Woda a biżuteria: na co uważać?

Woda a biżuteria: na co uważać?

Oktawia Staciewińska

Oktawia Staciewińska

Wiedza 2022-06-15 PRZECZYTASZ W 3 MINUTY

Wiele z nas zastanawia się jak dbać o biżuterię na co dzień, ale też jak zaopiekować się nią w okresie wakacyjnym, gdy korzystamy z kąpieli słonecznych i wodnych. Jezioro, morze, basen – kontakt z wodą może mieć wpływ na drogocenności. Jak troszczyć się o biżuterię, zwłaszcza latem?

Na początek kilka zasad, o których warto pamiętać:
  • Biżuteria to materia niezwykle delikatna. Planując wyjazd na wakacje, zadbajmy o odpowiednie zabezpieczenie precjozów w transporcie. Po to, by nie uległy splątaniu czy uszkodzeniu.
  • Planując wakacyjne aktywności nad morzem, jeziorem czy w basenie, w miarę możliwości zostaw drogocenności w pokoju hotelowym lub zabierz ze sobą małą szkatułkę, do której schowasz je na ten czas.
  • Należy uważać także na substancje chemiczne, które mogą mieć kontakt z biżuterią oraz potencjalne uszkodzenia mechaniczne np. podczas aktywnego spędzania urlopu. Po powrocie z wakacji warto skorzystać z profesjonalnego czyszczenia drogocenności.

Jak dbać o biżuterię?

Każda biżuteria to materia tak delikatna i szczególna, że wymaga troskliwego traktowania. Nie chodzi oczywiście o to, żeby trzymać ją bezpiecznie w szkatułce na biżuterię i zakładać jedynie na szczególne okazje. Przeciwnie – powinnyśmy cieszyć się jej towarzystwem, jednak pamiętając o właściwym jej przechowywaniu, zakładaniu i zdejmowaniu oraz czyszczeniu. A przede wszystkim o samym użytkowaniu.

Planując wakacyjne wojaże, należy mieć na uwadze kilka aspektów związanych z letnimi stylizacjami, których biżuteria jest ważnym elementem. Zabierając precjoza w podróż, koniecznie odpowiednio je zapakuj i zabezpiecz, aby nie uszkodziły się w transporcie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak przechowywać biżuterię? [PORADNIK]

Biżuteria a woda

Sama woda, a także zawarte w niej składniki, mogą niekorzystnie wpływać na wygląd biżuterii. Oczywiście nie chodzi tu o uważność na każdą kroplę, a raczej o rozsądne i ostrożne obchodzenie się z drogocennościami w przypadku kąpieli, wyjścia na basen czy wyjazdu na wakacje. Traktowana tak delikatnie biżuteria odwdzięczy się pięknym blaskiem i doskonałą kondycją przez długie lata.

Codzienne kąpiele w biżuterii

Aby zapobiec utracie połysku i pojawieniu się przebarwień, lepiej zrezygnuj z codziennych kąpieli w biżuterii. Zdejmując wszystkie drogocenności przed toaletą, unikniesz także ryzyka ich mechanicznego uszkodzenia. Warto mieć na uwadze, by przechowywać biżuterię nie tylko w odpowiednich szkatułkach, ale by same szkatułki trzymać niekoniecznie w łazience. Nie tylko kąpiel w biżuterii, ale sama wilgoć panująca w pomieszczeniu może osłabić kondycję ulubionych drogocenności i wpłynąć na ich blask.

Szczególną uwagę warto zwrócić na biżuterię z pozłacanego srebra. Naturalnym procesem jest, że złocenie znika, jednak dbając o nie odpowiednio, można go spowolnić. Unikanie wody i wilgoci jest właśnie taką profilaktyką.

Wyjście na basen w biżuterii

Basenowa woda to warunki mało przyjazne dla kosztowności. Chlor jest silnie aktywnym pierwiastkiem wchodzącym w reakcje chemiczne ze wszystkimi właściwie kruszcami. Może więc wpływać na wygląd biżuterii i w niewidoczny sposób ją osłabiać.

Na czas treningu pływackiego, lepiej zostawić biżuterię w bezpiecznym miejscu. Podobnie, gdy nasze pływanie ma charakter mocno rekreacyjny i towarzyszy wakacyjnej regeneracji. W takiej sytuacji samopoczucie jest niezwykle ważne. Jeśli więc zależy nam, by założyć coś pasującego do stroju kąpielowego, lepiej postawić na delikatne modele – subtelne kolczyki na sztyfcie i skromna bransoletka uatrakcyjnią basenowy look. Planując jednak pływanie, w miarę możliwości zostaw drogocenności w pokoju hotelowym lub zabierz ze sobą małą szkatułkę, do której schowasz precjoza na czas aktywności fizycznej.

