zegarek

Wodoszczelność

Używanie zegarka w warunkach wysokiej wilgotności wymaga dokładnego poznania i przestrzegania kilku zasad. Wynika to z faktu, że wodoszczelność zegarków jest stopniowana i samo stwierdzenie, że zegarek jest wodoszczelny, niewiele oznacza. O bezpiecznym zakresie kontaktów z wodą, czyli o tym, czy w zegarku możemy tylko umyć ręce, czy też możemy pływać lub nurkować, przesądza klasa wodoszczelności. Odpowiednie oznaczenie prawie zawsze znajduje się na deklu zegarka, a niekiedy także na tarczy. Klasy wodoszczelności oznacza się podając odporność na ciśnienie statyczne wyrażone w atmosferach, barach lub metrach. Podawane wartości ciśnienia statycznego odnoszą się do warunków laboratoryjnych. Należy pamiętać, że warunki te nie uwzględniają wielu czynników, które oddziałują na zegarek w normalnym użytkowaniu – w rzeczywistości na zegarek działa znacznie większe ciśnienie dynamiczne związane z poruszaniem się zegarka w wodzie (opór wody). Dodatkowo, ciśnienie to podlega znacznym i szybkim wahaniom. Nie można zatem traktować oznaczeń WR30M, WR50M, itd. jako dopuszczalnego zanurzenia w rzeczywistych warunkach. Przykładowo – dla klasy wodoszczelności WR100M bezpieczne zanurzenie w warunkach rzeczywistych to kilkanaście metrów.

Klasy wodoszczelności oraz czynności, które można wykonywać nie narażając zegarka na uszkodzenie w wyniku zalania:

  • waterproof – zegarek jest odporny jedynie na drobne zachlapania,
  • 3 ATM = 3 Bar = 30M – zegarek jest odporny na zachlapania,
  • 5 ATM = 5 Bar = 50M – zegarek jest odporny na zachlapania podczas kąpieli w wannie, w odniesieniu do zegarków marek renomowanych i ekskluzywnych pozwala na pływanie bez skoków do wody i nurkowania,
  • 10 ATM = 10 Bar = 100M – zegarek jest odporny na kąpiel, pływanie oraz nurkowanie bez akwalungu,
  • 20 ATM = 20 Bar = 200M i więcej – zegarek jest odporny na powyższe czynności oraz nurkowanie z akwalungiem.

Zachowanie przez zegarek deklarowanej przez producenta klasy wodoszczelności wymaga odpowiedniego postępowania przed i w trakcie kontaktów z wodą oraz odpowiedniej obsługi serwisowej. Przed kontaktem z wodą należy sprawdzić, czy w zegarku nie zostało uszkodzone szkło oraz czy koronka jest dociśnięta (dokręcona) do koperty. W trakcie kontaktu z wodą oraz gdy zegarek jest mokry nie wolno manipulować koronką, zaworem helowym i wciskać przycisków.
Każdy zegarek z upływem czasu traci wodoszczelność. Powodem tego jest m.in. starzenie się uszczelek oraz urazy mechaniczne. Dlatego bardzo ważny jest systematyczny serwis zegarka wykonany przez autoryzowany serwis danej marki lub innego renomowanego specjalistę-zegarmistrza.
Dla każdego zegarka, nawet z klasą wodoszczelności WR 20 ATM, bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest szok termiczny. Zegarek może utracić swoje właściwości związane z wodoszczelnością jeśli będzie narażony na nagłą zmianę temperatur (np. po jego nadmiernym nagrzaniu w słońcu i następnie kąpiel w zimnej wodzie). Na skutek szoku termicznego zegarek chwilowo traci szczelność i właśnie w tym momencie do zegarka dostaje się woda. Dzieje się tak w większości przypadków, w których zegarki doznały szoku termicznego. Zegarki zalane wskutek szoku termicznego charakteryzują się m.in. tym, że znajduje się w nich niewielka ilość wody, która nie jest w stanie się wydostać na zewnątrz.
Zegarek kategorycznie nie może być użytkowany w saunie. Należy również unikać bardzo ciepłych kąpieli, zwłaszcza pod prysznicem, i hydromasażu.
Troska o ochronę przed szokiem termicznym jest szczególnie wskazana przy klasie wodoszczelności 5ATM, gdyż stosowane w takich przypadkach konstrukcje uszczelnień stanowią słabsze zabezpieczenia, niż użyte w klasie 10ATM, a dopuszczalny przez niektórych producentów zegarków zakres kontaktów z wodą dla obu klas bywa podobny. W rezultacie zaparowywanie zegarków o klasie 5ATM w wyniku szoku termicznego występuje nieporównywalnie częściej, niż w przypadku zegarków o klasie 10ATM.