Szmaragd
Znaczenie szmaragdu

Znaczenie rubinu


Ze względu na głęboki kolor czerwieni, który wyróżnia rubin, kamień ten jest kojarzony z namiętnością i miłością. Ma w sobie coś królewskiego i dostojnego, dlatego jest nazywany królem klejnotów. Rubin uchodzi za kamień pobudzający energię oraz sprzyjający fortunie. Szczególnie dobroczynne działanie ma na osoby urodzone w lipcu - rubin uważany jest za ich szczęśliwy talizman. Rubin jest także symbolem 40 rocznicy ślubu, nazywanej rubinowymi godami.

Znaczenie szmaragdu

Kamień królowych i gwiazd


Nazywany kamieniem królewskim, rubin jest oczywiście jednym z ulubionych szlachetnych kamieni wśród przedstawicieli rodzin arystokratycznych. W 1973 roku królowa Elżbieta II zamówiła tiarę, którą oprócz diamentów ozdobiło 96 birmańskich rubinów, będącym ślubnym prezentem dla władczyni od Birmańczyków. Królowa ma także w swojej kolekcji zainspirowaną hinduską biżuterią diamentowo - rubinową tiarę, która wcześniej należała do królowej Wiktorii, a następnie do Królowej Matki. Z czasów wiktoriańskich pochodzi także spektakularny rubinowy naszyjnik z diamentami, kolczyki oraz broszka, które są w posiadaniu monarchini. Inną, jedną z ulubionych broszek królowej jest wzór z żółtego złota z rubinami i diamentami - prezent od małżonka królowej, księcia Filipa, podarowany jej w 1966 roku. Rubinowe wzory z królewskiej kolekcji chętnie nosi także księżna Kate. Pięknym kompletem - naszyjnikiem, kolczykami i bransoletką z diamentami i rubinami, olśniewała najbardziej znana hollywoodzka wielbicielka klejnotów Liz Taylor. Rubinową biżuterię podarował jej ówczesny mąż Mike Todd. Obecnie gwiazdy także doceniają zmysłową urodę rubinu i blasku diamentów - ekskluzywne naszyjniki z rubinami i diamentami na wyjątkowe gale wybrały m.in. Rihanna i Heidi Klum, a w rubinowo-diamentowych kolczykach olśniewała Natalie Portman.

Szmaragdowe zaręczyny

Zaręczynowy rubin


Ze względu na piękny kolor oraz przypisywane mu znaczenia, związane z namiętnością i miłością, rubin to idealny kamień szlachetny na zaręczyny. Nie bez znaczenia jest także jego wysoka twardość - jest odporny na działanie czynników zewnętrznych i doskonale sprawdzi się noszony na co dzień, czyli tak, jak pierścionek zaręczynowy, z którym kobiety się nie rozstają. Pierścionek zaręczynowy z rubinem otoczonym diamentami połyskuje na dłoni Ewy Longorii, rubinowo-diamentowy pierścionki mają także Katty Perry i Victoria Beckham.

Szmaragd w kulturze popularnej

Ciekawostki


Jak dotąd najdrożej sprzedanym rubinem jest kamień Sunrise. Za pochodzący z Birmy klejnot o masie nieco ponad 25 karatów, który ozdobił pierścionek Cartiera, anonimowy nabywca na aukcji w Genewie zapłacił ponad 30 milionów dolarów. Do najbardziej znanych rubinów należy także Mogok, pochodzący z kopalni w tym birmańskim mieście. Ten ważący niemal 16 karatów kamień został kupiony przez Alana Kaplana, a następnie sprzedany przez nowojorski Sotheby’s w 1988 roku za rekordową wówczas cenę rubinu za 1 karat. Z tej samej kopalni pochodzi rubin Carmen Lucia - nazwany tak na cześć żony filantropa dra Petera Bucka, który przekazał klejnot w formie platynowego pierścionka z diamentami na rzecz National Museum of The Natural History w USA. Do znanych rubinów należą także kamienie Graff, De Long Star, Rosser Reeves, Hixon, Patino oraz rubin o nazwie Nawata, znaleziony w 1990 roku i pozostający narodowym skarbem Republiki Związku Mjanmy (Birma). Rubinowa bryłka o wadze 496,5 karata znalazła się w 1991 roku na znaczku pocztowym w tym kraju.

RUBINY Z KOLEKCJI APART

Komplet ze szmaragdami

KLASYCZNE PIERŚCIONKI ZARĘCZYNOWE Z RUBINEM


Wśród biżuterii Apart ze szlachetnymi kamieniami kolorowymi są dostępne pierścionki z rubinami i diamentami, idealne jako pierścionek zaręczynowy. To wzory wykonane głównie z żółtego złota, ale także białego. Wybrane diamentowe pierścionki z rubinami posiadają dopasowane do kompletu kolczyki i zawieszki, które w przyszłości sprawdzą się idealnie jako prezent dla żony na 40 rocznicę ślubu. Taki komplet to piękna pamiątka, a także biżuteria z cennymi kamieniami, którą można przekazać następnemu pokoleniu.

Rubin kompletu

KOMPLET Z RUBINAMI I DIAMENTAMI


Komplet złotej biżuterii z diamentami i rubinami to wymarzony prezent dla żony na rubinowe gody. 40-lecie ślubu to wyjątkowa rodzinna uroczystość i dzień, który warto uczcić, a piękna biżuteria zawsze się sprawdzi. Rubin jako kamień związany z miłością doskonale także sprawdzi się jako prezent na ważne urodziny lub prezent dla żony z okazji narodzin dziecka.