Jak powstaje biżuteria z perłami

Projekt

Projektowanie to etap, w którym projektant przelewa swoje kreatywne wizje na papier. W poszczególnych fazach projektowania, na papierze, kreślone ołówkiem, mogą pojawiać się różne motywy, inspiracje, uwzględniające efekt, jaki chce się osiągnąć. Z czasem projekt się „krystalizuje” i zyskuje finalny kształt.

Model w 3D

Gdy projekt jest już gotowy, zostanie on przeniesiony do świata 3D przy pomocy specjalnego oprogramowania. Model następnie drukowany jest przy pomocy nowoczesnej drukarki 3D. Ten polimerowy prototyp jest podstawą do wykonania tzw. modelu wzorcowego.

Modele woskowe

Z wosku o specjalnych parametrach powstają modele woskowe, stanowiące bazę do finalnego produktu.

Woskowe drzewko

Pojedyncze woskowe sztuki są ręcznie osadzane na tzw. drzewkach, które stanowią podstawę do wytworzenia gipsowej matrycy. W matrycy takiej może powstać kilkadziesiąt sztuk biżuterii, z których każda niczym nie różni się od precyzyjnie przygotowanego modelu wzorcowego.

Odlew

Woskowe drzewko umieszczane jest w specjalnej metalowej tulei, następnie zalewanej gipsem. W kolejnym etapie, przy wykorzystaniu wysokiej temperatury, z gipsu wytapiany jest wosk. Tak powstaje forma. Wlewa się do niej pożądany metal – złoto lub srebro. Po ostygnięciu formy i jej wypłukaniu, oczom ukazuje się choinka, w całości ze szlachetnego metalu. Należy teraz odciąć poszczególne sztuki biżuterii i dokonać wstępnej obróbki.

Dokładna obróbka produktu

Proces dokładnej obróbki produktu uwzględnia szereg zabiegów, w wyniku których biżuteria uzyskuje swój docelowy blask. Należą do nich m.in. oprawianie kamieni, polerowanie, rodowanie. Każda z czynności wykonywana jest ręcznie.

Osadzanie perły

Zwieńczeniem procesu produkcji jest osadzenie perły lub pereł, w zależności od wzoru.

Kontrola jakości

Jest to etap, w którym wprawne oko eksperta ocenia, czy wyrób spełnia wysokie standardy jakości Apart – tak, by każdy Klient mógł cieszyć się z trafnego i satysfakcjonującego zakupu bezbłędnie wykonanej biżuterii.