szlify-diamentow-nie-tylko-o-brylantach

Szlify diamentów: nie tylko o brylantach

Wiedza 2022-08-26 PRZECZYTASZ W 3 MINUTY

Diament to najtwardszy z minerałów występujących w przyrodzie, uchodzący za niezniszczalny. Choć nieoszlifowany często wygląda niepozornie, poddany procesowi obróbki zachwyca. Właściwy szlif diamentów pozwala dostrzec jego prawdziwą brylancję, niemniej ważne jest także zachowanie kształtu i proporcji. Co warto wiedzieć o szlifie diamentów?

Na początek kilka zasad, o których warto pamiętać:

  • Diamenty klasyfikuje się według czterech kryteriów, które wzięte wspólnie pod uwagę decydują o wartości kamienia. Specjaliści Apart uzupełnili zasadę 4c o piąty element, jakim jest zaufanie.
  • Jednym z najbardziej popularnych szlifów diamentów jest szlif brylantowy. Uchodzi za największe osiągniecie sztuki szlifierskiej.
  • W Apart znaleźć można biżuterię z diamentami w połączeniu zarówno z żółtym, jak i białym złotem, a także dodatkowo zdobioną innymi kamieniami szlachetnymi. Te zachwycające klejnoty zostały osadzone niemal we wszystkich modelach biżuteryjnych.

Zasada 4c w diamentach

Diamenty klasyfikuje się według czterech kryteriów, które wzięte wspólnie pod uwagę decydują o wartości kamienia. Opisując diamenty właśnie używa się oznaczenia 4c, a więc wszystkich 4 składowych. 4c to skrót pochodzący od czterech pierwszych liter każdej składowej w języku angielskim. Czyli:

  1. CARAT (karat), czyli jednostka określająca masę,
  2. CUT (szlif),
  3. CLARITY(czystość),
  4. COLOUR (barwa).

Specjaliści Apart wypracowali dodatkowe, 5c, czyli zaufanie. Kupując biżuterię z diamentami w Apart, klient ma pewność naturalnego pochodzenia kamieni. Do każdego produktu dołączony jest certyfikat zawierający jego charakterystykę. Dodatkowo wybierając modele biżuteryjne z kolekcji Your Diamond Story certyfikat zawiera dodatkowo fotografię oraz opis przemiany diamentu w brylant. To sprawia, że ta biżuteria ma niezwykły, unikatowy wymiar. Jednocześnie wszystkie diamenty w ofercie marki Apart wydobywane są na obszarach wolnych od konfliktów zbrojnych, a ich pozyskiwanie nie jest okupione ludzkim cierpieniem.

CZYTAJ WIĘCEJ: Zasada 4c w diamentach

Cut czyli szlif

Diament wydobyty z ziemi wygląda zupełnie niepozornie. Ma zazwyczaj nieregularny kształt i matową powierzchnię. Dopiero odpowiednia jego obróbka i właściwy szlif wydobywają na światło dzienne jego niezwykłe piękno.

Odpowiedni szlif kamienia pozwala dostrzec jego wspaniałą grę świateł. Można wówczas odnieść wrażenie, że diament żyje i mieni się kolorami tęczy. Zjawisko to, odbierane przez ludzkie oko jako iskrzące się odbicie promieni świetlnych, to brylancja. Dolna część kamienia, czyli jego podstawa, działa jak zwierciadło. Padające na niego promienie załamują się na powierzchni i wpadają w głąb, właśnie się odbijając. Odpowiednia obróbka sprawia, że promienie idealnie się rozszczepiają i mienią…

Niezwykle ważne jest, aby podczas oceny szlifu diamentu poddać analizie kształt kamienia, jego proporcje, rodzaj cięcia oraz wykończenie szlifu. Finalnie szlif ocenia się w czterostopniowej skali:

- Excellent (doskonały).

- Very good (bardzo dobry).

- Good (dobry).

- Fair (dostateczny).

