Rodzaje zapięć kolczyków - jakie wybrać?

Rodzaje zapięć kolczyków - jakie wybrać?

Oktawia Staciewińska

Oktawia Staciewińska

Wiedza 2022-02-09 PRZECZYTASZ W 3 MINUTY

Kolczyki w uszach to niezwykłe dodatki biżuteryjne. Często są dodatkiem do całej stylizacji, podkreślając jej elementy. Niejednokrotnie jednak to one stanowią podstawę looku, choćby podczas wieczornego wyjścia z partnerem lub przyjaciółkami. Co warto wiedzieć o rodzajach zapięć kolczyków , na co warto zwrócić uwagę i wreszcie – jakie wybrać? Podpowiadamy.

Na początek kilka zasad, o których warto pamiętać:
  • Ogromne znaczenie ma dobór kolczyków do kształtu twarzy, fryzury, okoliczności i faktu, czy na co dzień nosimy okulary i jak są zdobne.
  • Wybierając kolczyki zwróć uwagę na ich zapięcie – ma wpływ nie tylko na wygląd biżuterii, ale również na bezpieczeństwo i komfort ich noszenia.
  • Zdarza się, że dany model kolczyka występuje z różnymi zapięciami, lub przeciwnie – jego kształt, ciężar lub wygląd determinują rodzaj zapięcia.

Rodzaje zapięć kolczyków

Kolczyki różnić się mogą nie tylko wyglądem, ale także zapięciem, które dostosowane jest między innymi do rodzaju kruszca z którego są wykonane, ich masy i formy. Jakie zatem rodzaje zapięć kolczyków można wyróżnić?

1. ZAPIĘCIE ANGIELSKIE

To zapięcie kolczyków przeznaczone dla modeli nieco bardziej okazałych. Samo w sobie jest bowiem dość stabilne i pewne. Zapięcie angielskie w kolczykach to przypominające kształt liry wbudowane zawiasy z ruchomym elementem. Kolczyk zdaje się być łamany w połowie, przy czym klapka domykająca wyposażona jest w otwór, w którym blokuje się trzpień kolczyka. Znajduje się w tylnej części ucha, całkowicie eksponując kolczyk z przodu. Jednocześnie zapięcie angielskie nie pozostawia żadnych wystających elementów, które mogłyby podrażniać ciało. Zapięcie angielskie stosowane jest zarówno w przypadku kolczyków ze złota, jak i srebra. W ofercie Apart znaleźć można modele wykonane z obu kruszców.

Pewną odmianą jest zapięcie angielskie zatrzaskowe. To zapięcie do kolczyków eleganckie, a zarazem niezwykle funkcjonalne. Zapięcie angielskie zatrzaskowe, w odróżnieniu od klasycznego, charakteryzuje „kliknięcie” informujące, że kolczyk jest już zapięty. Również odpięcie kolczyków jest niezwykle proste. Wystarczy odciągnąć blokadę i gotowe.  Zapięcia angielskie wykorzystywane są często w długich, wiszących kolczykach, jednak w Apart znaleźć można także sporo krótkich wzorów na tym zapięciu.

2. ZAPIĘCIE BIGIEL

W przypadku tego zapięcia także możemy wyróżnić kilka rodzajów. Cechą charakterystyczną zapięcia typu bigiel jest wygięcie przypominające haczyk. Bigiel zamknięty to zapięcie wyposażone dodatkowo w „pętelkę” z tyłu kolczyka, która to stanowi zabezpieczenie trzpienia kolczyka. Bigiel otwarty z kolei pozbawiony jest jakiejkolwiek dodatkowej blokady. Jego odmianą jest bigiel rybka, który jest dłuższy i nieco bardziej spłaszczony. Przypomina swoim kształtem rybę, stąd jego nietypowa nazwa.

3. ZAPIĘCIE SZTYFT

To chyba najbardziej popularne zapięcie do kolczyków. Kolczyk na sztyfcie wyposażony jest w cienki trzpień z blokadą w formie zacisku, czyli tzw. motylka lub zapięcia z silikonem. Sztyft to zapięcie do kolczyków, które może być stosowane zarówno w przypadku bardzo delikatnej biżuterii, jak i kolczyków bardzo okazałych. Niewątpliwą zaletą tego typu zapięcia jest możliwość zakrycia całej dziurki w płatku ucha.

