Szafir

Szafir perfekcyjnie łączy w sobie dostojny chłód i przejmującą głębię. Już starożytne cywilizacje Egiptu i Rzymu wierzyły, że szafiry to święte kamienie prawdy i sprawiedliwości. Po dziś dzień dla buddystów szafir oznacza pokój, przyjaźń i stałość, dlatego uznawany jest za talizman małżeńskiego szczęścia. W przeszłości był klejnotem faworyzowanym przez duchowieństwo. Papież Innocenty III nakazał wszystkim kardynałom i biskupom noszenie szafirowego pierścienia na prawej, błogosławionej ręce.

Nazwa kamienia wywodzi się z Łaciny, w którym sappheiros oznacza kolor niebieski.

W starożytności wierzono, że ziemię otacza jeden gigantyczny niebieski szafir. W szafirach znajdziemy każdy odcień nieba oglądanego podczas zachodu słońca: od pięknych, ciepłych barw widocznych na zachodzie, przez wszelkie odcienie niebieskiego, aż do koloru ciemnego granatu widocznego na wschodzie. Tak jak większość nieba skąpana jest podczas zachodu słońca w odcieniach niebieskich, tak i najpowszechniejszym kolorem występującym wśród szafirów jest barwa niebieska (odpowiadają za nią jony żelaza i tytanu).

Najważniejsze złoża szafirów na kuli ziemskiej znajdują się w Sri Lance, Birmie, Australii, Tajlandii, Tanzanii, na Madagaskarze, a także w Stanach Zjednoczonych. Do najdroższych należą szafiry kaszmirskie.

Największym szafirem wydobytym do tej pory przez człowieka jest odnaleziony w 1996 r. na Madagaskarze kamień o masie 89 500 karatów, ważący aż 17,5 kg.

Biżuteria z szafirami w Apart