Topaz

Przepiękny kamień ozdobny o różnorodnym zabarwieniu – od barwy żółtawej, poprzez czerwonobrązową, jasnoniebieską, różowoczerwoną, aż do jasnej zieleni. Często kamień ten porównywany jest do jasnej wiązki światła, porywającej intensywnością i promienną siłą. W biżuterii firmy Apart znaleźć można kamienie o barwie jasnoniebieskiej.

Nazwa minerału pochodzi prawdopodobnie od miejsca znalezienia minerału na wyspie Zabargad na Morzu Czerwonym, zwanej wówczas Topazos.

Udokumentowana historia tego kamienia sięga XVIII wieku, gdy został odkryty w Rudawach w górach Erz na terytorium, którym władał król Polski August Mocny. Monarcha, wielbiciel przepychu, zainspirowany bogactwem własnej ziemi, kazał wykorzystać odnalezione kamienie o barwie złotego wina do przyozdobienia dworskich klejnotów.

Najważniejsze złoża tego minerału znajdują się w Brazylii, Afganistanie, Birmie, Chinach, Japonii, Meksyku, Namibii, Pakistanie i stanie Utah w USA.

Najsłynniejszym oszlifowanym topazem jest kamień o nazwie „Braganza" o masie 1680 ct, zdobiący portugalską koronę królewską.

Biżuteria z topazami w Apart