4. ZAPIĘCIE SZTYFT ZATRZASKOWY

Zapięcie tego typu najczęściej stosowane jest w zdobionych kolczykach kółkach. Również w modelach okazałych, mocno wysadzanych kamieniami, przez co dość ciężkich. Sztyft zatrzaskowy umożliwia ich bezpieczne i komfortowe noszenie. Jak działa? Mamy w tym przypadku do czynienia z formą schowanej w tylnej części zapadki, która umożliwia wyeksponowanie kolczyka z przodu. Dzięki temu ucho zdobi piękne koło.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak nosić kilka kolczyków jednocześnie?

5. ZAPIĘCIE ŁAŃCUSZKOWE

Kolczyk to w tym przypadku delikatny łańcuszek o drobnym splocie zakończony ozdobą, która od frontu będzie przykrywać dziurkę ucha. Na drugim końcu biżuterii znajduje się gładki, prosty drucik – właśnie forma sztyftu, ułatwiający założenie kolczyka. Należy go przeciągnąć wraz z całym łańcuszkiem przez płatek ucha. Sam sztyft to dodatkowy piękny efekt dla ozdobnego wzoru biżuterii. Niektóre modele kolczyków zostały zaprojektowane tak, aby nie były przeciągane całościowo, a w połowie zatrzymywały się w uchu. Kolczyk ma wówczas dłuższy łańcuszek zakończony sztyftem, a na środku wyraźne zaznaczenie miejsca, w którym ma się zatrzymać.

6. ZAPIECIE SZARNIR

Kolczyki zapinane na szarnir zazwyczaj są dość lekkie, nierzadko ażurowe. To rodzaj zapięcia stosowany bardzo często w przypadku kolczyków kół – gładkich, z wiszącymi detalami lub grawerowanych. Po przeciągnięciu kolczyka przez płatek ucha cienki pręcik (ruchomy lub nie) wsuwa się w rurkową formę kolczyka po drugiej stronie, całkowicie go ukrywając.

7. ZAPIĘCIE KREOL

Kolczyki kreole podobne są odrobinę do zapięcia typu szarnir. Zapięcie przypomina zapadkę, która blokuje się po przeciwległej stronie pomiędzy dwoma wypustkami. Najczęściej stosowane są w przypadku kolczyków kół, zarówno wykonanych ze złota, jak i srebra.

8. ZAPIĘCIE KLIPSOWE

Klipsy to rozwiązanie niezwykle wygodne dla kobiet, które nie chcą lub nie mogą mieć przekłutych uszu, a jednocześnie zależy im na ciekawej ozdobie tej części ciała. Zapięcie mechaniczne w klipsie sprawia, że po zaciśnięciu biżuteria trzyma się ucha. Zapięcie klipsowe omega to z kolei rodzaj zapięcia przeznaczony dla Pań, które mają przekłute uszy. Dodatkowy trzpień w kolczyku sprawia, że będą trzymać się bezpieczniej. Zapięcie to stosowane jest przede wszystkim do dużych, wyrazistych kolczyków, gdyż jednocześnie zapewnia wygodę noszenia. Warto mieć na uwadze, że forma klipsa stanowić może także element stylizacji, nawiązujący do tych popularnych kilka lat temu rodzajów zapięcia.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak nosić długie kolczyki

Rodzaje zapięć kolczyków - jakie wybrać?

W Apart znaleźć można modele kolczyków z różnymi rodzajami zapięć. Ma to wpływ nie tylko na wygląd biżuterii, ale również na bezpieczeństwo i komfort ich noszenia.

Jaki rodzaj zapięcia wybrać?

Wiele zależy od modelu kolczyka, na którego zakup się decydujemy. W przypadku delikatnych i subtelnych wzorów, najlepiej sprawdzi się sztyft. Sięgając po koła, warto rozważyć zapięcie typu szarnir lub kreol. Zapięcie łańcuszkowe będzie idealne przy wzorach bardziej eleganckich, wieczorowych, z kolei modele wyraziste, glamour, złoto wysadzane diamentami najlepiej prezentować się będą na uchu z wykorzystaniem zapięcia angielskiego.

Najważniejsze są jednak preferencje osobiste i kwestie wygody. Wybierając rodzaj zapięć kolczyków warto zastanowić się, jaki model będzie najbardziej odpowiedni dla nas.

W Apart znaleźć można modele kolczyków z różnymi rodzajami zapięć. Warto zapoznać się z ofertą na stronie internetowej i wybrać rozwiązanie dogodne dla siebie.


Oktawia Staciewińska

Oktawia Staciewińska

W Apart odpowiedzialna za treści magazynowe oraz komunikację marki w mediach.

Więcej artykułów tego autora