Rubin

Określany jako „barwny ekstrakt z kropli krwi matki ziemi", rubin uważany jest za jeden z najbardziej wyjątkowych kamieni szlachetnych. Od dawna symbolizuje największe z bogactw – miłość, dzięki temu magicznemu wizerunkowi stał się ulubieńcem możnych i zakochanych.

Rubin zachwyca płomiennością, a jego nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa ruber, oznaczającego czerwony i dosłownie odnosi się do barw, jakie przybiera ten kamień – od delikatnego różu do mrocznej purpury.

Rubin swoją wspaniałą barwę zawdzięcza domieszce tlenku chromu. To właśnie ten związek, który jest barwnikiem występującym w małych ilościach w skorupie ziemskiej, powoduje, że rubin jest jednym z najrzadziej występujących kamieni szlachetnych na kuli ziemskiej.

Najbogatsze złoża rubinów znajdują się w Birmie, Pakistanie, Tajlandii, Sri Lance, Kampuczy, Tanzanii, Afganistanie i Stanach Zjednoczonych.

Rubiny niezwykle rzadko tworzą duże kryształy. Okazy o masie powyżej 5 karatów są niezwykłą rzadkością, a te powyżej 10 karatów są prawdziwymi unikatami, które znajdują się najczęściej w tajemniczych, prywatnych kolekcjach, inne stanowią ozdobę bezcennych zbiorów muzealnych. Największy odnaleziony okaz miał gigantyczną masę 1743 karatów i został wydobyty w kopalni Dat Taw w Birmie.

Rubin i szafir są kamieniami bardzo blisko ze sobą spokrewnionymi. Należą do tej samej rodziny korundów, mają tożsame właściwości fizyczne. Ze względu na bliskie pochodzenie często oba te drogocenne kamienie występują w tych samych miejscach. Niemniej jednak szafir jest kamieniem znacznie powszechniejszym niż rubin. Oba są najtwardszymi minerałami po diamencie.

Biżuteria z rubinami w Apart