim cierpieniem.

CZYTAJ WIĘCEJ: Zasada 4c w diamentach

Clarity: czystość diamentów

Czystość diamentu – co to takiego? Pod pojęciem czystości diamentu rozumie się jego wewnętrzną doskonałość. W niektórych krajach, np. Stanach Zjednoczonych oraz Skandynawii, uwzględniana jest także jakość zewnętrzna.

Czystość diamentów ocenia się przez pryzmat istnienia tzw. inkluzji, czyli znamion wewnętrznych w strukturze kamienia. Mogą to być np. wrośnięte minerały, pęknięcia czy też zjawiska związane ze wzrostem. Sprawiają, że promienie świetlne mogą niewłaściwie rozchodzić się w strukturze kamienia, a przez to mieć wpływ na brylancję. Inkluzje niekorzystnie wpływają na czystość, a co za tym idzie wartość diamentu.

Drugim czynnikiem wpływającym na czystość są znamiona zewnętrzne, czyli skazy.

CZYTAJ WIĘCEJ: Diamenty w ekskluzywnym wydaniu

Oznaczenie czystości kamieni

Czystość kamieni oznacza się symbolami P1, P2 lub P3. Zamiennie używa się oznaczenia I1, I2 oraz I3 (I oznacza included, a więc zanieczyszczony). Tak opisane są kamienie z dostrzegalnymi bez użycia lupy zanieczyszczeniami. Ich obecność jest jednak swoistym potwierdzeniem, że jest to naturalny minerał.

Przyglądając się kamieniom w powiększeniu, również oceniana jest czystość. Wpływa na nią liczba inkluzji i skaz, ich rozmiar, rozmieszczenie i wpływ na brylancję. Na tej podstawie kamień może zostać oznaczony:

  • SI (small inclusions). To drobne wrostki, ledwie zauważalne przy dziesięciokrotnym powiększeniu.

  • VS (very small inclusions). Bardzo drobne wyrostki z trudem zauważalne przy dziesięciokrotnym powiększeniu.

  • VVS (very very small inclusions). Przy dziesięciokrotnym powiększeniu zauważalne z wielkim trudem ze względu na fakt, że są bardzo, bardzo drobne.

  • IF (internally flawless). To kamienie absolutnie przezroczyste, bez żadnych znamion wewnętrznych i zewnętrznych, oznacza się jako FL (flawless clarity).

Biżuteria z diamentami

Diamenty to kamienie, które zachwycają w każdej odsłonie. Wśród wzorów dostępnych w Apart oraz na apart.pl znaleźć można wiele wzorów w różnych wariantach cenowych. Styliści marki osadzili te niezwykłe kamienie niemal we wszystkich modelach biżuteryjnych. Począwszy od kolczyków, przez bransoletki, zawieszki, naszyjniki i przede wszystkim pierścionki.

Biżuteria z diamentami jest doskonałym prezentem, zwłaszcza na rocznicę ślubu. Poszukując z tej okazji wzoru idealnego, można nawiązać liczbą diamentów do np. wspólnego stażu. 10 diamentów na 10. rocznicę ślubu z pewnością zachwyci także niejedną kobietę jako prezent z okazji 10tej rocznicy ślubu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Rocznice ślubu: symbolika i inspiracje prezentowe


Oktawia Staciewińska

Oktawia Staciewińska

W Apart odpowiedzialna za treści magazynowe oraz komunikację marki w mediach.

Więcej artykułów tego autora