Albert Riele i filmowe emocje

Albert Riele i filmowe emocje

2018-05-09

Miłośnicy ambitnego i nietuzinkowego kina mogli tegoroczną majówkę spędzić tylko w tym mieście. Kraków był znów przez ponad tydzień stolicą kina niezależnego, goszcząc festiwal Netia OFF CAMERA. W ramach festiwalu wyświetlano także najciekawsze polskie filmy ostatnich kilkunastu miesięcy.Partnerem tego wyjątkowego wydarzenia tradycyjnie była marka Albert Riele.

Festiwal w tym roku odbył się po raz jedenasty. Obok doskonałych obrazów filmowych, obecności licznej publiczności, niezwykle istotnym jego elementem jest grono zaproszonych gości - wybitnych twórców i osobistości świata filmu i kultury, zarówno polskich, jak i zagranicznych, np. Roman Polański, Małgorzata Szumowska, Mateusz Kościukiewicz, Bodo Kox, Anja Rubik, Magda Lamparska, Agata Kulesza, Weronika Rosati, Maciej Zakościelny, Adam Woronowicz, Dorota Segda i wielu innych.

Podczas konkursów tegorocznej edycji Netia OFF CAMERA triumfowało rodzime kino, które zdobyło najważniejsze nagrody festiwalowe. Zwycięzcą Konkursu Głównego „Wytyczanie drogi” jury pod przewodnictwem Małgorzaty Szumowskiej okrzyknęło fabułę Jagody Szelc pt. „Wieża. Jasny dzień”. Z głównej nagrody w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych cieszyła się z kolei sama Małgorzata Szumowska, którą doceniono za ostatni, nagrodzony podczas Berlinale film „Twarz”. Grający główną rolę w tym obrazie Mateusz Kościukiewicz został wyróżniony nagrodą dla Najlepszego Aktora, podobnie jak Marta Nieradkiewicz za kreację Najlepszej Aktorki w „Dzikich różach” Anny Jadowskiej. Artyści otrzymali klasyczne zegarki marki Albert Riele z linii Concerto. Sama publiczność także wybrała swojego faworyta i w tej kategorii bezkonkurencyjny okazał się pełnometrażowy debiut Piotra Domalewskiego, wielokrotnie nagradzany obraz „Cicha noc”, który równolegle wyróżniła Federacja Krytyków Filmowych FIPRESCI. Tyle o głównych wygranych, bo kategorii i nagrodzonych było wiele.

Szansę na wygranie pięknego szwajcarskiego czasomierza Albert Riele mieli nie tylko znani aktorzy, ale również uczestnicy festiwalu, o których zadbali organizatorzy przygotowując specjalny konkurs fotograficzny „Festiwal zatrzymany w kadrze”. Model z kolekcji Family 1881 trafił do autora najlepszego zdjęcia - Karola Samborskiego, który uchwycił Romana Polańskiego w otoczeniu reporterów i dziennikarzy. W trakcie festiwalowych dni przez krakowskie miasteczko filmowe przewinęło się w tym roku 40 tysięcy widzów. Projekcje odbywały się w krakowskich kinach, na dachach kamienic, na pokładzie barki, nad brzegiem Wisły. Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc przez festiwalowych gości była Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.