Vacheron Constantin w Muzeum Narodowym

Vacheron Constantin w Muzeum Narodowym

2012-05-16

Równolegle z uroczystym rozpoczęciem obchodów 150-lecia Muzeum Narodowego w Warszawie odbył się wernisaż wystawy „Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi”, poświęconej mechanizmom władzy i wszechobecności hierarchii – od starożytności po współczesność. „To jest wystawa o ludziach, którzy z tytułu władzy, wiedzy, bogactwa czy rozgłosu są postawieni ponad innymi. Jest też o przywilejach i o tym, jak niektóre z nich uległy demokratyzacji" – opowiadał opiekun naukowy ekspozycji prof. Krzysztof Pomian. Jednym z eksponatów wystawy jest kosztowny zegarek Vacheron Constantin o wartości ponad 100 tys. zł, który firma Apart wypożyczyła na wystawę.

Muzeum Narodowe w Warszawie, założone w 1862 roku jako Muzeum Sztuk Pięknych, to jedno z najstarszych muzeów sztuki w Polsce. Zbiory liczą ok. 830 tys. dzieł sztuki polskiej i światowej, od antyku do współczesności. Muzeum zostało otwarte po trwających prawie rok przygotowaniach. Nowy wygląd otrzymały sale, ale też otoczenie wokół budynku. W muzeum będzie można zobaczyć odzyskane przez ministerstwo kultury w ostatnich miesiącach dzieła zagrabione z polskich zbiorów podczas II wojny światowej – m.in. "Pomarańczarkę" Aleksandra Gierymskiego.

„Te 150 lat to czas realizacji trudnych marzeń” – mówił Bronisław Komorowski, który wziął udział w uroczystej inauguracji jubileuszu. Prezydent podkreślił "wielkość dzieła" i "wielkość osiągnięć" placówki. Zdaniem ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego, dzięki odnowionym galeriom, Muzeum Narodowe wygląda tak, jak powinna wyglądać każda prestiżowa instytucja muzealna. "Wiele placówek otrzymało wzór do naśladowania" – ocenił minister.

Dyrektor Muzeum, Agnieszka Morawińska, przywołała pamięć poprzedników. „Tych, którzy wbrew niewoli dokonali wysiłku przekonania władz zaborców do powołania Muzeum w 1862 roku, tych, którzy otwierali w 1938 roku nowy gmach muzeum, a potem bronili Warszawy i jej zabytków w okresie II wojny i Powstania Warszawskiego.” – mówiła. List z gratulacjami przysłał też b. prezydent Lech Wałęsa. „Od 150 lat Muzeum Narodowe z wielkim poświęceniem pielęgnuje pamięć o polskim dziedzictwie, którego zachowanie, pomimo trudnej historii naszego kraju, uważam za rzecz niezwykle istotną.” – napisał Wałęsa.

Na uroczystości pojawiło się wiele osobistości świata kultury i polityki, m.in. b. premier Tadeusz Mazowiecki, poetka Julia Hartwig, reżyser Krzysztof Zanussi, a także polska Lady Gaga, czyli Doda.