Wakacje nad morzem lub jeziorem

To kierunki podróży, w które ukochane drogocenności zazwyczaj zabieramy ze sobą. Wieczorny spacer promenadą, kolacja w klimatycznej knajpce, a może ognisko na plaży? Odpowiednia stylizacja to ważny element całości. Jednak pakując się na taki wyjazd, nie może zabraknąć bikini, pareo i słomkowego kapelusza. A co z biżuterią?

O ile w przypadku wieczornych aktywności nikt chyba nie ma wątpliwości, że warto prezentować różnorodne modele, o tyle podczas wyjść na plażę rekomenduje się minimalizm. Co więcej, drogocenności warto zdejmować przed kąpielą. Słona morska woda i zawarte w niej mikro i makro elementy mogą niekorzystnie wpływać na powierzchnię ukochanych precjozów, między innymi przyspieszając proces ścierania się wierzchniej warstwy biżuterii. Na ten czas więc, podobnie jak na czas kąpieli w basenie, lepiej pozostawić biżuterię w pokoju hotelowym lub przechować w szkatułce nieopodal leżaka czy ręcznika plażowego.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wodoszczelność zegarków – jak ją mierzyć?

Inne zagrożenia

W czasie wakacyjnych wojaży nie tylko woda może stanowić zagrożenie dla biżuterii. Jak wspomniano – sam transport wymaga uważności. Warto mieć także na uwadze temperatury oraz piasek na plaży – te czynniki także mogą osłabić drogocenności. Nie oznacza to jednak, że musimy z nich całkowicie rezygnować – przeciwnie – świadomość i idąca z nią w parze ostrożność absolutnie wystarczą.

Substancje chemiczne

Oprócz wody, zwłaszcza podczas podróży wakacyjnej, należy uważać także na inne substancje mogące oddziaływać na biżuterię. Mowa tu o środkach chemicznych takich jak olejki do opalania, kremy z filtrem, lakier do włosów czy balsamy do ciała. Także perfumy i dezodoranty mogą powodować postawnie osadu czy nieestetyczne zabrudzenia.

Niektóre substancje chemiczne wchodzą także w reakcje powodujące uszkodzenie lub matowienie kamieni szlachetnych. Staraj się więc, aby kosmetyki nie wchodziły w reakcje z biżuterią. Najlepiej będzie zdjąć ją na czas nakładania środków do pielęgnacji ciała.

Uszkodzenia mechaniczne

Dla wielu z nas wakacje to nie tylko (albo wcale!) leżenie na plaży i pływanie w basenie. Chętnie wsiadamy na rower, maszerujemy po górach, żeglujemy. A do tego nie odpuszczamy codziennych treningów – siłownia, jogging, joga. Co z biżuterią?

Każdy wysiłek fizyczny powoduje pojawienie się potu. W kontakcie z biżuterią może on z kolei powodować pojawienie się lekkich zabrudzeń. Warto mieć to na uwadze planując treningi typu cardio. Z kolei planując stretching czy praktykę mindfulness lepiej postawić na delikatne wzory – kolczyki na sztyfcie i pierścionki zamiast zdobnych naszyjników.

Dopasuj zakładaną biżuterię nie tylko do twojego stylu i looku, ale przede wszystkim wykonywanej aktywności. Tak, by była bezpieczna i nie była narażona na uszkodzenia – zerwania, pęknięcia czy wgniecenia.

Bransoletka

Planując wakacyjne aktywności nad morzem, jeziorem czy w basenie, w miarę możliwości zostaw drogocenności w pokoju hotelowym lub zabierz ze sobą małą szkatułkę, w której przechowasz biżuterię na ten czas.

Profesjonalne czyszczenie biżuterii

W zależności od rodzaju kruszca, istnieją domowe sposoby na bieżące i delikatne czyszczenie jej w domu. Jednak warto oddawać biżuterię w ręce specjalistów. Szczególnie jeśli w warunkach domowych efekt czyszczenia nie był wystarczający lub gdy mamy do czynienia z modelami, w których osadzono kamienie szlachetne lub perły. Warto także skorzystać z fachowej pomocy właśnie po powrocie z wakacji – wówczas odświeżona biżuteria ma szansę na nowo zalśnić pełnym blaskiem.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak czyścić perły? Praktyczny poradnik


Oktawia Staciewińska

Oktawia Staciewińska

W Apart odpowiedzialna za treści magazynowe oraz komunikację marki w mediach.

Więcej artykułów tego autora