Perły

Jak czyścić perły? Praktyczny poradnik

Oktawia Staciewińska

Oktawia Staciewińska

Poradniki 2022-04-06 PRZECZYTASZ W 1 MINUTĘ

Perły to jedne z najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych klejnotów na ziemi. Biżuteria z perłami dodaje szyku i elegancji wielu stylizacjom. Idealnie sprawdza się także na co dzień. Jednocześnie jednak to niezwykle delikatne precjoza, należy więc ostrożnie się z nimi obchodzić i starannie o nie dbać. Jak czyścić perły? 

Na początek kilka zasad, o których warto pamiętać:
  • Ponad 90% pereł na rynku to perły hodowane. Są to produkty pochodzenia naturalnego, które powstały przy współudziale człowieka.
  • Perły są niezwykle delikatne, dlatego bardzo ważny jest sposób ich przechowywania, noszenia oraz czyszczenia.
  • W domowych warunkach do czyszczenia zaleca się stosowanie ciepłej wody mydlanej. Jeśli jednak jest taka potrzeba, warto oddać biżuterię z perłami w ręce specjalistów.

Perły naturalne a hodowane

Te niezwykłe klejnoty są wytworem małżów. Powstają w taki sposób, że gdy do wnętrza muszli dostaje się zanieczyszczenie, małża zaczyna wydzielać masę perłową, którą otacza ciało obce.

Perły naturalne to te, które powstały w przyrodzie – zarówno w morzu, jak i wodach słodkich, co ważne: bez ingerencji człowieka. Wielkość perły powstałej naturalnie jest różna – niektóre osiągają rozmiary główki od szpilki, inne nawet gołębiego jaja. Jednak jedynie jeden na około 30-40 małżów kryje w sobie perłę.

Niezwykłe piękno tych klejnotów i popyt na nie sprawiły, że zaczęto hodować perły. Wciąż są to produkty pochodzenia naturalnego, ale powstałe przy współudziale człowieka. Jak to się dzieje? Ciało obce umieszczane jest we wnętrzu małżów celowo. Człowiek, poza wszczepieniem ciała obcego, częściowo ma również możliwość kontrolowania warunków hodowli. Jedna trzecia wszczepień daje rezultat w postaci pereł, które mogą zostać sprzedane. Jednocześnie na każde 100 pereł tylko kilka z nich jest najwyższej jakości. Niemniej klejnoty uzyskane w ten sposób to 90% rynku pereł.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak czyścić biżuterię złotą?

Przechowywanie pereł

Biżuterię najlepiej przechowywać w specjalnie do tego przeznaczonych opakowaniach, np. tych dodawanych przy zakupie lub w szkatułkach na biżuterię. Jeśli chodzi o biżuterię z perłami, warto przechowywać ją osobno. Każdy produkt najlepiej wkładać do oddzielnego woreczka, wykonanego z naturalnej, przewiewnej tkaniny.

Perły są niezwykle delikatne, dlatego już przy nakładaniu i zdejmowaniu biżuterii z perłami należy pamiętać o czystych dłoniach. Bardzo ważne jest też odpowiednie chwytanie biżuterii – należy robić to za zapięcie.

Jak dbać o biżuterię z perłami? Należy pamiętać, że uszkodzić je mogą substancje chemiczne zawierające alkohol i kwasy. Dlatego należy uważać na perfumy i dezodoranty. Zaleca się także zdejmowanie biżuterii z perłami na czas aktywności sportowej. Perłom szkodzą także wysoka temperatura, silne oświetlenie oraz suche powietrze.

 

Perły

Perły są niezwykle delikatne, dlatego bardzo ważne jest ich przechowywanie, noszenie, jak i czyszczenie.

Czyszczenie biżuterii z perłami

W przypadku delikatnych zabrudzeń wystarczy delikatnie przetrzeć biżuterię z perłami suchą ściereczką.

Przy odrobinę mocniejszych zabrudzeniach, w domowych warunkach do czyszczenia pereł zaleca się stosowanie ciepłej wody mydlanej. Po kilkuminutowym opłukaniu w czystej wodzie perły należy osuszyć, delikatnie pocierając miękką, suchą tkaniną.

Jeśli jednak w warunkach domowych efekt czyszczenia nie był wystarczający, warto skorzystać ze wsparcia profesjonalistów i oddać biżuterię z perłami do czyszczenia w fachowy sposób.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak czyścić biżuterię srebrną?


Oktawia Staciewińska

Oktawia Staciewińska

W Apart odpowiedzialna za treści magazynowe oraz komunikację marki w mediach.

Więcej artykułów tego autora