Szmaragd

Unikatową zieleń szmaragdu trudno jest opisać słowami, być może dlatego powstało odrębne określenie – „szmaragdowa zieleń". Barwa ta, pełna żywiołu i głębi, ma w sobie dynamizm i tajemniczość, dzięki której te oryginalne kamienie od wieków zachwycają swym pięknem.

Nazwa minerału wywodzi się z języka greckiego smaragdos i oznacza po prostu „zielony kamień".

Szmaragd od wieków uważny jest za kamień potrafiący wyrazić zmienne nastroje. Starożytne kroniki odnotowały, że Cezar zbierał szmaragdy z uwagi na przypisywane mu właściwości lecznicze i do dzisiaj niektóre poradniki paramedyczne opisują te cechy kamienia.

Szmaragd należy do grupy berylu i jest jej najszlachetniejszym, najbardziej pożądanym reprezentantem. Pierwiastkiem odpowiedzialnym za niecodzienną, szmaragdową zieleń jest tlenek chromu.

Złoża szmaragdów znajdują się w Kolumbii, Brazylii, RPA, Zimbabwe, Afganistanie, Australii, Chile, a także na Uralu.

Do historii przeszło wiele szmaragdów, które wartością i sławą nie ustępują najwspanialszym diamentom czy rubinom. W muzeach Londynu, Nowego Jorku, skarbcach Rosji oraz skarbcach perskich klejnotów koronnych zgromadzone są najwspanialsze okazy o masie wielu setek karatów. Jednym z najcenniejszych okazów jest klejnot skarbca wiedeńskiego – dzbanek wysoki na 12 cm, wyrzeźbiony z jednego kryształu szmaragdu o masie 2205 karatów.

Biżuteria ze szmaragdami w Apart