biżuteria w szkatułce

Jak dbać o biżuterię? [PORADNIK]

Oktawia Staciewińska

Oktawia Staciewińska

Poradniki 2022-07-22 PRZECZYTASZ W 3 MINUTY

Jak mówiła Marylin Monroe, diamenty są najlepszymi przyjaciółmi kobiety. I by prezentowały się godnie w naszym towarzystwie, trzeba o tę przyjaźń dbać… Piękno biżuterii, nie tylko tej z diamentami, jest niezwykle ważne. Ponieważ mamy do czynienia z materią niezwykle delikatną, odpowiednia pielęgnacja to podstawa. Zatem jak dbać o biżuterię? Poniżej kilka podpowiedzi.

Na początek kilka zasad, o których warto pamiętać:

  • Niezwykle ważne jest, aby biżuterię odpowiednio przechowywać i czyścić. Jak to robić? To zależy od kruszca z jakim mamy do czynienia i osadzonych w drogocennościach kamieniach szlachetnych.
  • Właściwe użytkowanie i uważność na kontakt ze szkodliwymi dla biżuterii substancjami (słona woda, detergenty) sprawią, że zachowa swój blask na dłużej.
  • Wiedząc jak dbać o biżuterię, należy się nią cieszyć, a nie trzymać w szufladzie jedynie na specjalne okazje!

Jak dbać o biżuterię – tytułem wstępu

Pierścionki zaręczynowe z diamentami lub innymi kamieniami szlachetnymi, obrączki, łańcuszki i kolczyki, to biżuteria, którą wiele z nas nosi na co dzień. Rzec by można, że to niezbędnik każdej kobiety. Są jednak wyjątkowe okazje, gdy wyjmujemy ze szkatułek coś więcej. Dobrze jest mieć gwarancję, że czekając na nas, ta biżuteria nie straci naturalnego blasku…

Dlatego właśnie warto odpowiednio dbać o nią już od pierwszego dnia. Właściwie czyścić, przechowywać, nosić i – kiedy jest taka potrzeba – korzystać z pomocy specjalisty. Jak dbać o biżuterię, by zachować jej piękno na dłużej? Podpowiadamy.

Jak dbać o biżuterię ze złota

Złota biżuteria dodaje szyku i elegancji. Szczególnie wtedy, gdy lśni. Podstawą zatem troski o jej wygląd jest odpowiednie czyszczenie i przechowywanie, a także zabezpieczanie przed uszkodzeniami mechanicznymi. Zatem jak dbać o biżuterię ze złota i pozłacaną? Najlepiej, by czyszczenie złotej biżuterii oddać w ręce specjalistów. Zwłaszcza jeśli dany model zawiera kamienie szlachetne lub jest wyjątkowo delikatny, np. mamy do czynienia z biżuterią z dmuchanego złota.

Szczególną uwagę warto zwrócić także na sposób przechowywania biżuterii ze złota. Jeśli umieszczamy ją w szkatułce, warto zaopatrzyć się dodatkowo w małe woreczki. Schowane w ten sposób kosztowności uchronimy przed utlenianiem, które negatywnie może wpłynąć na ich wygląd w przyszłości.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak czyścić złotą biżuterię?

Jak dbać o srebrną biżuterię

Srebro to metal szlachetny niezwykle delikatny. W związku z tym, że szybko się utlenia, a co za tym idzie żółknie, podstawą tego, jak dbać o srebrną biżuterię, jest jej właściwie przechowywanie. Z dala od dziennego światła, wilgoci i substancji chemicznych – ergo, nie w łazience ani na parapecie. Najlepiej srebrne kosztowności przechowywać w szkatułkach lub papierowych pudełkach.

Wiele kobiet decyduje się na zakup biżuterii z tzw. pozłacanego srebra. Należy pamiętać, by chronić je przed kosmetykami i wodą. W przypadku pozłacanego srebra naturalnym procesem jest wycieranie się podczas użytkowania powierzchni pozłoconych. Jednak dbając odpowiednio o biżuterię, można ten proces spowolnić.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak czyścić srebrną biżuterię?

Biżuteria mniej typowa – jak ją pielęgnować?

Wiele pytań pojawia się w przypadku biżuterii rzadziej spotykanej na co dzień. Jak dbać o biżuterię z korala, bursztynu, mosiądzu, czy tę z kamieniami szlachetnymi? Zwłaszcza to ostatnie zagadnienie potrafi spędzać sen z powiek wielu kobietom.

