Biżuteria z diamentem

Jak czyścić biżuterię z diamentami?

Poradniki 2022-04-14 PRZECZYTASZ W 5 MINUT

Najtwardszy i uważany za najpiękniejszy wśród kamieni. Diament, bo o nim mowa, fascynuje i zachwyca od wieków. Biżuteria z diamentami zdaje się nie mieć sobie równych. Jest symbolem piękna, podkreśla styl i elegancję. Aby jednak nieprzerwanie lśniła, należy o nią odpowiednio dbać. Jak czyścić biżuterię z diamentami?

Na początek kilka zasad, o których warto pamiętać:
  • Diament to najtwardszy, a przez wielu uważany także za najbardziej zjawiskowy kamień. W kolekcji Apart dostępna jest biżuteria w klasycznej odsłonie, jak i drogocenności z czarnym diamentem.
  • Projektanci biżuterii Apart osadzają diamenty w niemal wszystkich modelach biżuteryjnych. Są to zarówno pojedyncze kamienie, jak i wiele mniejszych. Kwestią gustu pozostaje także wybór kruszca.
  • Zaleca się, aby czyszczenie biżuterii z diamentami pozostawić w rękach fachowców.

Diament – najwspanialszy wśród kamieni

Nazwa tego niezwykłego kamienia pochodzi od jego twardości. Zbudowany jest z atomów węgla, jednak niezwykłe wiązania chemiczne występujące w tym minerale sprawiają, że atomy łączą się w najsilniejsze z możliwych, niezwykle trudne do przerwania wiązania międzycząsteczkowe. Diament osiąga 10, najwyższy stopień w skali twardości Mohsa.

Oprócz tego, że jest najtwardszy, przez wielu uważany jest także za najbardziej zjawiskowy kamień. Powstaje pod ziemią, w miejscu gdzie magma przebija się na jej powierzchnię. Surowe diamenty z kopalń przekazywane są ośrodkom handlu nieoszlifowanymi diamentami, następnie trafiają do ośrodków, które zajmują się procesem obróbki.

W tej, ostatecznej już formie, wzbudzają najwięcej emocji. Zachwycają bowiem swym nieskazitelnym pięknem. Jednocześnie stają się dostępne dla zwykłych śmiertelników. Biżuteria z diamentami jest bowiem w dzisiejszych czasach osiągalna, a wybór odpowiedniego kamienia zależy od gustu i… zasobności portfela.

Jak powstaje biżuteria z diamentami

Wzbudza zachwyt i oczarowuje – właściwie każda biżuteria z diamentami. Apart już od ponad 40 lat ma w swojej ofercie piękne modele z niezwykłymi kamieniami w roli głównej. Warto wiedzieć, że biżuteria z diamentami Apart powstaje w niezwykle wymagającym procesie łączącym tradycje jubilerskie z nowoczesnymi technologiami.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak powstaje pierścionek z diamentem?

Biżuteria złota z diamentami

Projektanci biżuterii Apart osadzają diamenty w niemal wszystkich modelach biżuteryjnych. Szukając więc idealnego wzoru czy motywu dla siebie, z pewnością będziesz mogła wybrać biżuterię z diamentem. Od tego jednak, czy będzie to pojedynczy kamień, czy może wiele kamieni, oraz od kruszca, w jakim jest osadzony, zależeć będzie jak czyścić biżuterię z diamentem. Ale o tym za chwilę.

Wydaje się, że najczęściej wybierana jest biżuteria złota z diamentami, w tym jednym z najbardziej oczywistych modeli jest pierścionek z diamentem. Kamienie osadzane są zarówno w złotym, białym jak i różowym kruszcu. Każdy z nich na swój wyjątkowy sposób wydobywa urodę kamienia.

Biżuteria z czarnym diamentem

Ten niezwykły kamień, jak zauważyli naukowcy, odróżnia od klasycznych diamentów skład chemiczny. Zbliżony jest bardziej do pyłu kosmicznego, co oznacza, że czarny diament mógł znaleźć się na ziemi na skutek wybuchu gwiazdy supernowej. Niemalże 100% czarnych diamentów obecnych na światowych rynkach o masie poniżej 1 ct ma poprawianą barwę. Często diamenty te zawierają dużą ilość inkluzji, które czynią je bardzo trudne w obróbce.

Biżuteria z czarnym diamentem zachwyca klasą, elegancją i oryginalnością. Marka Apart ma w swojej ofercie biżuterię z czarnym diamentem – nie tylko pierścionki, ale również kolczyki, bransoletki i zawieszki.

Biżuteria

Zaleca się, aby czyszczenie biżuterii z diamentami pozostawić w rękach fachowców.

Przechowywanie biżuterii z diamentami

Niewłaściwe przechowywanie każdego rodzaju biżuterii może prowadzić do jej uszkodzenia. Dlatego tak ważna jest troska o precjoza nie tylko podczas noszenia, wkładania i zdejmowania, ale przede wszystkim w okresie nieużywania.

Jak przechowywać biżuterię z diamentami? Należy zadbać o odpowiednią szkatułkę, najlepiej wyłożoną delikatną tkaniną – to nie tylko gwarancja porządku, ale przede wszystkim bezpieczeństwa biżuterii z diamentami. Kosztowności należy układać tak, by nie miały ze sobą bezpośredniego kontaktu – zapobiegnie to rysowaniu się ich powierzchni. Zadbać trzeba również o to, by nie kłaść na kuferku, lub bezpośrednio na biżuterii niczego ciężkiego. To mogłoby uszkodzić powierzchnie kamienia lub doprowadzić do pęknięcia drogocenności.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak czyścić perły?

Jak czyścić biżuterię z diamentami?

Biżuteria z diamentami wymaga szczególnej ostrożności zarówno ze względu na oprawione kamienie, jak również kruszec, z którego została wykonana. Nie powinna być użytkowana w trakcie wykonywania prac porządkowych, w ogrodzie, czy uprawiania sportu.

W salonach Apart dostępne są ściereczki oraz płyny do czyszczenia biżuterii. Należy ich używać ściśle zgodnie z instrukcją, mając na uwadze, że nie wszystkie kamienie mogą mieć z nimi kontakt. Należą do nich np. szmaragdy i perły. Warto dowiedzieć się także więcej o tym, jak czyścić biżuterię złotą oraz jak czyścić tę ze srebra.

Chcąc skutecznie i bezpiecznie odświeżyć biżuterię z diamentami, najlepiej oddać ją w ręce fachowców. Klientom posiadających aktywną kartę ADC w ciągu dwóch lat od dokonania zakupu firma Apart oferuje powyższą usługę nieodpłatnie. W tym celu należy złożyć biżuterię do depozytu w dowolnym salonie Apart. Zostanie wówczas przekazana w ręce jubilerów, którzy ręcznie wypolerują kruszec, nałożą warstwę rodu a sam kamień poddadzą pielęgnacji przy pomocy ultradźwięków.