CZYTAJ WIĘCEJ: Skala Mohsa – co to takiego?

Zegarek do pracy
Zegarek do pracy
Zegarek do pracy

Szlify kamieni szlachetnych

Nie istnieje jedna, powszechnie obowiązująca systematyka szlifów kamieni szlachetnych, stąd w różnych źródłach można spotkać rozmaite podziały, w tym również jeśli chodzi o szlify diamentów.

Jeśli podstawą będzie przyjęcie optycznego wrażenia, jakie sprawiają oszlifowane kamienie szlachetne i ozdobne, to przyjąć będzie można trzy główne rodzaje szlifów:

- szlif fasetkowy. Nazwa pochodzi od małych, wykonanych na kamieniu szlifów, czyli fasetek. Wśród szlifów fasetkowych wyróżnić można dwa podstawowe rodzaje: szlif brylantowy o zarysie okrągłym oraz szlif schodkowy o kształcie kanciastym. Pierwszy z nich, szlif brylantowy, uchodzi za największe osiągniecie sztuki szlifierskiej.

- szlif gładki. Jego powierzchni nie przecinają fasetki. Może być płaski, wypukły lub kulisty.

- szlif mieszany, łączący w sobie obie techniki.

CZYTAJ WIĘCEJ: Czarny diament – co go wyróżnia?

Odmiany szlifu

Wśród diamentów najbardziej popularne są kamienie o szlifie brylantowym okrągłym, czyli brylanty. Stanowią ponad ¾ kamieni trafiających do sprzedaży. Jednocześnie szlif ten wpływa na wysoką cenę kamienia, bowiem w trakcie obróbki ma miejsce znaczny ubytek jego masy.

Wyróżnia się jednak także inne, wciąż jednak klasyczne. To między innymi szlif owalny, stożkowy, kwadratowy (carré), prostokątny, trójkątny czy wielokątny.

Istnieje jednak wiele szlifów diamentów oraz kamieni szlachetnych o kształtach nieco bardziej fantazyjnych. Poszczególne formy różnią się między sobą choćby liczbą faset, czy kształtem zewnętrznej krawędzi klejnotu. To choćby markiza, owal, gruszka, serce, bagieta czy princessa. Często są wytworem fantazji lub owocem pracy projektanta. Niejednokrotnie jednak ich kształt podyktowany jest jak najbardziej ekonomicznym wykorzystaniem surowca. Tak, aby jak najmniejsze straty zostały poniesione podczas szlifowania.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kamienie szlachetne i ozdobne

kobieta w różowej garsonce
kobieta w różowej garsonce

Biżuteria z diamentami

Diament niezmiennie fascynuje i zachwyca. I nie jest jedynie kamieniem pozostającym w sferze marzeń. Styliści Apart projektując biżuterię z diamentami mieli na uwadze, że wybór odpowiedniego diamentu może zależeć od gustu i… zasobności portfela. Przygotowali więc coś dla każdej z nas…

W ofercie Apart znaleźć można biżuterię z diamentami w połączeniu zarówno z żółtym, jak i białym złotem, a także dodatkowo zdobioną innymi kamieniami szlachetnymi. Te zachwycające klejnoty zostały osadzone niemal we wszystkich modelach biżuteryjnych. Począwszy od kolczyków, przez bransoletki, zawieszki, naszyjniki i przede wszystkim pierścionki.

Styliści marki Apart przygotowali specjalną kolekcję pierścionków zaręczynowych liczącą ponad 400 interesujących modeli. Ich różnorodność ułatwi wybór tego jedynego, który spełni oczekiwania obdarowanej. Poszukując wzoru idealnego, można skupić się na jednym kamieniu, lub nawiązać liczbą diamentów do np. wspólnego stażu. 10 diamentów na 10. rocznicę ślubu z pewnością zachwyci także niejedną kobietę jako prezent z okazji 10tej rocznicy ślubu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak czyścić biżuterię z diamentami?