topaz
Znaczenie tanzanitu

Znaczenie topazu


Topaz to kamień, któremu przypisuje się wiele magicznych właściwości. Uchodzi za kamień silnie wspomagający zdrowie i regenerację. Według wielu ma także niezwykle dobroczynny wpływ na lepszą kondycję umysłu, przynosząc spokój i ukojenie. Z drugiej strony to kamień wyzwalający pokłady inspiracji i indywidualnych zdolności. Topaz to - obok cytrynu - kamień urodzonych w listopadzie, a szczególnym talizmanem jest dla osób spod znaku Strzelca. Topaz to także kamień kojarzony z taką okazją, jak 4 rocznica ślubu.

Ciekawostki topazu

CIEKAWOSTKI


Już starożytni Grecy i Rzymianie używali Topazu w celach dekoracyjnych, zdobiąc nimi m. in. szaty. Papież Innocenty III podobno wysłał Ryszardowi Lwie Serce 4 pierścienie z różnymi, symbolicznymi kamieniami, wśród których był topaz jako amulet kierujący właściwym wyborem postępowania. W XVI wieku bezbarwne topazy były używane w biżuterii jako imitacja diamentów. Rozkwit popularności tych kamieni w Europie rozpoczął się w XVIII wieku wraz z eksploatacją przez Portugalczyków złóż minerałów w Brazylii. Pochodząca z tego okresu biżuteria jest dziś poszukiwana ze względu na niesamowitą unikatowość i piękno. Biały, okazały topaz o nazwie Braganza był klejnotem portugalskiej rodziny królewskiej. Kryształy topazu potrafią osiągać naprawdę niesamowite rozmiary, a największe wydobywa się w brazylijskim stanie Minas Gerais, słynącym także z wydobycia wielu innych kamieni. Jednym z najbardziej znanych topazów z tego regionu jest Adiel o wadze ponad 20 tysięcy karatów. Oszlifowanie go zajęło Richardowi Homerowi rok, ale dzieło szlifierza wykonane w 1987 roku zachwyca i obecnie topaz można oglądać w Muzeum Historii Naturalnej w Chicago. Z kolei aż 2 lata potrzebował Leon Agee, aby oszlifować żółty topaz o nazwie American Golden, który posiada 172 fasety i masę sięgającą blisko 23 tysięcy karatów. Innym znanym, oszlifowanym topazem jest niebieski okaz o nazwie Marbella o masie ponad 8 tysięcy karatów. Ten oraz również pochodzący z Brazylii topaz El Dorado o masie aż 31 tysięcy karatów po oszlifowaniu, znajdują się w hiszpańskich zbiorach muzealnych.

TOPAZY Z KOLEKCJI APART

klasyczne pierscionki z topazem

KLASYCZNE PIERŚCIONKI Z TOPAZEM


W ofercie Apart nie mogło zabraknąć topazów, szczególnie tych cenionych w jubilerstwie w odcieniach niebieskich. Klasyczne pierścionki z żółtego złota z diamentami i topazami to piękna biżuteria w ponadczasowym stylu. Jako pierścionek zaręczynowy z topazem i diamentami sprawdzą sie także wzory z białego złota. Szczególną uwagę przyciągają diamentowe pierścionki z topazami London Blue o głębokiej, nasyconej barwie. Wśród wzorów z kolekcji Apart są także bardziej oryginalne pierścionki z diamentami i topazami, których design docenią kobiety poszukujące nietuzinkowej biżuterii.

Pierścionek ze topazm

KOMPLET Z TOPAZAMI I DIAMENTAMI


Zbliża się ważna okazja? Jeśli to 4 rocznica ślubu, biżuteria z topazem to doskonały wybór jako prezent dla żony, bo właśnie ten jubileusz kamień symbolizuje. Jubiler Apart ma w swojej ofercie subtelne komplety z żółtego lub białego złota. Kolczyki i dopasowana zawieszka z topazem i diamentami będą idealnym wyborem. Romantycznym upominkiem dla żony będzie szczególnie komplet z diamentami i topazami oszlifowanymi w kształt serca.

Komplet ze tanzanitami

TOPAZY Z INNYMI KAMIENIAMI


Topazy tworzą wspaniałe kompozycje nie tylko z diamentami, ale także z innymi kolorowymi kamieniami szlachetnymi. Taka złota biżuteria przyciąga wzrok wielobarwnymi refleksami w kunsztownej oprawie. W takich kolekcjach Apart, jak Kolory, Magic Crystals czy Colors of Life wzory zdobią topazy łączone z diamentami oraz cytrynami, ametystami, peridotami i innymi kamieniami. Wzory ze złota z drzewem życia, symbolizującym więzi rodzinne to wymarzony prezent dla żony z okazji narodzin dziecka, ważnych urodzin lub rocznicy.