biżuteria z czarnym diamentem

Poznaj wyjątkową biżuterię z czarnym diamentem

Oktawia Staciewińska

Oktawia Staciewińska

Wiedza 2022-07-13 PRZECZYTASZ W 2 MINUTY

Tajemniczy, elegancki, zjawiskowy… czarny diament, bo o nim mowa, zachwyca i fascynuje. W naturze występuje niezwykle rzadko, jednak biżuteria z tym kamieniem dostępna jest właściwie dla każdej z nas. Co wyróżnia ten niezwykły kamień? Jaka jest jego symbolika? I wreszcie jaką biżuterię z czarnym diamentem wybrać?

Na początek kilka zasad, o których warto pamiętać:

  • Czarny diament to kamień pochodzenia naturalnego. Od klasycznego różni się – co oczywiste – barwą oraz składem. Przypomina pył kosmiczny, bowiem oprócz atomów węgla zawiera pierwiastki wodoru.
  • Często mówi się, że ma właściwości magiczne i lecznicze. Ile w tym prawdy – trudno to sprawdzić, jednak wiele kobiet traktuje biżuterię z diamentem jako talizman.
  • Biżuteria z czarnym diamentem podkreślać będzie styl i elegancję, niemniej sprawdzi się także w codziennych stylizacjach, dodając im blasku.

Co to jest czarny diament?

Diamenty to chyba najbardziej znane kamienie szlachetne na świecie. Większość z nas kojarzy je w klasycznej, lśniącej odsłonie. Jednak diamenty występują w naturze także w innych kolorach. Jednym z wyjątkowych jego odmian jest czarny diament, czyli karbonado.

Ten niezwykły kamień, jak zauważyli naukowcy, odróżnia od klasycznego diamentu skład chemiczny. Oprócz atomów węgla bowiem w składzie znajdują się także pierwiastki wodoru. Oznacza to więc, ze zbliżony jest bardziej do pyłu kosmicznego. Jedna z teorii mówi, że czarny diament mógł znaleźć się na ziemi na skutek wybuchu gwiazdy supernowej, co może potwierdzać jego rzadkie występowanie. Wydobywany jest bowiem jedynie w dwóch miejscach: w Brazylii oraz Afryce Środkowej.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak pielęgnować kamienie szlachetne?

Właściwości minerału

Czarny diament jest kamieniem naturalnym, choć rzeczywiście różni się od klasycznego. Oprócz składu chemicznego sama budowa kamienia jest inna. Wyglądem przypomina sklejone ze sobą miliony maleńkich czarnych lub bardzo ciemnych kryształków. Dlaczego więc nie błyszczą? Są ułożone względem siebie pod różnymi kątami, stąd nie występuje zjawisko rozszczepienia światła – jest ono absorbowane. Czarny diament z tego względu właśnie jest także twardy i dość trudny do oszlifowania. Zajmuje najwyższe miejsce w skali Mohsa.

CZYTAJ WIĘCEJ: Co to jest skala Mohsa?

Czarny diament poprawiany

Niemalże 100% czarnych diamentów obecnych na światowych rynkach o masie poniżej 1 ct ma poprawianą barwę. Specjalny proces wzmacnia kolor.

Często także diamenty te zawierają dużą ilość inkluzji, a więc zanieczyszczeń, które czynią je bardzo trudne w obróbce.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak czyścić biżuterię z diamentami?

Znaczenie kamienia

Często mówi się, że ma właściwości magiczne i lecznicze. Czarny diament chroni przed problemami, nieszczęściem i nieprzychylnymi ludźmi. Z drugiej strony buduje pewność siebie, pomaga w rozwoju kariery i zdobywaniu nowych umiejętności. Pomaga także utrzymać relacje z bliskimi.

Ile w tym prawdy – trudno to sprawdzić. Nie ulega jednak wątpliwości, że wiele kobiet traktuje biżuterię z diamentem, także białe diamenty, jako talizman.

Biżuteria z czarnym diamentem

Biżuteria z czarnym diamentem zachwyca klasą, elegancją i oryginalnością. Marka Apart ma w swojej ofercie nie tylko pierścionki (zaręczynowe, ale nie tylko), ale i kolczyki, bransoletki czy zawieszki.

Kosztowności z tym kamieniem podkreślać będą styl i elegancję, niemniej sprawdzą się także w codziennych stylizacjach, dodając im blasku. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby kamienie osadzone w biżuterii w złocie łączyć z innymi kruszcami. Z pewnością taki look przyciąga wzrok niejednej osoby.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak łączyć złoto ze srebrem?


Oktawia Staciewińska

Oktawia Staciewińska

Posiada ponad 10 lat doświadczenia dziennikarskiego, od kilku lat działa w marketingu. W Apart odpowiada za treści magazynowe i komunikację marki w mediach.

Więcej artykułów tego autora