Jak dbać o biżuterię

1. Nie należy zakładać biżuterii (zwłaszcza na dłonie) podczas prac domowych, aby nie narażać jej na uszkodzenia mechaniczne (zarysowania), lub chemiczne (np. pęknięcia lutów pod wpływem niektórych detergentów).

2. Silnie zabrudzone łańcuszki, bransolety oraz biżuterię bez kamieni możemy pozostawić na kilka minut w kąpieli denaturowanej (woda z niewielką ilością denaturatu), a następnie wypłukać i przetrzeć miękką tkaniną (najlepiej stosować flanelę). Można również stosować kąpiel w ciepłej źródlanej wodzie z dodatkiem amoniaku lub soku z cytryny. Następnie osuszyć i polerować miękką tkaniną.

3. Biżuterię należy przechowywać w specjalnie do tego przeznaczonych, wyściełanych miękką tkaniną, zamykanych pudełkach. Pozwala to na ograniczenie dostępu powietrza do biżuterii i zmniejszenia możliwości powstawania na niej tlenków oraz zabezpiecza przed ewentualną deformacją splotu (w wypadku delikatnych łańcuszków). W salonach Apart znajdą Państwo szeroki wybór kuferków do przechowywania biżuterii.

Warto wiedzieć – biżuteria złota

1. Powłoka rodu, którą pokryte jest białe lub żółte złoto, może ulec wytarciu podczas eksploatacji.
2. Piaskowana lub satynowana złota biżuteria z czasem może ulec wygładzeniu.
3. Biżuterię z tzw. dmuchanego (dętego) złota, ze względu na jej delikatność, należy zawsze zdejmować przed udaniem się na spoczynek.

Warto wiedzieć – biżuteria srebrna

1. Biżuterii ze srebra oksydowanego nie poddaje się kąpielom czyszczącym, ponieważ może dojść do odbarwienia ciemnych powierzchni.
2. Nie należy stosować silnie działających kosmetyków (np. perfumy, dezodoranty itp.) na biżuterię, ponieważ srebro reaguje na czynniki chemiczne zmianą koloru.
3. Biżuteria srebrna nie może być narażona na kontakt z detergentami, gdyż niektóre środki chemiczne zawierają substancje mogące uszkodzić jej delikatną powierzchnię.