Każdy z nich wymaga troski i są kwestie, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Jak dbać o biżuterię z kamieniami szlachetnymi? Wszystko zależy od kamienia:

  • Kwarc, opal, rubin, ametyst, turkus i agat. Te kamienie należy przechowywać w zacienionym miejscu, ponieważ źle reagują na kontakt ze światłem.
  • Bursztyn i perła. Mogą ulec uszkodzeniu po kontakcie z lakierem do włosów lub perfumami, dlatego podczas szykowania się do wyjścia lepiej zdjąć biżuterię.
  • Szmaragd to kamień niezwykle delikatny. Ze względu na jego niższą twardość należy szczególną uwagę zwrócić na wykonywanie niektórych czynności, mając np. na palcu pierścionek z tym kamieniem.

Rubin, agat, topaz, szafir… każdy z nich jest wyjątkowy. A fakt, że mogą wymagać szczególnej uwagi i pielęgnacji nie oznacza, że lepiej z nich rezygnować. Niemniej lepiej zapoznać się z walorami poszczególnych kamieni, by wiedzieć jak dbać o biżuterię, której są częścią.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak czyścić biżuterię z perłami?

Biżuteria – o czym jeszcze pamiętać?

Niezwykle ważne jest, by mieć na uwadze jak dbać o biżuterię, którą nosimy na co dzień – nasz konkretny pierścionek zaręczynowy, obrączkę z grawerem, kolczyki, w których osadzono perły, czy pamiątkową bransoletkę ze stópkami maluszka. Istnieją jednak zasady uniwersalne, o których warto pamiętać i które pomagają dbać o biżuterię niezależnie od jej gatunku. O czym pamiętać?

Przechowywanie

Warto zadbać o pudełka, puzderka, szkatułki (najlepiej wyłożone miękkim materiałem) lub wieszaczki, które będą nie tylko gwarancją porządku, ale i bezpieczeństwa biżuterii. Kosztowności należy układać tak, by nie miały ze sobą bezpośredniego kontaktu – zapobiegnie to rysowaniu się ich powierzchni.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak przechowywać biżuterię?

Czyszczenie

Choć część biżuterii można pielęgnować domowymi sposobami – wystarczy ciepła woda z dodatkiem odrobiny płynu do naczyń oraz delikatna ściereczka, którą będzie można wypolerować osuszoną powierzchnię. Najbezpieczniej jednak, w razie wątpliwości, zostawić biżuterię w salonie. Profesjonaliści zajmą się doprowadzeniem jej do porządku, stosując odpowiednie środki do danego modelu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak czyścić biżuterię z diamentami?

Użytkowanie

Niektóre z nas zdają się zapominać, że biżuteria ulega zniszczeniu, gdy jest nieprawidłowo noszona. Lepiej unikać wkładania pierścionków na sąsiadujące palce – może to powodować zarysowania. Warto także zdjąć biżuterię podczas wizyty na siłowni, basenie, plaży (zwłaszcza gdy w planie jest także kąpiel w słonej wodzie) oraz podczas aplikowania na ciało kosmetyków. Kosztowności może również uszkodzić ekspozycja jej na słońce.

Należy mieć na uwadze, że niektóre drogocenności mogą nie być ze sobą kompatybilne – zbyt ciężka zawieszka może uszkodzić cienki łańcuszek. Podobnie jak umieszczony przez jubilera kamień na za cienkiej obrączce. Miejmy to na uwadze, personalizując swoją biżuterię.

Kontakt z detergentami

Nie chodzi jedynie o wkładanie rękawic ochronnych podczas prac domowych, czy zdejmowania biżuterii w czasie sprzątania. Niektóre środki chemiczne, takie jak lakier do włosów, balsam do ciała czy perfumy, mogą odbarwić lub zmatowić biżuterię.

Renowacja

Jeśli dojdzie do uszkodzenia biżuterii – pęknięcia pierścionka, zerwania łańcuszka lub gdy kamień szlachetny odpadnie – nie podejmujmy prób samodzielnej naprawy. Niektóre kruszce są wyjątkowo delikatne i jedynie jubiler będzie w stanie zająć się naprawą odpowiednio.

Wiedząc jak dbać o biżuterię, należy się nią cieszyć. Nie trzymać w szufladzie jedynie na „specjalne okazje”, a pokazywać się w niej światu. Zasługuje na to. Ty również!


Oktawia Staciewińska

Oktawia Staciewińska

W Apart odpowiedzialna za treści magazynowe oraz komunikację marki w mediach.

Więcej artykułów tego autora